Чи несемо ми відповідальність за написане в Інтернеті?

Деснянський райсуд Києва виніс вирок мешканцю столиці, адміністратору антиукраїнських спільнот у соцмережах. Про відповідальність за поширення інформації в соціальних мережах розповів “Громадському Радіо” Віталій Мороз, керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна».

«Поширення якось запису все одно можна трактувати як заклики, тому що, по-перше, – це робиться публічно. Соцмережі, Інтернет – це простір, де вас бачить більше, ніж троє людей. Якщо ваші дописи бачить менше, ніж троє людей – це не вважається публічним. Немає єдиного трактування, але силовим органам зараз більш властиво трактувати поширення інформації як заклики.

Органи влади надсилають зразки цієї інформації до державного інституту, який робить певну правову оцінку, і якщо висновок цього інституту каже, що це є заклики до повалення конституційного режиму чи до насильницької зміни влади – це означає, що людина, користувач підпадає під дію статті 109 Кримінального кодексу України.

Це зараз трактування держави, тому що поки що Інтернет – для України неврегульована площина, і Кримінальний кодекс був виписаний під офлайн, під фізичний простір. Якщо ви виходите на вулицю і закликаєте, чи через засоби масової інформації – це зрозуміло, а соціальні мережі – це щось нове, і воно потребує кращого виписання, тому що правозахисники дуже сильно атакують і СБУ, і правоохоронців за те, що вони намагаються таким чином тиснути», – сказав Віталій Мороз.

Він розповів, як розрізняти виявлення власного незадоволення від заклику до повалення конституційного режиму чи до насильницької зміни влади:

«Уявіть собі, що ви берете транспарант, і те, що ви пишете в Інтернеті – малюєте великими літерами, берете це в руки, і несете по урядовому кварталу. Якщо ви готові з цим пройтися – тоді можете публікувати», – пояснив Віталій Мороз.

Адвокат ГО «Партнери цифрового правозахисту» Олександр Попутта прокоментував ситуацію про відповідальність за поширення інформації у соціальних мережах так:

«За це є кримінальна відповідальність за статтею 109 Кримінального кодексу –  поширення закликів до насильницького повалення влади. Злочин виражається в тому, що ці заклики повинні бути публічними, містити заклики до вчинення якихось дій.  Важливо зазначити, що Інтернет-ресурс тут немає жодного значення, тому що якщо обмежити один ресурс – буде інший», – пояснив Олександр Попутта.

Повну версію розмови слухайте тут.

Читайте також матеріал “Навчання фахівців з кібербезпеки: застарілі програми і проблеми зі спеціалізацією” за посиланням.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.