Зе-боти у Facebook: соцмережа видалила сотні сторінок, пов’язані зі «Слугою Народу» та ще низкою українських політиків
7 травня 2021
7.05.2021

У квітні соціальна платформа Facebook заблокувала дві мережі ботоферм, пов’язаних з українськими політичними партіями, зокрема «Слуга Народу» та «Довіра», а також з колишнім прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та підсанкційним нардепом Андрієм Деркачем, за «скоординовану неавтентичну поведінку».

Про це повідомляють у звіті Facebook за квітень.

Перша мережа налічувала 105 акаунтів і 24 сторінки Facebook, а також 5 акаунтів Instagram. Видаленні сторінки позиціонувалися як незалежні новинні видання, що поширювали дописи справжніх новинних агенцій, а також власний контент на теми корупції, політики, автомобільної промисловості, коронавірусу та іншого. Дописи містили підтримку чинної влади і партії «Слуга Народу», а також критику щодо опозиційних партій та політиків, зокрема колишнього президента Петра Порошенка та мера Києва Віталія Кличка.

Приклади дописів заблокованих акаунтів, джерело: звіт Facebook

«Ми почали розслідувати цю діяльність після перегляду репортажів “Букви”, української новинної медіаорганізації. Хоча відповідальні за поширення інформації намагалися приховати свою особу та управління, наше розслідування встановило, що сторінки пов’язані з представниками партії “Слуга Народу”, української політичної партії», — йдеться у звіті.

Загалом на рекламу таких сторінок у Facebook та Instagram витратили близько $210 000.

Також Facebook видалив 477 Facebook-акаунтів, 35 груп та 29 Instagram-сторінок, пов’язаних з українськими діячами, на яких накладені санкції Міністерства фінансів США, Андрієм Деркачем, Петром Журавлем, а також ЗМІ, що пов’язані з підсанкційним «Бегемот медіа». Крім того, частина акаунтів була пов’язана з людьми, що консультують колишнього прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана й голову депутатської групи «Довіра» Олега Кулініча.

«Вони побудували мережу начебто незалежних медіа вебсайтів та сторінок у соцмережах, що просували контент на користь цих трьох політиків та їхніх політичних груп, а також взаємодіяли з іншими політичними діячами, ймовірно для найму», — зазначають у звіті.

Частина вмісту цієї мережі сторінок підтримувала партії «Наш край» Андрія Деркача, «Українська стратегічна партія» Володимира Гройсмана та «Довіра» Олега Кулинича. Мережа орієнтувалася винятково на українську аудиторію.

Як зазначає Facebook, контент, розміщений на сторінках, мав антиросійський характер. Наприклад, публікації про невдалі випробування ракет ВМС Росії, корупцію з боку російської влади, а також контент з позитивним вмістом щодо НАТО та заявки України на членство в організації.

Як повідомлялося раніше, Facebook видалив сторінку депутата австралійського парламенту Крейга Келлі через поширення дезінформації на тему коронавірусу. Він заперечував поради австралійських лікарів щодо лікування COVID-19, а також стверджував, що «носіння масок — це прояв жорстокого поводження з дітьми».