Зв'язок на Херсонщині: як окупанти позбавляли доступу до інтернету та захоплювали медіа
9 червня 2022
9.06.2022

На тимчасово окупованій території Херсонської області з 30 травня й досі відсутній мобільний зв’язок та частково інтернет. Розповідаємо, як змінювалась ситуація зі зв'язком у Херсонській області та як залишатися на зв’язку в умовах окупації.

Як окупанти захоплювали медіа та відмикали доступ до інтернету у Херсонській області

 • 18 квітня на Херсонщині росіяни захопили об’єкти та офіси оператора мобільного зв’язку «Київстар». У той самий час у мережі національного роумінгу з’явилась назва провайдера мобільних послуг так званої «ЛНР» «Лугаком».
 • До цього російські окупанти поширили на захоплені населені пункти Херсонської області мовлення своїх пропагандистських телеканалів, серед яких «Первый крымский» та «Крым 24», через які поширюють фейки про війну в Україні.
 • У суботу 30 квітня відбулося повне відключення інтернету українських провайдерів в Херсонській області. З’єднання було відновлене через кілька годин, але показники свідчили, що трафік вже рухається через Росію. 1 травня стало відомо, що причина відсутності зв’язку — обриви волоконно-оптичних магістральних ліній та відключення від електропостачання обладнання операторів у цих регіонах.
 • 13 травня терористи з так званої росгвардії РФ захопили приміщення херсонської компанії-провайдера послуг зв’язку «Статус», відключили комунікаційне обладнання та погрожували його забрати за відмову підключатися до мережі окупованого Росією Криму.
 • 16 травня стало відомо про розкрадання військами РФ філії «Суспільне Херсон» та створення російського пропагандистського каналу. До цього пропагандисти вже провели власне перше «розслідування» про формування Суспільним ненависті до росіян.
 • Наступного дня голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк повідомила про захоплення окупантами чотирьох телекомпаній, п’яти радіокомпаній та семи провайдерів у Херсоні.
 • Також голова Нацради повідомила про наміри окупантів організувати мовлення власного каналу під логотипом «Таврія» та застерегла мешканців окупованих територій і порадила бути пильними, навіть якщо новий канал мовитиме українською.
 • У Херсоні окупанти продають сім-карти російських операторів мобільного зв’язку. Аби їх придбати, потрібно надати свої паспортні дані. Херсонська обласна державна адміністрація закликає людей не купувати сім-карти російських операторів та не надавати свої персональні дані окупантам.

Повне відключення зв’язку

З 30 травня у мешканців Херсонщини фактично повністю відсутній мобільний зв’язок та доступ до інтернету. Зв’язок вдалося встановити лише з деякими тергромадами. У інших регіонах працюють поодинокі точки Wi-Fi від деяких місцевих провайдерів, які, вірогідно, подають інтернет через Росію.

«Через ці точки, до яких ти приєднуєшся в соцмережі, такі як Facebook або Instagram, або на певні українські сайти можна зайти тільки через VPN. Все інше не працює. Зв'язку немає ні в Херсоні, ні в інших містах», — розповіла кореспондентка Яна Самко виданню «Апостроф».

Як залишатися на зв'язку?

У Держспецзв'язку повідомили, що жителі окупованих територій можуть залишатися на зв’язку з Україною, навіть якщо окупанти відключили українське ефірне мовлення, зв’язок та інтернет. Зокрема порадили слухати радіо на середніх хвилях (1278, 1404, 873, 657 кГц) за допомогою старих приймачів. Також було розкодовано українські канали на супутнику:

 • супутник: Hotbird 13;
 • частота: 11 219 МГц;
 • поляризація: H (горизонтальна);
 • символьна швидкість: 29 900;
 • корекція помилок: FEC 3/5.

Також канадська організація eQualitie запустила перший у світі децентралізований мобільний браузер CENO. Організація пропонує перший у світі мобільний браузер, створений спеціально для того, щоб обійти сучасні методи цензури в Інтернеті, що актуально й для користувачів з тимчасово окупованих територій України. Більше читайте у матеріалі.

Можна скористатися і такими сервісами, як відкритий протокол Matrix та VPN-сервіс Psiphon. Добірку з необхідними для обходу цензури або використання при відсутності інтернету сервісами та порадами щодо їх налаштування можна знайти у матеріалі.

Більше про те, які сервіси VPN є безпечними, які месенджери є менш ризикованими та що варто робити, якщо жоден VPN не працює, читайте у нашому матеріалі від Віталія Мороза, консультанта з цифрових технологій, та Павла Бєлоусова, експерта з цифрової безпеки.