Як зробити інтернет здоровим. Поради від засновника Wikipedia Джиммі Вейлза
28 січня 2020
28.01.2020

Володимир Єрмоленко, директор з аналітики ГО «Інтерньюз-Україна», ділиться своїми враженнями від зустрічі із засновником Wikipedia Джиммі Вейлзом в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі.


«Ми не слідкуємо за вами, ми не збираємо ваших даних», - говорить Джиммі Вейлз, засновник Wikipedia.

Із Вейлзом ми зустрічаємося під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Він вдягнений у скромний чорний светр; говорить тихо і просто; в його поведінці не відчуваєш спроб привернути до себе штучну увагу.

Але Вейлз пишається тим, що модель інформаційної платформи, яку він побудував, створює більш здоровий інтернет.

Бізнесові моделі найпопулярніших соцмереж на кшталт Facebook чи Twitter будуються на доходах від реклами. Ми споживаємо їхні інформаційні потоки безкоштовно, натомість віддаючи їм свої дані. Кожен наш лайк і шер – це інформація для тих, хто по той бік екрану: ми самі допомагаємо перетворити себе на мішень.

Wikipedia зовсім інша. Вона будується на внесках, пожертвах; вона – charity, говорить Вейлз. Там, де люди самі платять за контент, менше шансів, що тобою маніпулюватиме «Великий брат». Це модель “прямих доходів від читачів” - direct reader revenue - радше, ніж опосередкованих доходів від реклами.

Вейлз розповідає про WT.Social – нову мережу, яку він заснував. Вона теж будується на принципі Wikipedia. Вона не залежить від того, як багато людей клікають на ваші пости – а тому не виводить на поверхню тих, хто дає скандальну «дезу» чи радикальні емоції. У Wiki чи Wt.Social “трохи складніше робити погані речі, трохи легше робити хороші речі”, - говорить він.

Вейлз також вважає, що техкомпанії можуть придумати багато нового, щоб боротися проти масового поширення фейків. Наприклад, спонукати людей уникати миттєвих реакцій. Якщо ви зможете поширити контент тільки через 20 хвилин, а не одразу – можливо, тоді ваші емоції «охолонуть», і ви встигнете переоцінити ситуацію. А це зробить ймовірну інформаційну атаку менш масштабною.

Після зустрічі ми даруємо Вейлзу нашу книжку Ukraine in Histories and Stories. Він дякує і обіцяє приїхати.