Блокування чи технічна помилка: пошуковик Bing був недоступний в Китаї впродовж однієї доби

photo: Nick Kenrick / Flickr

Десятки українських онлайн-сайтів поширили інформацію про блокування американського пошуковика Bing в Китаї. Посилалися на агенцію Reuters, яка у четвер, 24 січня, опублікувала новину про недоступність сайту Bing в Китаї з огляду на заяву Microsoft. Слів про блокування в новині не було. Сьогодні у Reuters написали, що недоступність сайту була технічною помилкою, аніж цілеспрямованою цензурою.

Офіційної заяви від Microsoft щодо технічної помилки в доступ до Bing в Китаї не було, однак анонімне джерело в американській компанії повідомило журналістам Reuters, що технічно сайт був заблокований 24 січня й той же спосіб, у який уряд Китаю блокує інші західні сайті.  Разом з тим, Microsoft не отримувала завчасного повідомлення від уряду про блокування. На думку, джерела, це було технічною помилкою, й не було навмисним кроком з боку уряду Китая.

Перевірити чи доступний будь-який сайт на території Китаю дозволяють кілька тестувальних сайтів. Більшість з них показують станом на 28 січня, що сайт bing.com є доступним на території Китаю. Cеред них – ресурси для перевірки доступності сайтів та Comparitech та ViewDNSinfo.

результати тесту доступності сайту bing.com 28 січня 2018 року – Comparitech

Разом з тим, тестування на сайті СhinaFirewallTest вказує на два результати: www.bing.com є недоступним, тоді як bing.com – доступний.

результати тесту доступності сайту www.bing.com 28 січня 2018 року – China Firewall Test. Результат ж для тестування bing.com показує доступність

Водночас, напередодні 24 січня видання Financial Times з посиланням на джерело повідомила про те, що державна телекомунікаційна компанія China Unicom підтвердила урядовий наказ про блокування пошуковика Bing. Раніше у Microsoft в Китаї були проблеми з поширенням продуктів компанії. У листопаді 2017 року з китайського сегменту онлайн-магазинів Apple і Android зник застосунок Skype.

Bing залишається єдиним великим західним пошуковиком в Китаї. Адже пошуковик Google був заблокований в Китаї у 2010 році, а переговори щодо залучення компанії Google до розробки адаптованого під китайський ринок пошуковика DragonFly викликали гостру критику серед правозахисників та IT-спільноти й у серпні 2018 року цей проект був закритий.

На сьогодні список заблокованих ключових західних сайтів виглядає так:

 • Google
 • Facebook
 • YouTube
 • Wikipedia (китайська версія)
 • Twitter
 • Netflix
 • Instagram
 • Tumblr
 • WhatsApp
 • BBC
 • New York Times
 • Bloomberg
 • Reuters
 • WSJ
 • TIME
 • The Economist

Станом на вересень 2018 року Китай блокував більш як 10000 доменних імен всередині країни (так званий китайський firewall). Як працює китайська цензура в Інтернеті? Науковець зі Львова Роман Родейко пояснює:

Інтернет у Китаї працює з 1994 року, у 2003 році уряд країни запустив проект “Золотий Щит” (The Golden Shield Project), який ще називають “Великий китайський firewall” як система блокування та фільтрації контенту. Проект є системою  серверів на інтернет-каналі між провайдерами і міжнародними мережами передачі інформації, що фільтрує інформацію. Китай реалізував найскладнішу фільтрацію інтернет-контенту, що здатна ефективно фільтрувати контент з використанням безлічі методів регулювання і технічного контролю (блокування IP-адрес і фільтрація контенту; фільтрація DNS і URL; скидання з’єднання тощо).

Фільтрація також поширюється на «ключові слова», які можуть бути заблоковані під час запитів місцевих користувачів до іноземних пошукових систем, в той час як інші можуть бути занесені до чорного списку («демократія», «права людини», «диктатура», «червоний терор», «Далай-лама»).

Окрему групу сайтів, які заблоковано урядом КНР складають соціальні мережі (Google Plus; Facebook; Twitter; Instagram). Політика уряду цієї держави щодо соціальних мереж полягає в блокуванні міжнародних сайтів і створенні виключно «китайських» цензурованих соціальних мереж. Коли в іншій частині земної кулі використовують Google, в Китаї функціонує Baidu (http://www.baidu.com/). Замість Twitter у них є Weibo (http://tw.weibo.com/). Замість Facebook є Renren (http://www.renren.com/). Замість Youtube у них є Youku (http://www.youku.com/) і Tudou (https://www.tudou.com/).

Нагадаємо, у Росії тривають спроби блокування Telegram, a російська урядова структура щодо регулювання інтернету Роскомнадзор закуповує обладнання DPI для блокування сайтів на майже 300 мільйонів доларів

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.