Як персональні дані стали розмінною монетою політичних сил на виборах? (частина 1)
3 червня 2021
3.06.2021

Автор: Євгенія Стаднікюрист Центру демократії та верховенства права

Члени Робочої групи Верховної ради з реформування законодавства України щодо обробки захисту персональних даних (створена Комітетом ВРУ з питань цифрової трансформації та Комітетом ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин) продовжують роботу над розробкою проєкту нового Закону України «Про захист персональних даних». Для чого Україні нове законодавство з захисту даних?

Ця сфера часто залишається «в тіні» – хоча може вплинути навіть на результати майбутніх українських виборів. Тож зараз гостро стоїть питання щодо посилення законодавства та його відповідності сучасним викликам.

Центр демократії та верховенства права у новому спецпроєкті розповідає, що таке персональні дані, як їх використовують у виборчій сфері, про найгучніші скандали зі зливами даних виборців і до чого призводить нехтування правилами конфіденційності й неврегульованість обігу персональних даних. Проаналізуємо світову практику із захисту даних і як цей досвід можна застосувати в Україні.

В 21 столітті ми стикнулись з тотальною технологізацією усіх процесів, але досі не розуміємо, що таке надання та обробка персональних даних, на що це впливає і який кінцевий результат ми, як споживачі, отримуємо.

За отримання послуг ми передаємо велику кількість своїх даних: наприклад, заповнюючи анкети, реєструючись в лікарнях, магазинах, спортивних клубах, встановлюючи додатки тощо. Найбільше інформації про себе ми віддаємо соціальним мережам.

Персональні дані – нова «валюта», якою люди платять, щоб отримати доступ до інформації. Саме на них полюють політичні сили і використовують проти нас, щоб вплинути на волевиявлення на виборах. Знаючи про людей все, їх можна змусити проголосували так, як хочуть політики.

Ви повірите, якщо ми скажемо, що проти виборців використовуються технології, які руйнують демократію? А якщо ми наведемо приклади таких випадків та доведемо, що ваші персональні дані в небезпеці, ви пообіцяєте захищати їх краще?

У цьому матеріалі ви дізнаєтесь, що таке персональні дані, як їх використовують у виборчій сфері, про найгучніші скандали зі зливами даних виборців і до чого призводить нехтування правилами конфіденційності й неврегульованість обігу персональних даних. Проаналізуємо світову практику із захисту даних і як цей досвід можна застосувати в Україні.

Давайте з самого початку: що таке персональні дані?

Вашими персональними даними є будь-яка інформація, за якою вас можна легко виділити серед інших. Закон України «Про захист персональних даних», визначає, що персональними даними є відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Персональні дані поділяють на загальні та чутливі.

В Україні до чутливих даних відносять:

расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також дані, що стосуються здоров'я, статевого життя, біометричних або генетичних даних.

Як показує історія, використання персональних даних (особливо чутливих) в рекламних та політичних цілях доходить до абсурду та порушень законів. А політичні уподобання виборців, які належать до чутливих даних – саме те, що потрібно політикам для впливу.

Політика все запозичила з реклами

Мережа американських магазинів роздрібної торгівлі Target (і не тільки) надає кожному своєму покупцю ID – унікальний код, за допомогою якого відслідковує все, що купують клієнти. До цього унікального коду прив'язують інформацію про товари, яким надає перевагу покупець, а також:

Усі дані агрегуються для профілювання клієнта, щоб зрозуміти його поведінку та звички, щоб пропонувати «правильну продукцію». Профілювання породило галузь – «управління взаємовідносинами з клієнтами».

Швидше за все, ви навіть не дізнаєтесь, що про вас збирається така інформація, бо вас про це не повідомляють (уважно читайте згоду на обробку персональних даних, щоб знати яка інформація, ким та для чого оброблятиметься, кому передається/продається).

Наприклад, з одного відвідування сайту збираються дані про активність людини на веб-сайті, стать, IP-адресу, файли cookie, з якого пристрою заходили, взаємодію з сайтом, з мобільними додатками, соціальними мережами, історію покупок, повторне придбання товару, уподобання щодо продукту, критерії відбору продукту.

