ЄС вперше ввів санкції через кібератаки. У списках — громадяни Росії та Китаю
31 липня 2020
31.07.2020

Європейський союз вперше ввів санкції через кібератаки. Таке рішення 30 липня ухвалила Рада ЄС. До санкційних списків потрапили шестеро фізосіб та троє юридичних осіб, які були залучені до кібератак або відповідальні за них, йдеться у заяві Ради ЄС.

ЄС додав у санкційні списки причетних до вірусів WannaCry, NotPetya і Operation Cloud Hopper, а також до атаки проти Організації заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Санкції застосовано до китайців Шилонг Жанг і Кʼянг Гао та росіян з ГРУ, яких звинувачували у спробі зламати ОЗХЗ — Олексій Мінін, Олексій Моренець, Євген Серебряков та Олег Сотніков.

Санкції ЄС передбачають заборону на поїздки, замороження активів. Підсанкційні особи також не можуть отримувати кошти від осіб та організацій ЄС.

Запроваджені через кібератаки санкції поширюються і на такі компанії: китайська Tianjin Huaying Haitai Science and Technology Development, північнокорейська Chosun Expo та Головний центр спеціальних технологій (ГЦСТ) Головного розвідувального управління Міноборони РФ.

“Санкції є одним із варіантів, доступних у наборі інструментів кібер-дипломатії ЄС для запобігання, стримування та реагування на зловмисну ​​кібер-діяльність, спрямовану проти ЄС або його держав-членів, і сьогодні вперше ЄС застосував цей інструмент. Правова база для адресних обмежувальних заходів проти кібератак була прийнята в травні 2019 року і нещодавно була оновлена”, — зазначається у заяві ЄС.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у своєму Twitter написав, що це допоможе стримувати агресивні дії Росії у кіберпросторі. За словами міністра, новий санкційний режим ЄС передбачає також санкції за кібератаки проти третіх країн.

“Це відкриває можливості для співпраці між Україною та ЄС в питаннях відстежування, виявлення та реагування на тих, хто здійснює кібератаки на критичну інфраструктуру нашої держави”, — зазначив Кулеба.

Канада та Велика Британія вже підтримали запроваджені проти громадян і організацій Росії, Китаю та КНДР санкції за кібератаки.

Раніше Німеччина заявляла, що категорично налаштована запровадити санкції проти тих, хто в 2015 році зламав комп’ютери Бундестагу і отримав доступ до двох емейлів парламентського офісу Анґели Меркель.