YouTube ведеться на вимоги російського цензора інтернету
7 лютого 2019
7.02.2019

Нетипове повідовлення від відеохостинга YouTube отримала громадська організація Центр журналістських розслідувань, що переїхали з окупованого Криму на материкову частину України. З огляду на лист від Роскомнадзора – головного органу цензури інтернету в Росії – американський сервіс вимагає від розслідувачів видалити сюжет кримського політв’язня-правозахисника Емір-Усеіна Куку, опублікований на платформі YouTube. Апелюють до російського законодавства.

Центр журналістських розслідувань отримав від YouTube лист з наступним формулюванням: «Компанія YouTube отримала повідомлення від Федеральної служби з нагляду в сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнадзор) про те, що наведені нижче матеріали порушують Федеральний закон Російської Федерації № 149-ФЗ «Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації».

Російські наглядачі інтернету вимагають видалити сюжет про затримання самими ж росіянами ялтинського правозахисника Емір-Усеіна Куку. Російські наглядачі інтернету вимагають видалити сюжет про затримання самими ж росіянами ялтинського правозахисника Емір-Усеіна Куку. ФСБ звинуватила Куку у співпрації з мусульманською організацією «Хізб ут-Тахрір». Цю організацію російська влада вважає терористичною. В Україні ця організація є законною, а кримські правозахисники опублікували сюжет в рамках циклу роликів «Політичні заручники Путіна» ще у лютому 2016 року і увесь цей час сюжет був доступним глядачам.

Кримські правозахисники опублікували сюжет в рамках циклу роликів «Політичні заручники Путіна» ще у лютому 2016 року і увесь цей час сюжет був доступним глядачам. Як тільки правозахисники отримали лист від YouTube, вони сконтактували з Міністерством інформаційної політики України (МІП). Ті у свою чергу надіслали лист до Google та YouTube з закликом не піддаватися на зловживання Кремля правилами відеохостингу.

У МІП вказали YouTube на «спроби зловживання російською стороною інструментами сервісу відеохостингу YouTube з метою обмеження свободи слова». Також українці урядовці нагадали американцям про анексію Росією Криму, що триває вже п’ятий рік, та окупацію територій Донецької і Луганської областей, яка була здійснена «шляхом відкритої збройної та гібридної агресії».

«Протягом цих років Росія продовжує цілеспрямовану політику репресій і переслідування громадян України, які живуть у цих регіонах, придушення будь-яких проявів свободи мислення і критичного ставлення до окупаційної влади», – зазначено в листі до YouTube.

У МІП також зазначили, що відео проо затримання Емір-Усеіна Куку не містить якихось порушень, а зареєстрований в Україні «Центр журналістських розслідувань» не підпадає під юрисдикцію Росії. Роскомнадзор відомий системними скаргами до західних технологічних компаній та західних Інтернет-провайдерів з вимогами видаляти контент, який видається Кремлю неправомірним й нерідко критичним до дій РФ на міжнародній арені. Також були прецеденти, коли Роскомнадзор вимагав розірвання угод щодо хостингу українських сайтів.

Що робити в подібних ситуаціях українським правозахисникам, журналістам та компаніям, яких змушують видаляти контент?

Якщо згадується позивач Роскомнадзор чи інший орган російської влади, слід контактувати з українськими урядовцями, як-то МІП, або громадськиими організаціями, що працюють в темі цифрової безпеки (ГО “Інтерньюз-Україна” та інші) та надають юридичну допомогу (ІРРП, ЦЕДЕМ та інші).

Нагадаємо, у січні 2017 року Роскомнадзор тиснув на українських провайдерів з метою блокування доступу до сайту “Закарпаття онлайн”. А у грудні 2016 р. литовська хостингова компанія вимкнула сервер, на якому був розташований сайт івано-франківської газети “Репортер” з огляду на публікації текстів про “Правий сектор”, а раніше спроби блокування були через публікації про полк “Азов”.