Як долучитися до кіберфронту для захисту України та навіщо використовувати децентралізовані інструменти dComms. Огляд «Інтернет свободи» за березень 2022
4 квітня 2022
4.04.2022

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: як залишатися на зв’язку у випадку відсутності зовнішнього інтернету з інструментами dComms; чи є успішними українська ІТ-армія та хакерська групу Anonymous у кібервійні проти Росії та як реєструвати акаунт в PayPal.

Децентралізовані інструменти dComms працюватимуть на випадок відсутності зовнішнього інтернету. Технічні фахівці канадської організації eQualitie запустили локалізований українською мовою проєкт dComms – dcomm.net.ua. Це добірка децентралізованих сервісів, що працюють на локальних серверах у шести містах України – Києві, Харкові, Одесі, Львові, Рівному та Херсоні. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

В Україні запустили національний роумінг. Мобільні оператори «Київстар», Vodafone Україна та lifecell запустили послугу національного роумінгу, який дозволяє абонентам перемикатися між мережами в разі проблем зі зв’язком. Докладніше про те, як це працює, читайте у нашому матеріалі.

Українська ІТ-армія атакує на кіберфронті. 26 лютого про створення української ІТ-армії для боротьби на кіберфронті повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Розповідаємо, як наразі працюють «цифрові військові» та чого вже встигли досягти.

Фото: IT ARMY of Ukraine/Telegram

Міжнародна хакерська група Anonymous проголосила кібервійну російській владі. Хакерам уже вдалося «покласти» сайти російських пропагадистських медіа, Кремля, Чеченської республіки та Білорусі. Станом на 24 березня Anonymous вдалося зламати 2,5 тисяч сайтів країн-агресорів.

Українців без IT-навичок закликають долучатися до кіберфронту. За останній місяць волонтери й IT-фахівці створили значну кількість ресурсів, що дозволяють приєднатися до кіберфронту пересічному користувачу. Ділимося добіркою чат-ботів та ініціатив, які допоможуть доєднатися до боротьби за Україну в кіберпросторі.

Фото: Maxim Ilyahov/Unsplash

В Україну прибула перша партія обладнання Starlink. Хоча технології Starlink від компанії Елона Маска доступні поки одиницям, уберезні додаток для налаштування супутникового інтернету Starlink став найбільш завантажуваним в Україні. Розповідаємо, як працює супутниковий інтернет, та хто матиме до нього доступ.

Міжнародна електронна платіжна система PayPal розпочала повноцінну роботу в Україні. Як це працює, що змінилося та як зареєструвати акаунт — про все це розповідаємо у матеріалі.

Мін'юст України запустив чат-бот для фіксації військових злочинів. Чат-бот для месенджерів Viber та Telegram збирає повідомлення про порушення прав людини, захоплення, вбивства, знищення, катування, бомбардування з боку РФ під час війни в Україні. Докладніше у матеріалі.

Вчимося ідентифіквати пропаганду окупантів в Telegram-каналах. Добре відомо, що Росія вже роками активно використовує Telegram у цілях пропаганди. Розповідаємо, як визначати російські пропагандистські Telegram-канали, а також ділимося думкою від експерта з цифрової безпеки Павла Бєлоусова, чи потрібно скаржитися на такі канали.

Техгіганти вступили в інформаційну війну проти Росії та стали на захист безпеки українських користувачів. Як змінилася політика платформ щодо російської пропаганди та безпеки користувачів з початком війни Росії проти України, читайте у нашому огляді.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті netfreedom.org.ua.