На ринку продажу персональних даних компанії продають дані покупців третім особам і дані регулярно переходять з «рук в руки».

Отож, компанії можуть як самостійно збирати дані про покупців, використовуючи складне програмне забезпечення, так і купувати їх.

Занадто інтимно

Спеціаліст з аналітики Target Ендрю Пол створив модель прогнозування вагітності, яка визначає, що жінка вагітна і надсилає їй таргетовану рекламу (ліжечка, іграшки, зображення немовлят тощо). Варто завантажити алгоритм в Національну базу покупців Target і вона видасть десятки тисяч жінок, що швидше за все вагітні.

Через цю модель Target зіткнувся з ситуацією, що набула масштабного розголосу. Батько дівчини, яка навчалась в старшій школі, випадково дізнався про її вагітність через купони (одяг для вагітних, дитячі меблів, фото малюків), які Target надіслав дівчині. Звісно ж, Target відхрестився від цього випадку, але потому відділ маркетингу компанії провів дослідження і встановив, що вагітним жінкам не подобається, коли відстежують їхні репродуктивні функції і надсилають незавуальовану рекламу. Тому їм почали надсилати змішану рекламу, серед якої дитячі товари виглядали випадковими (поруч з підгузками містилась реклама газонокосарок). Після такого маркетингового ходу продажі Target's Mom and Baby різко виросли.

Моделювання поведінки та звичок покупців, щоб вони купували більше і підвищували продажі – це ціла наука. На дослідження з психології поведінки витрачаються фінансові та розумові потужності, тож жодна дія не робиться навмання. Чим краще розроблений алгоритм – тим більше грошей на вас заробляють.

Недостатньо небезпечно?

Один з найбільших комерційних профайлерів Metromail використовував ув'язнених для введення особистої інформації про людей з опитувальників в комп'ютери для подальшого створення профайлів. Як результат – ув'язнений за згвалтування чоловік переслідував Беверлі Денніс, повний профайл якої отримав від Metromail (25 сторінок особистих даних). У листі до Беверлі ув'язнений погрожував їй.

Це призвело до судового розгляду Beverly Dennis v. Metromail. За результатами позову, Metromail було заборонено використовувати ув'язнених в обробці персональних даних. Ця історія відбулася ще до 2000-х. Звісно, в ті часи застаріле правове регулювання захисту персональних даних в США відставало від методів профілювання людей і не могло захищати дані належним чином. Натомість, судові провадження щодо захисту персональних даних датуються ще з 1985 року, що говорить про давність існування проблеми профілювання.

Насправді персоналізація і таргетинг – це не погано. Люди отримують інформацію про продукти та послуги відповідно до їхніх інтересів, що позбавляє необхідності шукати серед сотень тисяч нерелевантних товарів. Але споживач має право знати і розуміти яка інформація про нього збирається, як працюють алгоритми, хто купує його дані та як заборонити таку діяльність щодо себе.

До чого тут взагалі вибори?

Якщо ми говоримо про вибори та інформацію, яка розсилається виборцям – практика профілювання і таргетингу набуває негативного забарвлення, оскільки дискримінує аудиторію через вибіркове розкриття інформації.

Моделювання поведінки покупця непомітно перетекло в моделювання поведінки виборця. Якщо алгоритми залізли в репродуктивність, уявіть, що можуть робити з інформацією, яку ви добровільно розміщуєте в соціальних мережах, наприклад, з політичними поглядами? Технології пішли набагато далі і тепер вони не лише досліджують нас, а й впливають на наші глобальні рішення. Одна справа, коли це рішення купити каву іншої марки, а інша – за кого проголосувати на виборах.

(Не)добровільна інформаційна дієта: як виборців змушують голосувати за «кого потрібно»

Здається, всі чули про Cambrige Analytica і Facebook. Насправді історія набагато масштабніша і досі не завершилася...

