Як Telegram-канали допомагають протестувати Білорусі
13 серпня 2020
13.08.2020

9 серпня 2020 року після оголошення очевидно фальсифікованих результатів президентських виборів у Білорусі, почалися протести. Вони тривають і зараз. Місцева Центральна виборча комісія назвала переможцем президентських виборів Олександра Лукашенка. За офіційними даними за нього нібито проголосували 80% виборців. Після цього білоруси вийшли на вулиці, протестуючи проти фальсифікації виборів. Про спотворені результати волевиявлення заявили і міжнародні спостерігачі.

Попри перебої у роботі інтернету та соцмереж, саме Telegram-канали стали ключовим джерелом інформації про події в країні та інструментом координації білорусів під час протестів.

Інтернет свобода розповідає про найбільші Telegram-канали Білорусі.

NEXTA Live

Telegram-канал NEXTA Live заснував блогер Степан Путило. У 2015 році він створив однойменний Youtube-канал, на якому у першій публікації з назвою “Вибора нет” закликав бойкотувати президентські вибори. Проти Путило у 2018 році намагалися порушити кримінальну справу через образу Лукашенка. Зараз Степан Путило та головний редактор каналу Роман Протасевич живуть у Польщі.

Наразі це найбільший та найпопулярніший Telegram-канал країни. На момент публікації цього тексту NEXTA Live (назва в перекладі з білоруської “хтось” - ред.) має понад 1 мільйон 800 тисяч підписників. Це в рази більше, ніж кількість підписників державних медіа.

У ньому поширюється оперативна інформація про протести, затримання, напади силовиків на учасників мирних зібрань, звільнення журналістів з державних каналів. бойкоти на підприємствах, заклики до боротьби, а також оголошення про місця та час наступних акцій, ланцюгів солідарності та блокування доріг. В середньому кожна публікація збирає від 300 до півтора мільйона переглядів.

“Ми бачимо величезний наплив інформації, працюємо багато, по 18-20 годин на добу, намагаємося оперативно, швидко все дивитися, читати, але це непросто. В основному робимо акцент на медіафайлах, фотографіях, відео - їх набагато простіше верифікувати, ніж нічим не підкріплені слова анонімного джерела. В нас є спеціальний анонімний бот, в який люди можуть відправити текст, фото й відео”, — розповідає у інтерв’ю ВВС Роман Протасевич.

Аби повідомити NEXTA Live про новину, достатньо написати чат-боту. Інформацію, отриману з чат-боту ретельно перевіряють 3-4 людини, які наповнюють канал, та публікують анонімно. Автори NEXTA довіряють інформації, якщо кілька явно не пов’язаних між собою людей написали їм про це. Втім іноді виникають питання до достовірності інформації у NEXTA.

У коментарі Esquire Протасевич визнає, що інциденти з неточною інформацією трапляються.

“За останні два дні дійсно було два-три випадки з неточною інформацією на більше, ніж 200 дописів. Ми ці помилки або виправили, або видалили дописи, просто тому що у величезному інформаційному потоці ми фактично не встигаємо все перевіряти”, — каже головред каналу.

Окрім інформації від протестувальників, NEXTA поширює новини білоруських медіа, як от “Наша ніва”, “TUT.BY”.

Беларусь головного мозга

Ще один популярний білоруський Telegram-канал “Беларусь головного мозга”, який наразі нараховує майже 450 тисяч користувачів. Канал також має власний чат-бот, за допомогою якого з авторами можна поділитися інформацією про протести у Білорусі. Канал активно висвітлює протести не лише у столиці Білорусі Мінську, а й в інших містах країни.

фото CELESTINO ARCE/NURPHOTO

Адміністратори цього каналу відмовилися розповісти Громадському про роботу свого каналу, повідомивши, що наразі один з їхніх колег перебуває у в’язниці “через те, що не був анонімним”. Йдеться про засновника “Беларусь головного мозга” блогера Ігоря Лосіка, якого затримали ще 25 червня.

Мая краіна Беларусь

Мая краіна Беларусь” — новинний Telegram-канал, який станом на 13 серпня налічує понад 232 тисячі підписників. Минулого місяця блогер і адміністратор каналу Сергій Беспалов виїхав з Білорусі. За словами Беспалова, його намагалися схопити і порушили кримінальну справу, як це неодноразово робили з іншими блогерами.

Telegram-канал, який наповнює 5 людей, публікує фото та відео протестів, інформацію про бойкоти на підприємства. Дані отримують від власних джерел та користувачів через бот. Двоє адміністраторів каналу перевіряють інформацію перед публікацією.

Чай з малинавым варэннем

Цей телеграм-канал зі 137 тисячами підписників на момент написання тексту теж пише про новини Білорусі. Принципова відмінність від двох попередніх — автори не закликають білорусів виходити на акції протесту. Як вони самі пояснюють, “не готові нести відповідальність за те, що буде людьми”.

VALERY SHARIFULIN/TASS

Сам канал виник як продовження однойменного пабліку у Вконтакте, який створив Ігор Кот. Назву він “позичив” у Лукашенка, який зізнався, що дуже любить чай з малиновим варенням. Зараз над наповненням Telegram-каналу працює 10 чоловік. Його аудиторія за останні дні зросла удвічі.

Самі творці кажуть, що не підтримують жорстокість влади і переконані, що більшість білорусів хочуть чесних і прозорих виборів.

Telegram-канали як запасний майданчик для медіа

Під час масштабного блокування інтернету Telegram став альтернативним майданчиком для опозиційних білоруських ЗМІ. Так, один з найпопулярніших білоруських сайтів TUT.by регулярно публікував в Telegram новини, фото та відео з акцій протесту. Зараз у них майже 300 тисяч підписників.

В телеграм пішла і газета “Наша Ніва”. В них майже 60 тисяч читачів, які водночас можуть бути і авторами. Для цього досить відправити повідомлення, фото чи відео через відповідний чат-бот. Крім того, на місці подій працюють також їхні журналісти.