Вільні подорожі ЄС чи витоки даних: як працюватимуть паспорти вакцинації в Україні та які їхні ризики
21 травня 2021
21.05.2021

Мета «паспорту вакцинації» або «ковідного сертифікату» — вільне та безпечне пересування громадян під час пандемії коронавірусу, кажуть у МОЗ. Депутати та поборники права на конфіденційність висловлюють побоювання, що будь-яка така система може бути дискримінаційною та порушувати права людини. Як працюватимуть цифрові документи про вакцинацію та які підстави для сумнівів щодо безпеки особистих даних, розбиралась «Інтернет Свобода».

«Ковідні сертифікати» в Україні: що вже відомо

Про потребу ввести паспорти вакцинації 29 березня зауважив президент Володимир Зеленський на селекторній нараді щодо коронавірусу. 31 березня заступник міністра охорони здоров'я України Ярослав Кучер у розмові з Deutsche Welle повідомив про розробку такого цифрового документу. У ньому буде інформація про вакцинацію, зроблені негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19.

Над впровадженням документу зокрема працюють Міністерство охорони здоров’я, Національна служба здоров'я України та Міністерство цифрової трансформації.

Як повідомляє ВВС, уряд планує створити дві версії ковідного сертифіката: внутрішній для користування всередині країни, і зовнішній для виїзду за кордон. В останньому будуть міститись прізвище та ім'я англійською мовою, дата народження, інформація про дату щеплення, тип вакцини, перша чи друга доза. Дані для «Дії» братимуть з електронної системи охорони здоров'я, куди вносять інформацію про щеплення та хворобу на коронавірус. Проте, як зазначає Олексій Вискуб, медичні дані можуть бути неповними, оскільки не всіх вакцинованих українців ще зареєстрували. За інформацією Мінцифри, кількість зареєстрованих складає 90%.

Про інформацію, що буде розміщена у внутрішньому сертифікаті, ще невідомо.

Обидва сертифікати матимуть різні терміни дії. За попередньою інформацією BBC, сертифікат про вакцинацію діятиме 180 днів.

Внутрішній і зовнішній сертифікати міститимуть QR-коди. «Ми готові ввести будь-яку з моделей паспорта вакцинації, яка можлива в Європі: цифрову з QR-кодом, формалізовану довідку про вакцинацію міжнародного стандарту, яка на сьогодні діє в усьому світі», — зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль у інтерв’ю з РБК-Україна.

Отримати ковідний сертифікат можна буде у лікаря або згенерувати у додатку чи порталі «Дія» після двох щеплень від коронавірусу.

За словами ексміністра охорони здоров’я Максима Степанова, сертифікати можуть ввести з 1 липня: «Вважаю, що нам це треба запускати всередині країни в максимально стислі терміни, якщо не в червні, то щоб із 1 липня він у нас на повну запрацював». На думку Максима Степанова, Україна має розробити власні сертифікати, які потім об'єднає з сертифікатами Європейського союзу.

До впровадження ковідних сертифікатів українці, яким зробили дві дози щеплення, зможуть отримати за їх запитом і за потреби пред'явлення під час перетину державного кордону паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке наразі є чинним.

Паспорти вакцинації не будуть обов’язковими, повідомляє Укрінформ з посиланням на слова заступника міністра охорони здоров’я Ярослава Кучера. «Нікого зобов'язувати робити ці сертифікати не будуть. Але точно з сертифікатом буде зручніше перетинати кордон, і ми відчуваємо, що така тенденція є. Сертифікат попередньо буде видаватися через додаток «Дія», попередньо ми плануємо, що його можна буде роздрукувати після проведення щеплення. І опрацьовується варіант видачі, якщо потрібно, в паперовому вигляді, наприклад через ЦНАП. Але фінальне рішення буде прийнято згодом».

Паспорти вакцинації: міжнародний досвід

Раніше цифрові документи про вакцинацію у Європейському союзі планували ввести у дію з 15 червня. Як передає Укрінформ, про це заявив Тьєрі Бретон, єврокомісар з питань внутрішнього ринку ЄС. 21 травня стало відомо, що введення європейських паспортів про вакцинацію перенесли на 1 липня, зокрема це повідомляє Українська правда.

Першою країною-учасницею ЄС, яка протестувала COVID-паспорти, стала Хорватія.