Розуміючи потенціал та ефективність персоналізації реклами, методи профілювання та прицільного таргетингу з середини 2000-х підхопили і політичні діячі. Завдяки успішності персоналізованої реклами було розроблено алгоритми зі ще точнішими прогнозами, спираючись на такі дані як екстраверсія/інтроверсія людини, її цінності, думки, відносини та інтереси. Це допомогло краще визначати індивідуальні характеристики людей, які безпрограшно вказують на їхні уподобання.

Щоб розуміти наскільки глибоко цифрові технології та поведінкове моделювання залізли в голови виборців, ми розповімо, як їх приховано схиляли голосувати за потрібного кандидата та які методи при цьому використовувалися. Звісно, що без крадіжки персональних даних це навряд вдалося б. Що цікаво, не всі виборці стали об'єктом таких маніпуляцій. Тож як вони визначали "обраний"?

США, Cambridge Analytica та злив даних користувачів Facebook

Зробімо екскурс в історію заснування британської компанії Cambridge Analytica (далі – CA). CA була дочірньою компанією SCL Group/SCL Elections (далі – SCL). В 1990-х SCL Group працювала в сфері дослідження поведінки та стратегій комунікації на воєнній та політичній аренах: брала участь в розробках стратегій психологічних війн як підрядник для американських та британських військових під час операцій в Афганістані та Іраку, а також називала себе «глобальним агентством з управління виборами». Вивчаючи «аудиторію», SCL змінювала поведінку потенційних виборців, залежно від замовлення клієнта та вплинула на хід виборів в Італії, Латвії, Албанії, Румунії, Південній Африці, Індії, Індонезії, Філіппінах, Таїланді, Колумбії, в багатьох інших країнах... і в Україні.

Сама ж CA була створена для роботи з виборами у США. Компанія вийшла на ринок у 2012 році та працювала на 44 виборах до Конгресу США (зокрема і до Сенату), у 2014 році – на виборах на рівні штатів. Ну і без президентських не обійшлося. CA використовувала технології глибинного аналізу даних виборців, зокрема, даних з соціальних мереж, аби створити стратегічну комунікацію під час виборчих кампаній, а саме створювала психологічні портрети, за якими розробляли і надсилали виборцям персоналізовану агітаційну рекламу.

Діяльність SCL Group та CA йшла як по маслу до кінця президентських виборів США 2016 року.

Передумови

«Правила для них не мають значення. Для них це війна і всі методи є справедливими», – про керівників CA Крістофер Уайлі, ексдиректор CA з питань досліджень

У 2014 році республіканська партія замовила послуги CA. Отримавши 15 мільйонів доларів «винагороди», CA зіткнулася з проблемою: відсутність даних виборців, які б дозволили їх профілювати та впливати на їхню поведінку. Тож потрібно було виходити з ситуації.

Того ж року вчений-аналітик з аналізу даних Алекс Коган розробив додаток «This Is Your Digital Life» – тест з питаннями на кшталт «Я рідко почуваюся сумно» з варіантами відповідей, наприклад, «твердження невірне», «твердження вірне», «не знаю». В кінці тест видавав гумористичну відповідь про характер користувача.

Водночас, тест розроблений на основі серйозних психологічних досліджень, які дають змогу визначити характеристики людини, як відкритість до нового досвіду, екстраверсія, усвідомленість, доброзичливість та невротизм. За його проходження потрібно було надавали дозвіл на використання своїх даних (як зазначили в умовах користування – для академічних цілей). Додаток був впроваджений через платформу Facebook Open Graph (яка дозволяла зовнішнім розробникам додатків мати безпосередній доступ до користувачів Facebook). У 2015 році додатком скористалися 270 тис. користувачів.

На той час Facebook мав слабкі правила захисту даних та доступу до них – дозволяв збір даних для покращення взаємодії з користувачами, але забороняв їх продаж та використання в рекламі. Через те, що Facebook не забороняв збір даних, додаток мав доступ не лише до даних зареєстрованих в ньому користувачів, а й до їхніх друзів у Facebook, які цей додаток не встановлювали та не здогадувались, що він має доступ до їхніх даних. Розрахувавши максимальну кількість друзів, які були в користувачів додатку Когана, Марк Цукерберг (засновник Facebook) повідомив, що додаток зібрав дані як мінімум 87 мільйонів користувачів.

