Як залишатися на зв’язку у випадку відключення інтернету, YouTube блокує сторінки терористів з ОРДЛО, «Дія» пропонує нові послуги. Огляд «Інтернет свободи» за лютий 2022
2 березня 2022
2.03.2022

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: які інструменти варто завантажити собі на смартфон, аби бути онлайн навіть під час відключення інтернету; YouTube все активніше позбувається контенту окупантів та їхніх союзників; Мінцифри презентували нові послуги у застосунку «Дія».

Як залишатися на зв’язку у випадку відключення інтернету?

У випадку розгортання воєнних дій, ризики відключення інтернету зростають. Навіть часткові перебої зв’язку можуть суттєво зашкодити комунікації та роботі інфраструктур. Які інструменти використовувати аби залишатися на зв’язку у разі відключення інтернету, читайте в нашому матеріалі.

Сайти урядових та фінансових структур атакували напередодні вторгнення. 15 лютого потужних DDOS-атак зазнали офіційні сайти Міністерства оборони та ЗСУ, а також сайти та мобільні застосунки «Приватбанку» та «Ощадбанку». 23 лютого атаки націлилися на сайти Кабміну, Верховної ради, МЗС, Міноборони, МВС та СБУ.

РНБО запровадила нові санкції проти проросійських медіа. 11 лютого РНБО запровадила санкції щодо телеканалу «Наш», а за кілька днів розширили санкції проти блогера Анатолія Шарія та головреда «Страна» Ігоря Гужви. Які проросійські медіа уже перебувають під санкціями РНБО та кого блокує YouTube, читайте в матеріалі.

YouTube заблокував канали так званих «ЛНР/ДНР». 4 лютого YouTube обмежив доступ зокрема до каналів самопроголошених республік, а саме: Міністерства інформації та управління Народної міліції «ДНР», агентства «Луганськінформцентр», телерадіокомпанії «ЛНР» та пресслужби управління Народної міліції «ЛНР». Згодом цей список поповнив і акаунт телеканалу «Перший республіканський», підконтрольного угрупованню «ДНР».

Як працює російська пропаганда на тимчасово окупованих територіях?

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки отримав «республіканський темник» про те, як російській пропаганді «правильно» розповідати про депортацію українців з окупованих територій і як висвітлювати «свавілля» українських військових. Як Кремль наказує брехати про «злочини України на Донбасі», «безчинства українських націоналістів» та «утиск прав» жителів Сходу, читайте у нашому матеріалі.

Мінцифри презентувало нові послуги у «Дія». Опитування, автоматичний дозвіл на будівництво, реєстрація місця проживання онлайн, шеринг технічного паспорту на транспортний засіб — ці та інші послуги анонсували під час Diia Summit 2022 на початку лютого.

Що електронні медсервіси роблять з персональними даними і чим це загрожує?

Понад 27 мільйонів громадян в Україні зареєстровані у медичних інформаційних системах, як-от: Helsi, Medcard, Moniheal. Яка інформація про ваше здоров'я є в електронній системі, кому медсервіси передають ці дані та які ризики у разі їхнього витоку, читайте у колонці молодшого юриста з медійного права ЦЕДЕМ Богдана Миколайчука.

Чи завжди блокування є порушенням прав людини?

Як оцінити правомірність втручання з боку держави й модераторів? Де пролягає межа між захистом прав інших та цензурою захищених висловлювань? Про межі між свободою вираження та цензурою під час блокування контенту розповідає Тетяна Авдєєва, юристка з медійного права, у своїй колонці.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті netfreedom.org.ua.