Онлайн-вибори в Україні та протести в Білорусі. Огляд Інтернет свободи за вересень 2020
2 жовтня 2020
2.10.2020

У новому огляді «Інтернет свободи» ми розповідаємо: які онлайн-технології допомагають протестувальникам в Білорусі в боротьбі проти режиму Лукашенка, чому ВКонтактє знову запрацював в Україні, які американські компанії планують купувати TikTok, чому на сайтах поліції в Україні з’явилися повідомлення про аварію на АЕС.

Хто виграє в Білорусі?

Unsplash

Штучний інтелект проти міліції. 24 вересня в YouTube з'явилося відео, яке демонструє, як спеціальна програма розпізнає обличчя білоруських силовиків через маску. «Автори цієї програми «натренували» нейромережу виділяти інформацію про силовиків за такими ознаками як погони, форма, берети, медалі тощо. Як це працює – читайте детальніше в матеріалі на сайті.

Білоруський чат-бот рахує кількість протестувальників. Аби знати точну кількість людей на протестах в Білорусі, активісти пропонують авторизуватися в чат-боті, надсилати команду /ягуляю і дані автоматично відображаються на платформі проєкту. Більше про це читайте у матеріалі.

Кібер-партизани викрили силовиків. 19 вересня в телеграм-каналі NEXTA опублікували документ з особистими даними 1,003 співробітників Міністерства внутрішніх справ Білорусі. Влада стверджує, що відповідальні за витік даних будуть «знайдені й покарані». Які ще дані продовжує публікувати канал протестувальників, дізнайтеся в новині.

Вибори в Україні пройдуть в офлайні

Unsplash

Не на часі. 11 вересня експерти з цифрової безпеки та виборчих процесів за участі члена ЦВК обговорили в офісі ГО “Інтерньюз-Україна” перспективи голосування на виборах в онлайні. Спікери торкалися як теми довіри суспільства до виборчого процесу загалом, так і технологічних можливостей нинішнього уряду. Інтернет Свобода зібрала п’ять найголовніших інсайтів дискусії. Про них читайте у матеріалі.

Unsplash

“За” чи “проти”. Що думають про новий законопроєкт щодо боротьби з кіберзлочинністю. Провайдерів хочуть зобов’язати розкривати дані про діяльність користувача в інтернеті, якщо того вимагатиме слідство. Однак в Україні подібний закон може не поліпшити ситуацію в боротьбі з кіберзлочинністю, а навпаки сприяти поширенню корупції. Більше аргументів у матеріалі.

24 тисячі проблем вирішили з допомогою сервісу e-democracy. На сайті Інтернет Свободи національна модераторка платформи EDEM Олександра Піденко проаналізувала найбільш корисні електронні сервіси, що стануть у пригоді представникам місцевого самоврядування. Читайте детальніше в колонці.

Вконтакте обходить блокування. 12 вересня на сторінках ВКонтакте з’явилося повідомлення про те, що на додатках до смартфонів соцмережа працюватиме на території України попри блокування. Міністр культури України Олександр Ткаченко теж відредагував на цю новину. Більше читайте у новині.

Рівненська АЕС не постраждала на відміну від сайту Нацполіції. 24 вересня сайт Національної поліції України був зламаний і на ньому невідомі розповсюдили неправдиву інформацію про викид радіації на Рівненській АЕС. Читайте про це в новині.

3,5 тисячі ботів поширювали фейкові новини. 17 вересня правоохоронці викрили мережу «ботоферм», яка функціонувала на території м. Києва та Запорізької області. Правопорушники збирали і продавали анонімні віртуальні акаунти з метою поширення сепаратистських настроїв перед місцевими виборами. Читайте про це на сайті.

Інтернет свобода у світі

Unsplash

Які таємниці, пов'язані з Україною, відкриває WikiLeaks? У світових виданнях знову лунає ім’я Джуліана Ассанжа. Судові слухання по його справі поновилися. А ми вирішили нагадати про факти пов'язані з Україною, оприлюднені WikiLeaks: зв’язки Фірташа, таємні розмови Кучми, погрози Росії та інше. Детальніше у нашому відео.

TikTok під прицілом. Компанія TikTok розпочала боротьбу за можливість існування на території Сполучених Штатів. В переговорах за продаж платформи взяли участь такі техгіганти як Twitter, Microsoft, Oracle, Wallmart. Її вартість оцінили в $60 млрд. CEO платформи Кевін Маєр не витримав тиску і пішов з посади. Про ці та інші новини нашумілого процесу можна слідкувати на нашому сайті за хештегом #TikTok.

Facebook за чесні вибори. Марк Цукерберг розповів, що за тиждень до початку голосування на цьогорічних президентських виборах у США Facebook не прийматиме нової політичної реклами, але ті оголошення, що вже були затверджені, продовжать з’являтись у стрічці користувачів.. Про ці та інші запобіжні заходи читайте у новині.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті: netfreedom.org.ua