«Якщо працівник підприємства часто відвідує Цензор чи Укрінформ, роботодавець мусить його звільнити»: як працює інтернет на території «ДНР»
13 квітня 2021
13.04.2021

12 квітня Tokar.UA опублікували матеріал на основі листа читача з окупованих територій про те, як працює суверенний російський інтернет на тимчасово окупованих Росією територіях України.

Хронологія інтернет-окупації

2014-2016. На тимчасово окупованих територіях спочатку працював Fiord (провайдер «Фіорднет»). Інші провайдери продовжували надавати послуги, але паралельно з українськими документами мали реєстраційні документи «ДНР» та «ЛНР».

У квітні 2014 року СБ «ДНР» (колишнє СБУ) наказали блокувати деякі українські сайти, переважно новинні ресурси.

«Блокували по-різному: одні за DNS (система перетворення імені пристрою в інтернет-адресу — ред.), інші — за IP, а були й такі провайдери, що створювали фейкові українські сайти та видавали їх користувачам замість справжніх. З оптоволоконних ліній, яких через фронт йшло приблизно десяток, функціонували майже всі», — розповів автор листа.

2017-2020. У 2017 році рівень контролю над провайдерами інтернет-послуг значно підвищили. Провайдерів зобов’язали вести облік відвідувань сайтів та IP-адрес‌ ‌користувачів. Ці дані передають до‌ «МВС ДНР», «...ті ‌вже‌ ‌шукають‌ ‌за ‌спискам‌и ‌небажаних‌ ‌імен‌ ‌й‌ ‌IP-адрес‌ ‌нелояльних‌ ‌користувачів: кого‌ ‌на‌ ‌олівець,‌ ‌кого‌ ‌звільнити,‌ ‌а‌ ‌кого‌ ‌”на ‌підвал”.‌ ‌В‌ ‌окупації‌ ‌це‌ ‌дуже‌ ‌страшне‌ ‌слово,‌ ‌як‌ ‌ГУЛАГ чи газові‌ ‌камери‌ ‌у‌ Другу світову».

Також у 2017 році примусово припинили роботу Lifecell, єдиного українського оператора, який функціонував незалежно від Росії. Для цього терористи перерізали кабелі (волоконно-оптичні лінії зв’язку).

«Після того трафік щораз частіше став маршрутизуватись через РФ. І ось наприкінці вересня 2017 року “міністерство інформації” наказує всім провайдерам вести лог відвіданих IP-адрес й сайтів із прив’язкою до паспортних даних користувача. Це означає, що дані віддаватимуться напряму російським кураторам, які бачитимуть дії користувачів», — йдеться у листі.

У 2018 році Углетелеком (у «ДНР» Углетелеком, в РФ «Компания связи») став єдиною компанією, через яку оператори можуть отримувати трафік. Він під’єднаний до російських провайдерів, зокрема Ростелекому, РЕТНу, Глобалтелекому і Телії. Підключення до українських операторів залишилось як резервне.

Замість блокування сайтів почали використовувати моніторинг: за читання заборонених новин можуть звільнити.

«З кінця 2018 на окупованих територіях почали тестувати “суверенний інтернет”. Також майже всіх бюджетників примусили підписати документ, що зобов’язує не читати екстремістських матеріалів на сайтах, де є компромат на “республіку” чи зневага до неї, але при цьому сайти розблоковані, щоб виявляти нелояльних. Якщо “мдб” повідомить, що якийсь працівник із підприємства часто відвідує Цензор чи Укрінформ, ви, як роботодавець, мусите його звільнити», — зазначає автор.

Як працює інтернет на тимчасово окупованих Росією територіях України?

  • Згідно із законом Ярової, провайдери повинні використовувати російські IP-адреси. Google, Facebook, Twitter тощо позначають користувачів як таких, що перебувають на території Росії. Тоді особисті дані (у тому числі листування) зберігаються «на серверах у РФ, а всі сервери в РФ під’єднані до СОРМ (рос. Система технических средств для обеспечения функций оперативно-розыскных мероприятий – Wiki) ФСБ».
  • Існує п’ять прифронтових провайдерів, яким дозволено маршрутизувати український трафік. Проте ці дані проходять через донецький трафік, «...тож “мдб” бачить, на які сайти та в які групи з соцмереж заходили мешканці окупованих територій. Також даними користувачів “днр” цікавиться місцеве “міністерство інформації”».
  • У «ЛНР» ситуація з інтернетом інша. Там сайти не розблоковували, а навпаки заборонили.
  • Бази користувачів з вільних територій теж зберігають на серверах в окупації. Це Драйв (Торецьк), ФЛП/ФОП Хомич, Меганет (Новотороїцьке, окуповані Докучаєвськ, Оленівка, Старобешеве) й інші.

Планове вимикання інтернету

«Згідно із законом РФ двічі на рік МО РФ має тестувати на дослідній мережі повне відключення РФ від інтернету. Зазвичай тестування проводять в грудні й лютому і звітують про це у ЗМІ. В ті самі дні грудня й лютого, про які вони пишуть в ЗМІ, на окупованих територіях з вечора до ранку поступово вимикають інтернет й поступово вмикають», — написав анонім.

Такі збіги відбуваються з 2018 року. Редакція Tokar.UA поділилась схемою відключення інтернету:

  • 18:00 – 21:00 — суттєво збільшується пінг (час відгуку адреси, на яку заходить користувач).
  • 21:00 – 23:00 — починають блокувати соцмережі десь у РФ (імовірно – в Ростовській області). Хоча через деякі VPN соцмережі іноді залишаються доступними.
  • 22:00 – 1:00 — так само блокують багато автономних систем Європи, зокрема Вікіпедію, але Google доступний, тож залишається ще менше доступних VPN.

Блокується все, що зареєстровано не на окупованих територіях. Вимикається Углетелеком у Донецьку, немає доступу й на ті сайти, що лежать на серверах операторів в «ДНР», до яких доступ можливий лише через Углетелеком.

Далі все у зворотному порядку: інтернет поступово вмикається між 7:00 й 8:00 починає працювати штатно. У ЗМІ «ДНР» іноді з’являються дані, що сталася аварія у магістрального оператора, або буває, що подія проходить без висвітлення у «ЗМІ».

Ці навчання, як і аварії в Углетелекома, не впливають на 2G/GPRS/EDGE від МТС-Україна, який працює погано, але згідно з Мінськими угодами йому дозволено не приєднуватися до Углетелекому. Умовою Vodafone було, що МТС-Україна не буде використовувати цей бренд й назви тарифів на окупованих територіях.

Як повідомлялося раніше, закон про «суверенний інтернет» набув чинності у Росії у листопаді 2019 року. Як повідомляє РБК, закон передбачав, щоб усі оператори зв’язку встановили спеціальне обладнання і програмне забезпечення, надане Роскомнаглядом. Це обладнання має направляти дані в центральний моніторинговий центр. Якщо влада вважатиме отриману інформацію загрозою для держави, то центр матиме повноваження заблокувати її.