Як працює децентралізована соцмережа Mastodon – «альтернатива Twitter» ? Що гуглили українці у 2022? Огляд «Інтернет свободи» за грудень 2022
29 грудня 2023
29.12.2023

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: користувачі шукають альтернативу Twitter, зокрема зростає популярність сервісу Mastodon; цього року українці найчастіше гуглили карту тривог, Гостомель та генератори; основні джерела отримання новин в Україні – соціальні медіа й новинні сайти; мешканців Литви банить Facebook за обговорення російських окупантів.

Аудиторія децентралізованої соцмережі Mastodon, яку часто ідентифікують як альтернативу Twitter, зросла на 2 млн користувачів у листопаді. Через непрозору модерацію контенту соцмережі мікроблогів Twitter під керівництвом Ілона Маска багато людей обирають інший простір для висловлення думок. Пояснюємо, як зареєструватися у Mastodon, що таке сервери та як ними користуватися, а також як публікувати дописи та взаємодіяти з іншими.

У 2022 році українці найбільше гуглили карту тривог, Гостомель та генератори. Компанія Google розповіла про найпопулярніші запити українських користувачів та сформувала тренди пошуку в Україні. Серед особистотей, про яких шукали інформацію в українському сегменті Google, лідером став Олексій Арестович. У топ-5 увійшов Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, а в топ-10 потрапили колишній прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон та голова Миколаївської ОДА Віталій Кім. Запити, пов’язані з географічними назвами, стосуються подій на фронті. Детальніше про популярні пошуки за посиланням.

Основними джерелами отримання новин для українців є соціальні медіа й новинні сайти. У цьорічному опитуванні Агентства США з міжнародного розвитку USAID та міжнародної організації Internews під назвою «Українські медіа, ставлення та довіра у 2022 році» йдеться, що соціальні мережі та онлайн-медіа є джерелом новин для понад 70% українців. Майже половина – 49% – використовують для аналізу новин відразу декілька видів медіа, до прикладу, соціальні платформи й новинні сайти. Докладніше про результати дослідження у новині.

Apple не перевірятиме фото на iCloud щодо незаконного контенту. Компанія Apple відмовилась сканувати вміст фотографій, які користувачі розміщують у хмарному сховищі iCloud. Дізнавайтесь причину у матеріалі.

Мешканців Литви блокують у Facebook через згадки російських окупантів. За даними комітету з нацбезпеки й оборони Сейму Литви, будь-яка згадка російських окупантів, до прикладу, слова «Московія», «москалі», «путінські зомбі», «російські вбивці», «кацапи», «орки» ведуть до блокувань акаунтів користувачів. Іноді блокують й за заклики до збору коштів на підтримку України. Докладніше у новині.

Фінляндія перестане використовувати Twitter як офіційний канал комунікації. Це рішення офіційні структури схвалили після анонсування купівлі компанії Twitter Inc Ілоном Маском. Канцлер Німеччини також не виключає відмови від сервісу Twitter. Команда керівника держави шукає альтернативу.

США та ЄС домовляються про обмін даними. Європейська комісія наближається до прийняття угоди про конфіденційність даних між ЄС і США. Ця угода буде сприяти трансатлантичним потокам даних та допоможе безпечно передавати дані між країнами. У проєкті рішення йдеться, що документ забезпечує гарантії щодо безпеки даних і тепер його передано у Європейську раду по захисту даних (European Data Protection Board – EDPB), яка повинна дати остаточну оцінку.

У Південній Дакоті держслужбовцям заборонили завантажувати та використовувати відеосоцмережу TikTok на робочих пристроях. Губернаторка Крісті Ноєм, що видала указ, пояснила рішення загрозою національній безпеці, яку мають «операції TikTok по збору даних користувачів».

У Конгрес США подали законопроєкт про блокування TikTok. Ініціатива передбачає блокування всіх соцмереж, пов’язаних з Китаєм, Росією, Кубою, Іраном та кількома іншими країнами. Сентат США однологосно проголосував за заборону TikTok на пристроях держслужбовців.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті netfreedom.org.ua.