ЄС погодив нові правила щодо контенту для техгігантів
26 квітня 2022
26.04.2022

23 квітня Європейська Рада та Європейський парламент уклали попередню угоду щодо закону про цифрові послуги (Digital Services Act або DSA), який спрямований на захист цифрового простору від поширення нелегального контенту та забезпечення захисту основних прав користувачів.

«Це [угода] надає практичне значення принципу, що незаконне офлайн має бути незаконним онлайн», — прокоментувала президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

Digital Services Act, зокрема, передбачає:

  • дозвіл для урядів ЄС вимагати видалити незаконний контент (наприклад, матеріали, які пропагують тероризм, сексуальне насильство, мову ненависті, комерційне шахрайство тощо);
  • заборону таргетованої реклами, спрямованої на дітей або заснованої на конфіденційних даних, таких як релігія, стать, раса та політичні погляди;
  • заборону форматів, які вводять людей в оману і змушують їх ділитися персональними даними;
  • нові заходи щодо протидії незаконним товарам, послугам або контенту в інтернеті (механізм, що дозволяє користувачам легко помічати такий контент);
  • нові зобов'язання щодо відстеження бізнес-користувачів на онлайн-ринках;
  • можливість оскаржувати рішення платформ про модерацію контенту та домагатися відшкодування збитків.

Крім того, закон вимагатиме, аби великі онлайн-платформи та онлайн-пошукові системи вживали конкретних заходів під час кризи. Ці вимоги були включені в документ після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну та пов’язаної з цим дезінформації.

За порушення правил DSA компанію можуть оштрафувати «на суму до 6% її світового обігу». Повторні порушення можуть призвести до заборони вести бізнес в ЄС. З компаній також стягуватимуть щорічну плату (до 0,05% річного доходу по всьому світу) для покриття витрат на контроль за дотриманням правил.

Наразі угоду мають затвердити. Техгіганти будуть зобов‘язані враховувати правила через чотири місяці після їхнього ухвалення.

DSA вступить в дію через 15 місяць після затвердження або з 1 січня 2024 року, залежно від того, що відбудеться раніше.

Комісія внесла пропозицію щодо Закону про цифрові послуги 15 грудня 2020 року разом із пропозицією щодо Закону про цифрові ринки, щодо якого Європейський парламент і Рада досягли політичної згоди 22 березня 2022 року.

Як повідомлялося раніше, 8 квітня три українські мобільні оператори та 24 оператори з ЄС підписали спільну угоду про надання доступного або безоплатного роумінгу для громадян України.