Вільний доступ до інформації: eQualitie запускає перший у світі децентралізований мобільний браузер CENO
13 травня 2022
13.05.2022

10 травня eQualitie, компанія-розробник систем цифрової безпеки з відкритим кодом й багаторазового використання, оголосила про запуск першого у світі децентралізованого мобільного p2p-браузера CENO.

CENO (скорочено від censorship.no) — це перший у світі мобільний браузер, створений спеціально для того, щоб обійти сучасні методи цензури в Інтернеті та дати змогу людям отримати вільний доступ до інформації. Браузер дозволяє обмінюватися інформацією в країнах та між країнами, де доступ до інтернету був перерваний чи порушений.

Як працює CENO?

На рівні користувача це нагадує роботу стандартного мобільного браузера, однак CENO працює через однорангову мережу (p2p) у бібліотеці Ouinet з відкритим вихідним кодом і на протоколах BitTorrent. Ці переваги дозволяють CENO надійно працювати у ситуації, коли інші браузери не працюють. Оскільки веб-контент за допомогою браузера доставляється, кешується та децентралізується за допомогою p2p-маршрутизації, його неможливо примусово видалити зовнішніми інструментами.

Більше того, CENO влаштований таким чином, що дає змогу отримати доступ та обмінюватися кешованим вмістом у автономному режимі (офлайн) та через локальні мережі (LAN). Стійкість браузера CENO забезпечує стабільний доступ до інформації в мережі та можливість обмінюватися інформацією під час цензури ЗМІ, фільтрації, атак, шатдаунів, відключень, зумовлених стихійним лихом, заворушень і конфліктів. Маршрутизація та розподіл контенту в браузері CENO також можуть значно зменшити споживання пропускної спроможності та пов’язані з цим ресурси.

«CENO має великі перспективи та запускається у сприятливий час для тих, хто пов’язаний з діяльністью демократичних рухів та активізмом, – каже Дмітрій Вітальєв, засновник і директор eQualitie. – Браузер вже сьогодні є в нагоді для тисяч користувачів, представників неурядових організацій, журналістів-розслідувачів та незалежних медіа у всьому світу аби ділитися інформацією на своїх мобільних пристроях».

Зараз CENO використовується десятками тисяч людей по всьому світу, в тому числі в М’янмі та Ірані, де військова хунта й політичний режим постійно нехтують цифровими правами; в Україні, де російська армія з початку свого вторгнення пошкодила або знищила локальну інфраструктуру Інтернету; чи в Росії, де цензура й надалі посилюється. CENO працює на пристроях Android і доступний для завантаження через Censorship.no, Google Play, GitHub, Paskoocheh і Zanga.tech.