Які потенційні наслідки закону про медіа та чому українці менше користуються соцмережами? Огляд «Інтернет свободи» за лютий 2023
7 березня 2023
7.03.2023

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: запроваджена в Україні система блокування фішингових інтернет-ресурсів від Держспецзв’язку може підважити цифрові права користувачів; українці менше користуються Facebook та Instagram, хоча аудиторія цих соцмереж значна; на кого саме націлений нещодавно ухвалений закон про медіа.

Українська аудиторія Facebook зменшилась на 2 млн, а Instagram — на 4 млн користувачів. Такі дані представлені у щорічному дослідженні «Facebook та Instagram в Україні» від агенції PlusOne. Спад аудиторії соціальних платформ зафіксовано практично у всіх областях та обласних центрах, в першу чергу, в тих регіонах, які постійно обстрілюються росіянами (Херсонська, Запорізька, Миколаївська області). За даними агенції, 13,7 мільйонів українців досі користуються Facebook. Докладніше у новині.

Ухвалений наприкінці 2022 року закон про медіа не влаштовує частину медійної спільноти в Україні. Доходить навіть до маніпуляцій. Що передбачає і що не передбачає законопроєкт про медіа – пояснює заступник директора ЦЕДЕМ Ігор Розкладай, який працював над текстом законодавчої ініціативи з 2013 року. Детельніше – читайте в колонці.

Розпорядження Держспецзв’язку №67/850 «Про впровадження системи фільтрації фішингових доменів» є контроверсійним. Розказуємо про можливі наслідки. Наприкінці лютого Держспецзв'язку зобов'язало українських інтернет-провайдерів встановити систему блокування доступу до вебресурсів – кожні 15 хвилин система завантажуватиме на сервер провайдера перелік інтернет-адрес для автоматичного блокування. Наразі йдеться про фішингові сайти. Які проблеми можуть виникнути у користувачів – детальніше читайте у нашому матеріалі.

В Мінцифрі переконані: 63% українців вже разом з "Дією". Мінцифри разом з соціологами з КМІС на основі нещодавнього дослідження стверджують, що троє з п’яти українців хоча б один раз у минулому році користувалися державними онлайн-послугами. Більше про результати аналітичного звіту «Думки і погляди населення України щодо державних електронних послуг» КМІС та Мінцифри читайте у новині.

Євросоюз планує посилити боротьбу з російською дезінформацією. На фоні нової хвилі поширення дезінформації Центр обміну інформацією та аналізу в рамках зовнішніх служб ЄС відстежуватиме маніпуляції та фейки, які поширюватимуть іноземні суб’єкти. Ця структура буде центром координації зусиль по протидії дезінформації для 27 країн ЄС.

Twitter — єдина технологічна компанія, яка надала неповний звіт щодо боротьби з пропагандою та фейками. Як повідомила Європейська комісія, у звіті від компанії Twitter недостатньо інформації про те, як саме техгігант планує працювати з факчекерами.

Twitter стала ключовою соцмережею, де після землетрусу в Туреччині спілкувалися я родичі жертв, постраждалі і рятувальники, однак турецький уряд заблокував доступ до Twitter з огляду на масові скарги на повільну реакцію уряду щодо подолання наслідків землетрусу.

Дослідницька група Reset заявила, що російські пропагандисти купують верифікаційні відмітки у Twitter, що є частиною нової платної системи верифікації Twitter.

Керівництво Google закликає з обережністю використовувати чати, що працюють на основі штучного інтелекту, зокрема ChatGPT. Про проблеми у роботі чатбота ChatGPT нещодавно повідомляли фахівці компанії Check Point Research, що займається кібербезпекою. Вони виявили, що хакери використовують ChatGPT для створення фішингових листів та повідомлень.

Meta, Twitter та Microsoft закликали американський суд не карати їх за алгоритми. Засідання Верховного суду, яке вирішуватиме не лише долю суперечливого Розділу 230 Закону про пристойність в комунікаціях, але й те, чи відповідають техгіганти за контент, який вони рекомендують, все активніше обговорюється серед юристів та представників BigTech. Читайте докладніше про дискусії у новині.

Декілька міністерств у Нідерландах припинили використовувати TikТok. Нідерланди позиціонують обмеження щодо використання соцмережі як тимчасову паузу, головна мета якої — припинити використання TikTok у медійних цілях, однак не йдеться про повну заборону соцмережі. Детальніше читайте у новині.

Щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету можна знайти на нашому сайті netfreedom.org.ua.