Які інструменти цифрової диктатури практикують авторитарні режими, та чому Україна опустилася на три позиції у рейтингу свободи інтернету. Огляд «Інтернет свободи» за жовтень 2022
5 листопада 2022
5.11.2022

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: правозахисна організація Freedom House вчергове визнала Україну «частково вільною» за критерієм свободи інтернету; 55% українців дізнаються новини з соцмереж, тоді як окупаційна влада Бердянська планує карати громадян за підписку на українські Telegram-канали; парламент Туреччини передбачив ув’язнення за поширення «дезінформації» у мережі.

Україна залишається «частково вільною» за рівнем свободи інтернету. Україна отримала 59 зі 100 можливих балів в дослідженні правозахисної організації Freedom House під назвою «Freedom on the Net». Це на три позиції нижче, як у минулому році. Експерти зазначили у звіті, що на зниження оцінки з 62 пунктів у 2021 році до 59 у 2022 серед іншого вплинули російські та білоруські кампанії з дезінформації.

Окупаційна адміністрація Бердянська планує проводити вибіркову перевірку смартфонів громадян. Зокрема шукатимуть підписки на українські новинні ресурси. Як приклади «підписок на пропагандистські ресурси київського режиму» окупанти наводять Telegram-канали «Бердянськ.Зараз» чи «Бердянськ в окупації».

У Туреччині схвалили закон, який передбачає ув’язнення журналістів і користувачів соцмереж на термін до трьох років за поширення «дезінформації». Згідно із законодавчою ініціативою, покарання загрожує зокрема людям, які поширюють в інтернеті інформацію про безпеку Туреччини, яка не співпадає з версією влади, з метою «створення страху та порушення громадського порядку». Докладніше у новині.

Цензура, фейки та відключення інтернету є найпопулярнішими інструментами цифрової диктатури, відзначає у дослідженні організація Access Now. У новому звіті експерти Access Now розкривають сценарії прояву цифрової диктатури у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Росії, Таджикистані, Туркменістані та Узбекистані. Про прояви авторитаризму у цифровому просторі читайте у матеріалі.

Компанія SpaceX відмовляється спонсорувати роботу супутникового інтернету Starlink в Україні. У листі від SpaceX йдеться, що компанія більше не може продовжувати фінансувати сервіс Starlink, як це було раніше. Згодом Ілон Маск вчергове змінив свою думку. Натомість забезпечувати українських військових зв’язком пропонують штаб-квартирі Міністерства оборони США Пентагону. Докладніше розповідаємо у новині.

Телебачення поступається інтернету. Чергове дослідження, проведене дослідниками в Україні, показує: популярність інтернету та соцмереж для отримання новин зростає, тоді ж як роль телебачення зменшується. 55% українців отримують новини з месенджерів та соціальних мереж, а для 40% основним джерелом продовжує бути телебачення — дані дослідження компанії Gradus Research Company, що було проведене на замомлення Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Компанія Meta Platforms може заблокувати поширення новинного контенту на своїх платформах у Канаді. Заява про таку можливу заборону новин є відповіддю на схвалений раніше владою країни Закон про онлайн-новини. Ініціатива передбачає, що медіаплатформи повинні платити канадським інформаційним агенціям чи онлайн-медіа за контент, який вони публікують на своїх сторінках. Натомість Meta Platforms виступає проти такого рішення.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті netfreedom.org.ua.