Чого користувачі цього додатку не знали – фірма Когана Global Science Research уклала угоду про співпрацю з CA, відповідно до якої CA мали бути передані (читай – продані) дані користувачів:

CA використала результати тесту Когана та усі отримані дані з Facebook, щоб розробити алгоритм, який аналізує виборців та виявляє їхні особистісні риси, пов'язані з поведінкою при голосуванні. Навіщо? Риси характеру впливають на політичні погляди. Маючи дані виборців, включно місце проживання, політичні уподобання, характер і повні психологічні профілі, алгоритм CA ефективно виявляв достатньо емоційних виборців, які ще вагалися з вибором свого кандидата.

Їм надсилали таргетовану рекламу з кандидатом, який замовляв послуги CA, використовуючи емоційні тригери для кожного окремого виборця. Ці методи лягли в основу роботи CA над президентською кампанією Теда Круза в 2015 році, а потім і Дональда Трампа у 2016 році.

«Без Фейсбуку ми б не перемогли» – про перемогу Д. Трампа на виборах 2016 року Тереза Хонг, директор кампанії Трампа 2016 року з цифрового контенту.

Facebook стверджує, що хоча збір даних не був заборонений, Коган порушив умови використання Facebook, передавши дані користувачів CA. Насправді для Facebook такий обмін даними є економічно вигідним.

У ситуації зі зливом виграють і політики, і Facebook, але аж ніяк не виборці. Отримавши дані користувачів, політики мають розуміння «хто їхній виборець». Чим більше таких виборців – тим більше реклами їм потрібно надіслати. За розміщення реклами на Facebook потрібно платити. Для прикладу, на президентських виборах США 2020 року Д. Трамп витратив $20 млн за 218 тис. рекламних постів в Facebook, на другому місці Т. Стеєр – $16,8 млн за майже 13 тис. постів.

Інфографіка The Guardian

До кінця 2020 року Facebook налічував 2.8 млрд користувачів, станом на січень 2021 року 97% користувачів – це повнолітні люди, тобто потенційні виборці.

Методи передвиборної агітації, засновані на даних про виборця, стали "витонченішими". Однією з форм агітації, яку надсилали виборцям, що вагалися з вибором кандидата, є цифровий морфінг.

Морфінг – технологія, яка дозволяє споглядати, як одне зображення змінюється на інше при його розгляді під певним кутом.

Автор світлини невідомий. Джерело світлини за посиланням

На початку 1990-х технологію оцифрували для створення її більшої реалістичності. В агітації використовують цифровий морфінг зображень. Наприклад, маємо 2 зображення облич різних людей і хочемо, щоб певні риси людини з першого зображення наклалися на риси другої людини.

На першому зображенні позначимо зони носу, очей та форми голови, а на другому – ті ж точки. Надалі у спеціальній програмі зіставимо ці два зображення, і відмічені точки з першого накладаються та видозмінюють ті ж точки на другому.

Посередині обличчя, що піддавалося цифровому морфінгу. Світлина Fraunhofer Institute for Telecommunications.

Результат – ледь помітні зміни обличчя. У 21 столітті серед політиків цифровий морфінг є популярною технологією. Експеримент, який провели професори Д. Бейленсон, Ш. Айенгар, Н. Йі та Н. Коллінз довів, що схожість облич кандидатів та виборців може вплинути на результати голосування: виборець схильний обирати кандидата, схожого на нього.

Враховуючи революцію в інформаційних технологіях, політичні стратегії все частіше будуть вдаватися до трансформації облич як однієї з форм агітації. На президентських виборах США 2016 року CA використовувала таку технологію для надсилання «адаптованої» реклами «вразливим виборцям».

Подібні «приховані» методики потребують жорсткого законодавчого регулювання, оскільки цифровий морфінг як форма агітації – свідома маніпуляція волевиявленням виборців.

