Воєнні злочини РФ в Україні: добірка сервісів для збору свідчень
22 квітня 2022
22.04.2022

Для доведення воєнних злочинів РФ проти України у міжнародних судах наразі важливо збирати свідчення та докази. Ділимося добіркою ресурсів, які у цьому допоможуть.

WarCrime від Мін'юсту України

WarCrime — чат-бот від Міністерства юстиції та компанії Middleware для месенджерів Viber і Telegram, який дозволяє фіксувати злочини проти людяності з боку російської федерації під час війни в Україні.

Бот збирає повідомлення про порушення прав людини, захоплення, вбивства, знищення, катування, бомбардування та інше. Зафіксовані будуть опрацьовані юристами та стануть основою міждержавної заяви України проти російської федерації в Європейському суді з прав людини. Також ці повідомлення будуть передані Офісу Генерального прокурора та можуть бути використані у доведенні здійснення воєнних злочинів російською федерацією.

Як правильно звітувати у WarCrime?

Чат-бот дозволяє сфотографувати місце злочину, додати фото, відеодокази, залишити текстовий коментар та контактні дані для можливого залучення у майбутньому в ролі свідка.

Для того, щоб зробити свої свідчення максимально корисними, дотримуйтесь таких порад.

 • Якщо ви на місці злочину — зробіть фото та опишіть адресу або локацію для подальшого розслідування.
 • Намагайтеся залишити місце події максимально непорушним.
 • Якщо фотографуєте чи знімаєте людей на відео — отримайте від них попередню згоду, поясніть, що і навіщо ви робите.
 • Зробіть серію ландшафтних фотографій, які перетинаються.
 • За можливості додайте маркер, що вказує на північ.
 • Зробіть фото крупним планом з деталями, які заповнюють повний знімок.
 • Використайте лінійку або інший об’єкт для позначення розміру.
 • Якщо можливо, включіть маркери для позначення реалій життя: дорожні знаки, час на годиннику.

Знайти чат-бот можна у месенджерах Viber і Telegram.

Проєкт «Росія заплатить»

Проєкт «Росія заплатить» запустили KSE Institute спільно з Офісом Президента України та Міністерством економіки. За його допомоги збирають дані про зруйновані окупантами об’єкти.

Як надавати інформацію?

Щоб інформацію взяли в роботу, вона має бути достовірною та структурованою. Для цього слід дотримуватися таких інструкцій.

 • Вкажіть тип та назву об'єкта, місто та область, де об'єкт розташований, дату руйнування (чи завдання іншої шкоди). Перш за все, важливо зібрати дані про руйнування інфраструктурних, великих адміністративних об’єктів та багатоповерхівок (мости, аеропорти, школи, лікарні тощо). Завантажте інформацію й про ваші особисті втрати, яких ви зазнали внаслідок війни.
 • Завантажте фото до та після руйнування, де чітко видно об'єкт (файл не повинен перевищувати 200 мегабайт).
 • Коротко опишіть, що саме сталося.

Приклад: Внаслідок ракетного удару повністю зруйновано школу 134. Все, що всередині, пошкоджено. Зачепило навколишні споруди.

Як не варто робити: Попали в школу 134. Там все погоріло. — Залиште контакти свідків руйнування, якщо є така можливість.

Подати інформацію про пошкодження також можна за допомогою чат-боту @Damage_in_ua_bot.

Кожному, хто надаватиме інформацію про руйнування, забезпечать конфіденційність.Так само не буде оприлюднюватися інформація про конкретні руйнування. Публічно під час воєнного стану буде доступна лише узагальнена статистика. Уся надана інформація про втрати буде перевірятися та верифікуватися командою аналітиків.

«Повідом про відомі тобі воєнні злочини»

Громадські організації, що увійшли до глобальної ініціативи «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії» (cтисла назва «Трибунал для Путіна») збирають свідчення для документування можливих воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних у контексті війни російської федерації проти України.

Людей, які володіють інформацією про будь-яку з перелічених нижче подій, просять заповнити форму, щоб покращити якість документування злочинів, і, відповідно, якість доказів для притягнення росії, її керівництва та комбатантів до відповідальності у Міжнародному кримінальному суді та інших міжнародних інституціях.

Серед подій, про які просять розповісти:

 • вбивство, поранення цивільних;
 • вбивство, поранення медичного персоналу;
 • вбивство, поранення волонтерів;
 • пошкодження, знищення об’єктів цивільної інфраструктури (автівки, будівлі);
 • пошкодження, знищення медичних об’єктів (автівки, будівлі);
 • пошкодження, знищення культурних, навчальних об’єктів;
 • пошкодження, знищення об’єктів інфраструктури населеного пункту (комунальні підприємства, трамвайні депо, місцевий транспорт тощо);
 • побиття, зґвалтування, каліцтво;
 • утримання у заручниках;
 • пересування у населених пунктах ворожої техніки та її застосування/використання цивільної інфраструктури у воєнних цілях;
 • артобстріл, авіаобстріл;
 • обстріл цивільних осіб та об’єктів із стрілецької зброї;
 • привласнення майна цивільних осіб;
 • інше.

Портали

Для збору доказів воєнних злочинів РФ функціонують й такі портали.

Портал, який збирає докази про воєнні злочини рф, щоб віддати ворога під трибунал в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.

— Онлайн-ресурс Bachu для повідомлень про ворожу техніку, створений ЗСУ за підтримки СБУ. Інформацією можна поділитись через додаток (лише для смартфонів на базі Android).

Карта злочинів росіян на території України від розслідувального агенства Bellingcat. Для надання даних потрібно написати журналістам агенства, вказавши місце злочину та фото- й відеодокази. Зібрані матеріали направлять до суду Гааги.

Інші боти

Крім боту WarCrime, для звітування про злочини російських окупантів в Україні можна використовувати такі Telegram-боти:

@tribunal_ua_bot Міжнародний кримінальний суд Гааги;

@stop_russian_war_bot для даних про перебування та пересування ворога та диверсантів;

@stopdrugsbot для повідомлень про поширення пропаганди, дезінформацію та розкривачів місць розташування українських військ;

@ukraine_avanger_bot, щоб повідомити про мародерів та снаряди, що не здетонували;

@SaveEcoBot — повідомляйте про злочини проти довкілля, які здійснюють російські війська на території України: шкоду заподіяну на АЕС, руйнування очисних споруд, підпал лісів тощо. Бот також доступний у Viber.

Раніше ми розповідали про те, як доєднатися до боротьби за Україну в кіберпросторі, навіть якщо ви не IT-фахівець.