Вперше окуповані території Донбасу винесені поза рейтинг індексу свободи інтернету в Україні
19 жовтня 2020
19.10.2020

«Частково вільний» — такий статус отримав Інтернет в Україні за класифікацією організації Freedom House у її новому звіті «Свобода в мережі 2020». Системні загрози свободі в мережі залишаються, на думку дослідників, зокрема щодо маніпуляцій інформацією та переслідування користувачів за висловлювання онлайн. Утім, завдяки реформам в цифровій сфері загальний рейтинг України покращується вже другий рік поспіль. Інтернет свобода аналізує основні положення індексу свободи інтернету.

Нова методологія підрахунку для України

Загальна оцінка України щодо стану свободи в інтернеті зросла з 56 балів минулого року до 61 у цьому (зі 100 можливих, де 100 — найбільш вільні країни). Це спричинено переважно новою методологією дослідження — ситуація в країні з вільним інтернетом суттєво не змінилася, однак у цьогорічному аналізі не враховували випадки з порушеннями свободи інтернету у тимчасово окупованому Східному Донбасі та Криму. За твердженням Freedom House, ситуація там «значно відрізняються» від тих, що на територіях під контролем України.

Заборона «ВКонтактє» порушує права людини

Фото:MediaSapiens

Продовження президентом Володимиром Зеленським санкцій проти російських компаній, які керують російськими сайтами, зокрема й Однокласники та ВКонтакте розглядається правозахисною організацією як обмеження свободи інтернету та порушення прав людини. У звіті вказано, що обмеження для російських веб-платформ та веб-сайтів несумісні з внутрішнім законодавством та зобов'язаннями України за Європейською конвенцією з прав людини. По-перше, санкції забороняють Інтернет-провайдерам надавати доступ до санкційних ресурсів, хоча внутрішнє законодавство цього не передбачає. По-друге, законодавство щодо РНБО передбачає, що санкції обов'язкові лише для державних органів, а не провайдерів чи операторів або постачальників телекомунікаційних послуг.

«Дій вдома»: конфіденційність даних під питанням

Хоча український уряд запобіг суттєвим порушенням права на приватність у відповідь на пандемію COVID-19, у звіті зазначаються сумніви щодо конфіденційності застосунку «Дій вдома». Застосунок створений для моніторингу дотримання самоізоляції громадян і є обов'язковим для використання для тих, хто повертається з-за кордону. «Дій вдома» зберігає дані користувачів про місце розташування та фотографії. Урядові інституції мають доступ до цих даних. Організація припускає, що є є зловживання персональними даними користувачів.

Законопроєкти про дезінформацію та про медіа можуть перешкоджати свободі слова

Фото: United Nations COVID-19 Response

Запропонований проєкт закону про дезінформацію та законопроєкт про медіа також можуть зашкодити свободі слова громадян України. Перша ініціатива може ввести відповідальність за умисне розповсюдження фейкової інформації, а також надати державі право визначати хто є, а хто не є журналістом/кою. Друга може дозволити закриття онлайн-видань з боку держави за публікацію пропаганди.

Позитивні зміни

До досягнень влади віднесли припинення адміністративного блокування вебсайтів. Раніше СБУ мало тенденцію до надмірного блокування сайтів, які начебто становили загрозу національній безпеці. Як позасудова практика, потенційно вона могла становити загрозу свободі слова і перетворюватися на державну цензуру.

Markus Winkler/Unsplash

Також цьогоріч парламент відхилив деякі законопроєкти, що могли призвести до обмеження свободи слова у мережі. Йдеться, зокрема, про проєкт закону щодо протидії загрозам нацбезпеці в інформаційній сфері та проєкт закону про обмеження розповсюдження неправдивої інформації. Потенційно обидва законопроєкти могли б призводити до цензури.

Крім того, провайдери послуг інтернету більше не зобов’язані проходити ліцензування — це зменшує потенційні ризики для політичного втручання та корупції в секторі інформаційно-комунікаційних технологій.

Дослідження «Свобода в мережі» надає аналітичні звіти та рейтинги стану свободи в інтернеті різних країн. З 2009 року Freedom House опублікували дев’ять звітів.