Партії та кандидати зацікавлені в тому, щоб потенційний виборець приєднався та сповідував їхні «партійні погляди». Але не всі серед них зацікавлені в об'єктивності інформації, яку надсилають своєму виборцю та в «самостійності» його вибору. Тут їм допомагають соціальні мережі. На підставі уподобань користувачів соціальних мереж алгоритми створюють інформаційні вакууми.

Помічали, що в соціальній мережі вас оточує одноманітна інформація, підібрана під ваші інтереси? Наприклад, ви любите шопінг і в пошукових системах шукаєте відповідну інформацію. Алгоритми соцмереж будуть насичувати вашу стрічку улюбленими товарами. Те саме і з політичними уподобаннями. Чим більше ви надаєте перевагу пошуку та вивченню однієї політичної сили та одним політичним поглядам, тим менше в вашу стрічку потрапляє інша інформація. Чим більше реклами соцмережа зможе відобразити в вашій стрічці – тим більше грошей вона за це отримає.

Наслідки для Facebook, Cambrige Analytica

Незаконна діяльність CA була викрита у березні 2018 року завдяки журналістським розслідуванням The Guardian і The New York Times, які отримали інформацію від колишніх працівників CA. Це потягнуло за собою ланцюг розслідувань. Офіс інформаційного комісара в Великобританії звернувся по ордер на обшук серверів CA, який отримав 23 березня 2018 року, а вже 1 травня CA та SCL подали заяви про банкрутство, що власне унеможливило проведення повноцінних розслідувань – активи CA були ліквідовані до його проведення. CA ще до «розбору польотів» зізнавалася, що зібрала по 5 тис. одиниць інформації на кожного американського виборця, чиї персональні дані отримала. І хоча було заявлено, що всі дані знищено і їх більше не існує… маємо в цьому обгрунтовані сумніви.

Екскерівники та працівники CA заснували ряд компаній, аналогічних CA та перейшли у «фірми-спадкоємці». В червні 2018 була заснована компанія Auspex International для впливу на політику та суспільство Африки та Близького Заходу. Також була заснована компанія Emerdata Limited, в яку перейшли експрацівники CA та яка має дочірні компанії – SCL Group Ltd and SCL Analytics Ltd.

У травні 2018 з'явилася компанія з аналізу даних – Data Propria, якою керують колишні посадові особи CA та яка керувала кампанією Губернатора Штату Іллінойс Броса Раунера та кампанією Дональда Трампа на президентських виборах 2020 року, використовуючи все ті ж дані користувачів Facebook.

Що стосується Facebook, у липні 2018 Офіс інформаційного комісара Великобританії висловив намір оштрафувати соцмережу на $663 тис (максимальний штраф на той час) за порушення вимог захисту персональних даних. У липні 2019 року Федеральна торгова комісія США проголосувала за накладення на Facebook штрафу в $5 млрд (найбільший штраф за історію США) оскільки соціальна мережа, попри знання про витік інформації, протягом двох років не виправляла ситуацію. Для врегулювання спору з Комісією з цінних паперів та бірж в США за «введення в оману інвесторів щодо ризиків, з якими вони стикаються в результаті неправомірного використання даних користувачів» Facebook виплатив $100 млн.

За наслідками скандалу Facebook впровадив два механізми прозорості реклами – кнопки «Чому я це бачу» (пояснює, чому користувач бачить певну рекламу) і «Налаштування реклами» (показує список інформації, яку Facebook зібрав про користувача та джерела цієї інформації). Наразі неможливо стверджувати, що соцмережа краще захищає дані, хоча б з огляду на витік інформації 530 млн користувачів в 2019 році. Про завершення історії SCL та CA годі й казати, так само як і про забезпечення соціальними мережами захисту даних їхніх користувачів. Втім, з цієї безпрецедентної наруги над конфіденційною інформацією держави винесли болючий, але необхідний урок.

