Заява громадських організацій щодо вимоги блокувати сайти відповідно до нового санкційного указу Президента України №126/2018
25 травня 2018
25.05.2018

14 травня 2018 року Президент України своїм указом № 126/2018 ввів в дію рішення РНБО України від 2 травня 2018 року “Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”. Серед іншого, указ зобов’язує операторів та телекомунікаційні компанії обмежити доступ до понад 150 сайтів, зокрема таких як 1tv.com, ria.ru, ren.tv, sputniknews.com, inosmi.ru і тд.

Спосіб, у який ці сайти пропонується блокувати, – на основі підписаного указу президента, а не судового рішення, – погіршує ситуацію зі свободою Інтернету в Україні та призводить до чергового порушення прав користувачів.

Ми закликаємо українську владу відмовитися від практики невдалих рішень, що не відповідають демократичним практикам та міжнародним нормам. Надмірне блокування веб-сайтів без встановлення юридичного факту порушення закону та без дотримання належних юридичних процедур є неприпустимими для демократичної європейської країни, якою прагне бути Україна. Частина сайтів з нового санкційного списку, на нашу думку, розповсюджують дезінформацію і фейки, активно беруть участь в інформаційній війні проти України, не дотримуються стандартів журналістики, й, відповідно, становлять загрозу свободі слова, однак при схваленні рішення щодо їх блокування повинні застосовуватися прозорі і пропорційні механізми, а саме блокування повинно бути наслідком судового рішення.

Ми закликаємо Президента України та українську владу:

  • Переглянути указ №126/2018 в частині, що призводить до блокування доступу до сайтів;
  • Приорітизувати судові механізми в питаннях обмеження доступу до конкретних сайтів, якщо є порушення законів України;
  • Напередодні схвалення рішень, подібних до підписання указу №126/2018, публічно надавати мотивацію та критерії для внесення до списку сайтів для блокування навіть з огляду на безпекові чи санкційні аргументи;
  • Залучати громадянське суспільство та IT-спільноту до консультацій та розробки рішень, що зачіпають функціонування Інтернет-простору та стосуються цифрових прав користувачів.

Підписанти:

ГО “Детектор медіа” ГО “Інститут масової інформації” ГО “Інтерньюз-Україна” ГО “Інститут розвитку регіональної преси”