Блокувати сайти інтернет-магазинів. Депутати пропонують надати таке право Держпродспоживслужбі

Зокрема, депутати з фракції “Блок Петра Порошенка” внести в парламент законопроект №6754, в якому пропонується посилити вимоги ідентифікації інтернет-торговців і надавачів послуг, а також дати право Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів закривати сайти порушників і штрафувати провайдерів, які не виконають її вимоги.

Необхідність внесення таких змін, на думку депутатів, викликана тим, що галузь електронної комерції в Україні все ще мало врегульована законодавчо, – передає Ain.ua:

“Так, у законі “Про електронну комерцію” від 2015 року немає чітко визначених вимог до ідентифікації продавця товарів/послуг “з метою захисту прав споживачів і забезпечення можливості проведення перевірок дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства”. Дієвих механізмів реагування на порушення в ньому теж не прописано, як і не врегульоване питання щодо оформлення проведення розрахункових операцій.

У результаті на багатьох сайтах відсутня інформація про продавця, а при отриманні товарів, замовлених через інтернет з готівковою оплатою, споживачам не надають розрахункові документи. І якщо з товаром потім виникають проблеми, контролюючі органи не можуть допомогти споживачеві захистити його права”.

Вирішити зазначені вище проблеми депутати запропонували посиленням тиску на інтернет-магазини шляхом внесення змін до законів про захист прав споживачів та про електронну комерцію.

Зміни, які пропонується внести до закону про захист прав споживачів:

  • зобов’язати продавців надавати необхідну інформацію про себе і підвищити суму штрафу за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію або продавця;
  • надати Держпродспоживслужбі повноваження видавати продавцям приписи про усунення порушень щодо інформації, що підлягає оприлюдненню;
  • надати Держпродспоживслужбі приймати рішення про призупинення доступу до сайту у випадках, якщо порушення не будуть усунуті.

 До закону про електронну комерцію:

– доповнити перелік ідентифікаційної інформації, яка має бути доведена до споживачів;

– ввести обов’язок чіткої ідентифікації кожного продавця, інформація про товари (роботи, послуги) якого розміщена на сайті;

врегулювати механізм призупинення доступу до сайту в разі порушення вимог щодо обсягу інформації, яка повинна бути доведена до споживачів, на підставі рішення Держпродспоживслужби, прийнятого після направлення відповідного припису продавцеві (якщо воно не було виконано);

врегулювати механізм призупинення доступу до сайту в разі порушення вимог щодо обсягу інформації на підставі рішення Держпродспоживслужби, прийнятого без направлення розпорядження (в разі, якщо продавця неможливо встановити);

– врегулювати питання застосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених законом для суб’єктів електронної комерції, а також питання видання покупцеві/споживачеві розрахункових документів і документів, що свідчать про угоду;

ввести штрафи за невиконання провайдерами вимог про призупинення доступу до сайту;

– ввести норми щодо здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України “Про електронну комерцію”.

В Інтернет-асоціації України (ІнАУ) виступили з різкою критикою даного законопроекту і закликали його не погоджувати, адже законопроект сильно збільшує повноваження Держпродспоживслужби аж до закриття сайтів і накладання штрафів на провайдерів за невиконання цих рішень.

“Даний законопроект – це іще одна спроба посилення адміністративного тиску на український бізнес, як продавців товарів і послуг в сфері електронних комунікацій, так і операторів, провайдерів електронних комунікацій. І він ніяким чином не захищає настання негативних наслідків для споживачів, як отримують товар чи послугу, так само як і не захищає від “незаконослухняних” суб’єктів електронної комерції, в тому числі закордонних компаній”, – пояснюють в ІНАУ.

В асоціації вважають, що на сьогодні в Україні немає необхідності посилювати вплив на взаємини в сфері електронної комерції. Більш того, деякі пропозиції, за даними аналітиків ІнАУ, суперечать Конституції України.

Як відомо, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів – відносно новий орган в Україні, вона офіційно розпочала роботу у квітні 2016 року.

Повний текст проекту закону від 17 липня 2017 року:

Завантажити (PDF, 511KB)

“Інтернет-свобода” продовжує слідкувати за розвитком ситуації.

Читайте матеріал “Гра з вогнем. Україні загрожує досудове блокування сайтів. Підсумки місяця” від “Інтернет-свободи”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.