Як GDPR задає світу стандарти захисту даних

Аби уникнути повторних випадків зливу даних та їх неправомірного використання (як це зробила CA), надати людям можливість розуміти, що відбувається з їхніми даними та контролювати їх обробку, а головне – для більш жорсткого та прогресивного законодавства в сфері персональних даних, в 2016 році Європарламент ухвалив Загальний регламент про захист даних/General Data Protection Regulation (далі – GDPR) на заміну Директиви про захист персональних даних 1995 року, який набув чинності 25.05.2018.

GDPR застосовується як в країнах ЄС, так і за його межами:

  • якщо компанії за межами Євросоюзу збирають дані про фізичних осіб, що перебувають в межах ЄС,
  • або ж компанії з ЄС збирають дані про осіб, які перебувають за межами Євросоюзу.

Документ у більшій мірі зберігає принципи Директиви, водночас вводить й нові, наприклад «право на забуття». GDPR має пряму юридичну силу на всій території ЄС, підлягає застосуванню всіма органами з захисту даних та судами.

З моменту вступу GDPR в дію (2018-2021 рр) за порушення його вимог було накладено штрафи на суму $332,4 млн.

Джерело за посиланням

GDPR задав високі стандарти щодо захисту персональних даних. Та основний позитивний вплив документу – наслідування прикладу іншими державами. Після його прийняття країни почали вдосконалювати національне законодавство з захисту персональних даних та приводити його до стандартів GDPR.

Законодавство США після CA

В США немає єдиного законодавства, що регулює питання персональних даних. Існує ряд федеральних законів та законів на рівні штатів, які поділяються за сектором дії (фінансові сервіси, охорона здоров'я, телекомунікації, освіта) і специфікою даних. Наприклад, інформація про дітей захищена на федеральному рівні Законом про захист даних дітей в Інтернеті, який забороняє збирати онлайн будь-яку інформацію про дітей молодших за 13 років. Закон про захист конфіденційності відео захищає записи про оренду або продаж відеокасет чи аналогічних аудіовізуальних носіїв від неправомірного розкриття. Закон про захист конфіденційності водіїв регулює питання приватності та розкриття інформації, яку збирають Департаменти автомобільної промисловості штатів. Значна кількість законів, втім, не допомогла захистити приватність громадян у Facebook.

Наслідуючи приклад GDPR, штат Каліфорнія (місце розташування головного офісу Facebook) розробив та у 2018 році прийняв Закон про захист даних споживачів/California Consumer Privacy Act (далі – CCPA), що набув чинності у 2020 році. Закон регулює персональні дані, які використовуються в комерційних цілях, відповідає сучасним реаліям та захищає персональні дані від продажу.

У 2020 році прийнятий Закон Каліфорнії про права на недоторканність особистого життя/California Privacy Rights Act (далі – CPRA), який є додатком до CCPA та вводить в штаті Каліфорнія новий орган – Каліфорнійське агентство з захисту конфіденційності, щоб здійснювати нагляд за дотриманням обох законів.

  • CPRA вводить перелік конфіденційної особистої інформації, зобов'язує сайти надавати користувачам можливість заборонити продаж особистої інформації третім сторонам та ввести кнопку «Не продавати та не передавати мою особисту інформацію». Також CPRA передбачає обов'язок надавати користувачам посилання «Обмежити використання моєї конфіденційної інформації».
  • Громадяни матимуть право на виправлення неточної інформації, відмовитися від автоматичного прийняття рішень (заборонити використовувати дані в профілюванні для цільової реклами), знати про автоматизоване прийняття рішень (які технології використовуються при обробці і які їхні результати), обмежувати використання особистої конфіденційної інформації.
  • Врегульовано питання таргетованої поведінкової реклами: її розділено на персоналізовану (можна відмовитися) та неперсоналізовану поведінкову рекламу (не можна відмовитися).

CPRA в певній мірі змінює суб'єкта, на якого розповсюджується його дія, а саме на компанії та організації:

  • валовий дохід яких перевищує $25 млн;
  • які обробляють персональні дані 100 тис. або більше споживачів чи домогосподарств в рік;
  • які отримують 50 чи більше відсотків річного доходу від продажу або обміну персональних даних жителів Каліфорнії.

