З 16 липня мовою усіх вебресурсів та інтерфейсів має бути українська — мовний омбудсмен
17 червня 2022
17.06.2022

З 16 липня набирають чинності частина друга та шоста статті 27 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Згідно з повноваженням, мовою вебресурсів та користувацьких інтерфейсів має бути українська.

Як пояснює Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, закон означає, що з 16 липня 2022 року:

  • будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму — «від автомобіля до пральної машини чи електрокавоварки», повинен бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс незалежно від того, чи цей інтерфейс використовує електронний екран чи має вигляд панелі керування зі звичайними кнопками;
  • усі інтернет-ресурси (вебсайти, сторінки в соцмережах, Youtube-, Viber-, Telegram-канали, мобільні застосунки тощо), у тому числі інформаційні інтернет-ресурси, повинні мати основну версію українською мовою, яка має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням. Українськомовні версії іноземних інтернет-представництва, що реалізують продукцію в Україні, повинні мати обсяг інформації українською, достатній для того, аби користувачі з України могли повністю розуміти мету діяльності ресурсу.

Фото — Уповноважений із захисту державної мови

Відсутність українськомовної версії інформаційного інтернет-ресурсу після 16 липня 2022 року може означати свідоме порушення його власником вимог закону про державну мову або відсутність державної реєстрації ЗМІ та/або власника як суб’єкта підприємницької діяльності.

«Це в свою чергу означатиме намір власника інтернет-ресурсу перебувати поза правовим полем України і викликатиме обгрунтовану недовіру до опублікованої на ресурсі інформації», — підкреслив Уповноважений.

Уповноважений із захисту державної мови зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон.

Розмір штрафу складає від 3400 до 8500 грн., якщо порушення вчинено вперше. За повторне порушення накладатиметься штраф від 8500 до 11900 грн. Інтернет-магазини, інтернет-каталоги тощо вже з 16 січня 2021 року зобов’язані розміщувати на відповідних інтернет-ресурсах інформацію про товари та послуги державною мовою. Відтепер вони зобов’язані мати повноцінну версію українською мовою, яка має бути основною та завантажуватися за замовчуванням.

Як повідомлялося раніше, застосунок Facebook для iOS став доступний українською мовою.