Зразок документа про вакцинацію, джерело: Укрінформ

Як повідомляють «Слово і Діло», Ізраїль почав видавати «зелені паспорти» ще у січні 2021 року. Цифровий сертифікат про вакцинацію від 1 березня діє в Угорщині та від 17 лютого у Бахрейні. Китай відповідні паспорти вакцинації запровадив іще від 9 березня 2021 року. Цей документ китайці можуть використовувати для в’їзду та виїзду громадян за кордон та подорожей всередині країни.

Інфографіка про паспорти про вакцинацію різних країн, джерело: «Слово і Діло»

Які вразливі зони цифрових документів про вакцинацію?

Введення паспортів вакцинації викликає низку спірних питань. На деякі з них вказали Deutsche Welle:

  • Винятки. З медичних причин отримати щеплення можуть не всі. Наприклад, алергіки та вагітні жінки. Аби запобігти ризику того, що деякі групи населення постраждають від відсутності змоги вакцинуватись, правові та етичні параметри використання паспортів вакцинації мають ретельно продумати.
  • Відмінності у темпах вакцинації у різних країнах.
  • Правові обмеження. Паспорти вакцинації будуть містити чутливу особисту інформацію, тому мають бути продумані обмеження на їхнє використання та мінімізація обсягу зібраних даних.
  • Дискримінація. «Деякі країни досліджують питання того, чи можуть працедавці запроваджувати санкції проти тих, хто не є вакцинованим, чи це є їхнім обов'язком піклуватися про захист їхніх жителів, клієнтів та співробітників. Також є питання щодо того, з яких причин люди можуть отримати право відмовлятися (від щеплення. - Ред.) — починаючи від медичних показань і закінчуючи релігійними чи навіть політичними поглядами», — сказала Мелінда Міллз, директорка Центру демографічних наук імені Леверхалма Оксфордського університету.

Згідно з результатами опитування компанії Research&Branding Group, проведеного наприкінці квітня, запровадження «паспортів вакцинації» в Україні підтримує понад чверть (27%) громадян, а не підтримує — третина (34%). До того ж ще 30% жителів країни ставляться до запровадження «паспортів вакцинації» байдуже, а 9% не визначилися.

Ризики ковідних сертифікатів прокоментував Павло Бєлоусов, експерт з питань цифрової безпеки ГО «Інтерньюз-Україна»: «По-перше, концентрація великої кількості даних. Це завжди загроза витоку. Хоча інформація про користувачів мінімальна (ім'я, дата народження та дані про вакцину/ хворобу), якщо буде витік, то ці дані доволі легко співставити з іншими базами, які є у відкритому доступі (наприклад у Facebook), тоді вже доповниться номером телефону, наприклад, пошти тощо».

Як пояснює експерт, тоді зловмисники можуть скористатися цими даними як завгодно. Крім того, невідома подальша доля бази даних про вакцинацію та іншої медичної інформації, пов’язаної з коронавірусом, після пандемії: «Знищать або дозволять видалити дані про себе — інформації немає. Навіть якщо централізований захист бази буде доволі серйозний, “на місцях” (клініках) ризик витоку даних (навмисний або ні) через рядових співробітників — набагато вищий.

В документах зазначено, що Єврокомісія створить систему зв'язку баз даних, через яку обіцяють не передавати особисті дані, а лише інформацію, необхідну для перевірки цифрового підпису. Проте це зовсім не означає, що дані про користувачів не будуть зберігатися в клініках, або централізовано, оскільки мова йде лише про обмін даними без вмісту персональної інформації».

У ЄС знали про пандемію заздалегідь? — Фейки про картки вакцинації

26 квітня StopFake спростував фейк про те, що Європейський Союз «розробив паспорти вакцинації за 20 місяців до поширення COVID-19» та те, що фармацевтичні компанії та європейське керівництво нібито «заздалегідь готувалися» до спалаху коронавірусу.

Дезінформацію обґрунтовували документами 2018-2019 років, у яких, насправді, йшлося не про паспорт вакцинації від COVID-19, а про стандартну імунізацію — проти кору, поліомієліту або краснухи.

«Євросоюз спільно з організаціями охорони здоров’я регулярно обговорює варіанти посилення міждержавного співробітництва в боротьбі з хворобами, які можна попередити за допомогою вакцин. Аналогічні засідання, що відбулися іще до початку пандемії, зараз активно використовуються прихильниками антивакцинаторського руху для поширення дезінформації. Наприклад, наявні протоколи реального медичного заходу доповнюються неправдивими твердженнями – це один із прийомів створення теорій змови про COVID-19», — повідомляють у StopFake.

Раніше ми розповідали, як пандемія вплинула на обмеження цифрових прав на основі звіту Роскомсвободи «COVID-1984: як за нами слідкували у рік пандемії».