Законопроєкт про електронні комунікації: що зміниться для абонентів та операторів
7 липня 2020
7.07.2020

16 червня народні депутати ухвалили в першому читанні проєкт Закону про електронні комунікації (№3014). Інтернет свобода розповідає, що передбачає законопроєкт та які зміни можуть торкнутися абонентів та мобільних операторів.

Що передбачає законопроєкт

Автори законопроекту пояснюють, що діюче законодавство у сфері електронних комунікацій застаріло та не відповідає сучасним потребам для розвитку сфери.

В документі прописані повноваження держави щодо управління та регулювання діяльності у сфері електронних комунікацій, а також права, обов'язки та відповідальності надавачів та користувачів електронними комунікаційними послугами.

Законопроект також визначаються основні принципи діяльності та повноваження регуляторного органа у сферах електронних комунікацій, а також повноваження Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектру.

У документі пропонується впровадження повідомного принцип реєстрації суб'єктів господарювання у сфері електронних комунікацій, консультації з учасниками ринку з питань, що стосуються їхніх інтереси, і передбачається можливість подавати документи до регулятора у електронному вигляді.

Цим документом описуються відповідальність за порушення законодавства про електронні комунікації та особливості припинення діяльності постачальників електронних комунікаційних послуг.

Чи штрафуватимуть за спам

Так. Стаття 148 законопроєкту про електронні комунікації встановлює штраф від 1 700 до 8 500 гривень за розсилку спаму через СМС. Відтак абоненти більше не отримуватимуть смс-розсилок, на які самі не підписувалися.

Відповідно до законопроєкту, спамом є електронні, текстові та/або мультимедійні повідомлення, які без попередньої згоди (замовлення) масово надсилаються абонентам. Спамом не вважатимуться повідомлення від операторів про їхню роботу чи надання послуг, а також повідомлення державної чи місцевої влади.

Що ще зміниться для абонентів

Окрім захисту від спаму, законопроєкт встановлює більший штраф за порушення прав абонентів. Тепер сума штрафу зросте з 850–1 700 грн до 17 000–85 000 грн за кожен факт порушення прав користувачів.

Документ має також спростити можливість користувачам захищати свої інтереси. Так, питання неправомірного списання коштів з рахунку можна буде вирішити через електронну скаргу регуляторові, замість судової тяганини.

Крім того, оператор зобов’язуватиметься інформувати про мінімальну, середню та максимальну швидкість інтернету та забезпечити, аби заявлена швидкість не відрізнялася від реальної.

Що зміниться для мобільних операторів

Законопроєктом надаватиметься можливість операторам самостійно визначати, яке покоління зв’язку використовувати на своїх частотах.

Вони зможуть користуватись одними і тими ж частотами та розподіляти їх між собою, що раніше було неможливо. А якщо оператор матиме зайві частоти, він зможе їх передати іншому оператору та не повертати їх регулятору (НКРЗІ - ред.), як це було раніше.

За законопроєктом має з’явитися електронна платформа з інформацією про розміщення інфраструктури та надання послуг, постачальників, даними про присвоєння частот.

Нагадаємо, парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній Раді прийняти за основу доопрацьований проєкт закону №2693-д “Про медіа”. Таке рішення депутати прийняли на засіданні комітету 1 липня 2020 року.