Як маніпуляції з персональними даними стали зброєю політиків по всьому світу

Велика Британія, Канада, Кенія, Філіппіни... українцям теж слід хвилюватися за свої персональні дані. А розпочнемо ми зі впливу Cambridge Analytica і AggregateIQ на Brexit

Для проведення референдуму щодо членства Великобританії в ЄС (Brexit) Партія незалежності Сполученого Королівства та політична група Leave.eu, яка була створена для роботи з кампанією Brexit, найняли CA. За словами ексдиректорки відділу розвитку бізнесу CA Бріттані Кайзер, Leave.eu використовувала набори даних виборців СA, аби надсилати політичні повідомлення у соцмережах. Метою був вплив на суспільну думку для виходу Великої Британії з Європейського Союзу.

Окрім CA, над Brexit працювала також і канадська компанія з розробки цифрової реклами та програмного забезпечення AggregateIQ (далі – AIQ), яку незалежно одне від одного найняли прихильники Brexit – Vote Leave(витрати на AIQ – £2,9 млн), BeLeave (витрати на £AIQ – 625 тис), Ветерани за Британію (витрати на AIQ – £100 тис) та Демократична юніоністська партія Північної Ірландії (витрати на AIQ – £32 тис) для розробки програмного забезпечення з агрегування персональних даних та впливу на виборців через соціальні мережі.

Бізнес-концепція AIQ полягала в зборі та аналізі персональних даних людей щоб персоналізувати політичні лозунги та відправити їх виборцям у соціальні мережі, переконавши голосувати відповідно до побажань клієнтів (в даному випадку за вихід з ЄС).

AIQ співпрацювали з SCL Elections під час кампанії Brexit: AIQ була IT-підрядником SCL, зокрема розробила програмне забезпечення «Project Ripon» та надавала консультативну допомогу щодо його використання. Використовуючи алгоритми з даними з Facebook, Project Ripon дозволяв робити таргетовану розсилку реклами виборцям. За повідомленням Facebook, компанія AIQ розмістила 1390 оголошень від імені сторінок, пов'язаних з кампанією референдуму Brexit. Колишні працівники CA стверджують, що AIQ була бек-офісом SCL, а також тримала базу даних SCL.

Як пов'язані футбольні фанати, персональні дані та Brexit

Є різні оригінальні способи отримання персональних даних виборців. Vote Leave запропонувала футбольним фанатам взяти участь у вікторині: хто вірно передбачить результат кожного матчу, зіграного на чемпіонаті Європи-2016, виграє £50 млн. Мета вікторини – звернути увагу скільки Великобританії коштує перебування в ЄС – нібито £350 млн в тиждень (акцентувалось як негатив). Статистичне управління Великобританії назвало цифру маніпулятивною і такою, що не відповідає дійсності.

Щоб взяти участь у вікторині, потрібно було пройти опитування і надати: ім'я, адресу проживання, номер телефону, інформацію про те, як людина голосуватиме на референдумі. Саме збір даних був основною метою проведення вікторини, шанси виграшу у якій становили 2 250 000 000 000 000 до 1.

Зібрана інформація була передана AIQ, яка їх обробила та ідентифікувала дані опитаних з їхніми профілями в Facebook.

Тож будьте обережними, коли заповнюєте опитувальники та зважайте на питання, які вам ставлять. Можливо, вони переслідують не ту мету, яку повідомили вам.

Чи були наслідки для CA та AIQ?

Розуміючи зв'язок між CA, AIQ та SCL варто додати, що SCL – це не про випадковий стартап. Так, колишній заступник державного секретаря парламенту Великобританії по оборонним закупівлям Д. Патті входив в раду директорів SCL, лорд Марланд, колишній торговий представник прем'єр міністра Великобританії, був акціонером SCL та CA. Тож, хоча під час розслідування аналітики персональних даних під час політичних кампаній Офіс інформаційного комісара виявив зв'язок між SCL, CA та AIQ та порушення в їхніх діях, до відповідальності нікого не притягнули.

Друга частина матеріалу за посиланням.