Більшість вилучень серверів відбувається з вини ІТ-компаній – Данченко

Вилучення серверів в ІТ-компаній не пов’язане з питанням дотримання свободи слова. З 2015 р. в більшості випадків вилучення технічого обладнання правоохоронними органами відбувалися з вини компаній, переконаний голова Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку.

Про це Олександр Данченко заявив під час круглого столу “Свобода в мережі: Україна у глобальному контексті”, який проходив в Українському кризовому медіа-центрі з ініціативи Freedom House в Україні 22 листопада 2016 р

“Як правило, ті органи які приходять [з обшуками], вони мають підстави, щоб прийти. І часто компанії, в які приходять, або винні, або винні їхні клієнти”, – сказав Данченко, визнавши при цьому, що інколи обшуки проходять в надто жорсткій формі.

На думку голови Комітету, довкола історій з вилученням серверіс існує кілька проблем.

Перша проблема – намагання компаній, в яких проходять обшуки, піаритися на темі, що “заважає журналістам отримувати достовірну інформаці”. Для прикладу він навів один з нещодавніх випадків обшуків податківців в київських офісах провайдера “Ланет” та “Ромсат”. Тоді справді в Інтернет Асоціації України стверджували про вилучення серверів, чого не було.

Зазначимо, що під час під час операції Кіберполіції України з закриття порталу FS.TO було вилучено 60 серверів.

Друга проблема – корумпованість суддівської та правоохоронної систем.

“Чому було багато обшуків? Тому що хтось писав, що у певній компанії є нелегальний контент. Замість того, щоб написати листа провайдеру з проханням вилучити його, скаржаться в поліцію. Провайдер нічого не знає. Поліція домовляється з суддею, який дає дозвіл на обшук правоохоронцям”, – розповів Олександр Данченко.

Третя проблема – недостатятня підготовка правоохоронних органів в технічних питаннях та відсутність необхідного обладнання, яке б дозволило не вилучати сервери, а знімати необхідні дані, не перериваючи надання послуг клієнтам (як це було під час нещодавніх обшуків СБУ в одеському офісі оператора “Інтертелеком”).

“В СБУ технічні служби дуже бідні. Вони вилучають обладнання, але технічних засобів, щоб їх проаналізувати – нема. Тому сервери можуть рік або два просто пролежати”, – додав він.

Четверта проблема – недосконале законодавство. Однак депутат сподівається, що законопроект №3719, попри блокування частиною депутатів, буде повністю проголосований Верховною Радою (прийнятий за основу 8 вересня 2016 р). Законопроект передбачає заборону слідству вилучати комп’ютери та сервери під час обшуків у компаніях.

Freedom House у щорічному звіті 2016 року понизив показники свободи інтернету в Україні через боротьбу влади з сепаратизмом в інтернеті та посиленням цензури в окупованих районах Донецької та Луганської областей.

Нагадаємо, 22 вересня Петро Порошенко ветував законопроект “Про державну підтримку кінематографії в Україні“, який зобов’язував компнанії, що надають хостинг, в позасудовому порядку блокувати контент (сторінки або сайти), виключно на підставі письмових тверджень представників власників авторських прав. Президент відправив законопроект на доопрацювання. Щоправда, не зрозуміло, чи будуть виправлені саме ці пункти законопроекту.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.