Як TikTok реагує на регуляторні обмеження у країнах ЄС та які потенційні нововведення можуть покращити політики соцмереж? Огляд «Інтернет свободи» за березень 2023
7 квітня 2023
7.04.2023

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: частина українських користувачів довіряє анонімним Telegram-каналам; на фоні регулювання західними урядами використання TikTok для держслужбовців українці створили петицію з вимогою заборонити додаток; як шатдауни інтернету стають інструментом в руках недемократичних урядів.

Соцмережа – це інструмент, що може і єднати розділені війною сім'ї і приносити шкоду. Про проблеми політик соцмереж та можливі шляхи для їхнього розв’язання у колонці розповідає заступник директора ЦЕДЕМ Ігор Розкладай.

Українська аудиторія продовжує довіряти Telegram-каналам, вважаючи, що навіть анонімні публікують перевірену інформацію. Згідно з даними дослідження, 65% українців читають новини через Telegram, при цьому лише 28% не згодні із твердженням про те, що «Telegram-канали завжди публікують перевірену інформацію». Дізнайтеся про споживання новинного контенту українцями в Telegram у новині.

Уряди продовжують застосовувати відключення інтернету як засіб впливу на населення, свідчить звіт Access Now – організації з захисту цифрових прав. Минулого року заходи по обмеженню інтернету були застосовані майже 200 разів: доступ до мережі обмежували 187 разів у 35 країнах під час подій як-от протести. Понад 35% українців мали проблеми з доступом до інтернету на окупованих територіях частково через блокування сайтів. Читайте ключові висновки аналізу за посиланням.

Фахівці Microsoft попереджають про нові кібератаки на Україну. У звіті Microsoft Threat Intelligence зазначається, що російські хакери готують нову хвилю кібератак проти України. Серед інструментів, які вони планують використовувати, є зокрема програми-вимагачі для організацій, які обслуговують українські лінії постачання.

Лише 9% американців відкривають «політику конфіденційності» перед тим, як погодитись з умовам сайту. Політики конфіденційності вказують, які персональні дані користувачів збирає сайті, як їх захищає та використовує. Про те, як як політика конфіденційності визначає наші права на захист персональних даних, розповідають експерти.

Усе більше країн блокують TikTok на робочих пристроях, у той час як компанія намагається вжити заходів для відновлення довіри. У березні про обмеження доступу до додатку повідомили офіційні органи Бельгії, Нової Зеландії та Великобританії. Компанія TikTok наголосила, що зберігає дані користувачів в США та Сінгапурі і будує свої центри обробки даних в Європі, а також представила новий європейський режим безпеки даних. При цьому TikTok залишається китайською компанією зі зв’язками з урядом Китаю.

Білий дім не виключає подальшого регулювання TikTok. Обмеження доступу до TikTok для держслужбовців та у окремих штатах США, а також на офіційних пристроях деяких країн загострило тривале протистояння TikTok та американської влади. Про ризики відеосервісу для безпеки країни, а також можливі сценарії розвитку ситуації, читайте в матеріалі.

Внаслідок обмеження користування TikTok для держслужбовців у деяких західних країнах світу в Україні створили петицію з вимогою заборонити TikTok. Автори петиції вимагають заборонити TikTok як інструмент пропаганди. Петиція про заборону TikTok з’являється в Україні не вперше. Автори інших пропозицій пропонували заблокувати цю соціальну мережу через її вплив на дітей та підлітків.

Щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету можна знайти на нашому сайті netfreedom.org.ua.