YouTube заблокував перегляд телеканалів Віктора Медведчука. Боротьба з російською пропагандою чи наступ на свободу слова?
26 квітня 2021
26.04.2021

24 квітня YouTube заблокував для перегляду в Україні канали «112 Україна», «Newsone» та «ZIK». При спробі переглянути відеоконтент трьох телеканалів на відеохостингу з’являється повідомлення: «Відео недоступне. Цей контент недоступний у домені цієї країни через скаргу на протизаконний контент від уряду».

При переході на YouTube-канали «112 Україна», «Newsone» та «ZIK» повідомляється, що «цей канал недоступний у вашій країні».

«Це важливий крок до визнання світового суспільства боротьби України з інформаційним впливом з боку держави-агресора. Вдячний фахівцям платформи YouTube, що звернули увагу на наше звернення та на рішення РНБО України щодо телеканалів, які несли загрозу національній безпеці України, оскільки вони не є ЗМІ, чи звичайним мовником, а частиною пропагандистської війни Росії проти України», — прокоментував Міністр культури та інформполітики України Олександр Ткаченко прокоментував у своєму Telegram-каналі.

Проте самі канали не видалено і вони продовжують працювати з використанням VPN. Про це повідомив журналіст Денис Казанський у своєму Telegram-каналі: «Але навіть у такому вигляді це серйозний удар по ютуб-імперії Медведчука. Трафік з України тепер обвалиться, адже не кожен морочитиметься з VPN. Крім того, контент каналів Медведчука тепер не буде видаватися в рекомендованих відео для українських користувачів».

Також ці акаунти все ще можуть транслювати ефір телеканалу «Перший Незалежний», новими власниками якого стали колишні співробітники заблокованих ZIK, «112 Україна» та NewsOne. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі «112»: «Телеканал «Перший Незалежний» розширив мовлення ще на трьох YouTube-каналах».

Проте, як зазначає «Громадське», знайти ці трансляції можна лише за рекомендаціями самого YouTube.

«112» назвав дії влади «незаконними, позбавленими усякого сенсу» та заявив: «Українська влада залучила YouTube у незаконні дії, фактично примусивши міжнародну медіаплатформу обмежити доступ для українських користувачів».

Що це — протидія фейкам та російській пропаганді чи наступ на свободу слова?

2 лютого 2021 року Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО ввести п’ятирічні санкції проти Тараса Козака, депутата «Опозиційна платформа – За життя» та заблокувати роботу компаній «112», «NewsOne» і «ZIK», якими депутат володіє.

Тоді, як повідомляє Цензор.НЕТ, телеканали медіахолдингу нардепа Тараса Козака заявили: «Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення щодо закриття трьох телеканалів. Діючи за прямою вказівкою президента, РНБО за надуманим приводом заборонила діяльність телеканалів медіахолдингу "Новини". Ми розцінюємо це рішення РНБО та президента Зеленського як політичну розправу над невгодними ЗМІ».

Натомість прессекретар Президента Юлія Мендель поінформувала, що це рішення РНБО ухвалене відповідно до статті 5 закону «Про санкції», постанови Верховної Ради № 2589–VIII від 4 жовтня 2018 року та пропозицій Служби безпеки, і не має нічого спільного з наступом на свободу слова, а ухвалене з метою захисту національної безпеки.

«Блокування телеканалів з так званого пулу Віктора Медведчука, які фіктивно оформлені на його соратника Тараса Козака, не має нічого спільного з наступом на свободу слова, яка в Україні є безперечною цінністю. Ці телеканали давно забули, що таке журналістські стандарти, перевірка фактів чи висвітлення принаймні двох точок зору. Натомість вони перетворилися на інструмент пропаганди, який використовується в інтересах держави-агресора, яка порушила суверенітет та державні кордони України. Вже навіть підтверджено фінансування цих каналів з Росії. Ці медіа стали одним з інструментів війни проти України, тому заблоковані з метою захисту національної безпеки», — пояснила Юлія Мендель.

Заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква у відеокоментарі для Укрінформ заявив, що підставою для рішення РНБО «стали незаперечні свідчення і докази, що ці телеканали вже довгий період часу фінансуються державою-агресором».

За даними джерел в РНБО та СБУ «Української правди», ООО «Торговый дом "Донские угли"», яке веде свою діяльність в ОРЛО, фінансує телеканали Віктора Медведчука «112», «NewsOne» і «ZIK». Куратором «Донских углей» є також Віктор Медведчук.

«Кошти, отримані від здійснення протиправної діяльності посадовцями ООО «Торговый дом "Донские угли"» частково скеровуються для фінансування деструктивної діяльності телеканалів "112", "ZIK" і "NewsOne", які здійснюють системну діяльність, спрямовану на реалізацію вигідних Росії наративів у контексті легалізації військової агресії на сході України та легітимізації окупації Криму, а також на дискредитацію внутрішньої та міжнародної політики України.Правоохоронці також підозрюють, що представники "Донских углей" разом з ДП "Торговий дім "Східний Енерго-Альянс", "Міністерством доходів і зборів ЛНР" та іншими незаконними утвореннями створили злочинний механізм придбання кам'яного вугілля, видобутого на окупованих територіях Луганщини, його реалізації енергогенеруючим компаніям РФ із сплатою відповідних податків до бюджету "ЛНР", подальшого використання отриманих прибутків для здійснення терористичних актів, а також підтримання діяльності псевдореспубліки».

Зважаючи на ці факти 2 лютого СБУ відкрило кримінальне провадження за ст.258-5 «Фінансування тероризму»*.

«Те, що відбувається зараз — це перша спроба активного пручання в інформаційній сфері,вважає Костянтин Квурт, голова правління ГО «Інтерньюз-Україна» та експерт з розвитку медіа. — Зараз демократичні суспільства дуже програють у швидкості реакцій на ворожі впливи, особливо в інформаційній сфері, бо намагаються знайти баланс між свободою слова і безпекою».

Проте Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко вважає ситуацію «наступом на свободу слова» через «позбавлення БЕЗ СУДУ багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістам та медійникам права на професію».

Натомість радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк в коментарі «Українській правді» називає телеканали Віктора Медведчука «інструментом чужої іноземної пропаганди в Україні», а введені санкції — «ефективною протидією фейкам і чужорідній пропаганді».