Як завжди залишатися на зв'язку: інструменти dComms на випадок відсутності інтернету
24 березня 2022
24.03.2022

Навіть в умовах повномасштабної війни Росії проти України ймовірність відключення України від зовнішнього інтернету і є доволі низькою з огляду на роботу великої кількості українських провайдерів та наявності окремих каналів. Однак й за найгіршого сценарію щодо функціонування інтернету українські користувачі зможуть комунікувати за допомогою децентралізованих сервісів. У другій половині березня технічні фахівці канадської організації eQualitie запустили локалізований українською мовою проєкт dComms – dcomm.net.ua.

dComms є підбіркою децентралізованих сервісів, що працюють на локальних серверах у п’яти містах України – Києві, Харкові, Одесі, Львові та Рівному. Користувачам пропонують під’єднуватися до локальних серверів й бути впевненими, що вони залишатимуться на зв’язку з родиною та друзями з інтернетом або без нього.

dComms позиціонується як децентралізовані інструменти комунікації, що їх користувачі зможуть використовувати, навіть якщо доступ до Telegram, Whatsapp, Facebook та інших мереж буде недоступним.

До переліку інструментів в dComms увійшли наступні сервіси:

  • Element – чат з наскрізним шифруванням;
  • Delta chat – зашифрований сервіс обміну повідомленнями, схожий до Whatsapp;
  • Briar — месенджер, що за замовчуванням використовує мережу Tor й працює через Bluetooth у смартфоні;
  • CENO – веб-браузер для доступу до інтернету там, де задіяні обмеження чи відключення інтернету;
  • NewNode – cервіс VPN на основі однорангової мережі.

Кожен сервіс супроводжується інструкцією щодо підключення та лінками на завантаження в локальній мережі чи онлайн.

Більшість з наведених сервісів є доволі новими для України, або ж про них українські користувачі дізналися з перших днів війни Росії проти України.

24 лютого 2022 р. команда технічних фахівців за сприяння eQualit.ie відкрила українським користувачам доступ до зашифрованого чат-сервера (Matrix), який працює в локальних мережах провайдерів. Перші сервери почали працювати в Києві та Харкові, й сотні місцевих користувачів почали комунікувати між собою, обмінюватися повідомленнями про ситуацію в містах в умовах війни та тримати зв’язок з рідними через закриті кімнати.

Інструменти децентралізованих комунікацій будуть корисними для усіх, хто прораховує ризики й зацікавлений у запасних майданчиках для спілкування у випадку відсутності зовнішнього інтернету. Такі сервіси варто вивчати та завантажувати зазделегідь, аніж за умов, коли зовнішній інтернет зникає. А користування сервісами dComms буде можливим за умов підключення до локальних мереж провайдера в одному з міст.

Ключові риси сервісів dComms – це максимальний захист приватності (повністю зашифровані комунікації), та можливість розгорнути їх на локальних серверах, аби надати можливість користувачам залишитися в «обмеженому» онлайні в умовах офлайну та бути на зв’язку з зовнішнім світом.

У найближчих планах розробників – розгорнути додаткові сервери Matrix у інших містах України.

Довідка: Канадська компанія eQualit.ie розробляє відкриті та багатофункціональні системи, орієнтовані на конфіденційність, онлайн-безпеку та свободу слова. Технологічні рішення та інновації ґрунтуються на цінностях компанії, які допомагають захищати права та прагнення всіх, хто перебуває в мережі.