Війна провайдерів. Чому Ланет та 1+1 посварилися через малі канали
20 липня 2020
20.07.2020

Інтернет-провайдер та провайдер кабельного телебачення Lanet та медіагрупа “1+1» можуть припинити співпрацю. Конфлікт виник минулого тижня і він може закінчитися не тільки виключенням каналів “плюсів” Lanet, але й справою в Антимонопольному комітеті.

Інтернет-свобода розповідає деталі конфлікту та чим він може закінчитися.

Ультиматум від “1+1”

8 липня медіагрупа “1+1” надіслала Lanet листа про припинення співпраці. В компанії кажуть, що це був такий собі батіг — напередодні керівництву компанії подзвонив Андрій Мальчевський, який в медіагрупі відповідає за дистрибуцію та розвиток мережі мовлення, і попросив виключити з телевізійних пакетів телеканали доступні у вільному доступі на супутникові. Серед них “Сонце”, “Трофей”, “Наука”, XSport, Малятко, Niki Kids, Niki Junior та інші.

Пропозиція була дуже чітка: якщо Lanet відмовиться, то не зможе ретранслювати канали групи “1+1”. Всі спроби Lanet домовитися про відкликання листа про припинення договору медіагрупа відхилила.

“Втручання «1+1 Media» у господарську діяльність Мережі Ланет неприйнятне, а також перешкоджає доброчесним відносинам з іншими гравцями ринку. (...) Вимагаємо у керівництва «1+1 Media» утриматися від неконкурентних методів тиску на провайдерів та незалежних мовників”, — заявили у мережі Lanet.

Навіщо це потрібно “плюсам”?

Гроші. Малі телеканали, які зараз роздають відкритий сигнал через супутник, потенційні клієнти супутникових провайдерів. Якщо вони втратять відкритий доступ через супутник, то доведеться сплатити гроші супутниковим провайдерам, щоб потрапити в абонентські пакети, а потім, відповідно, і до глядача.

“Плюсам” належить один з двох найбільших супутникових провайдерів Viasat Україна і вони разом із медіагрупою “Україна” були найбільшими прихильниками кодування каналів і переходу на платне телебачення. Про це “1+1” згадують і у своїй заяві, побіжно відзначаючи, що більшість малих каналів почнуть кодувати свій сигнал з 1 вересня, а решта узгоджують час переходу на закритий сигнал.

Офіційна ж причина розірвання контракту з Lanet, звісно, інша. “У нас є виявлені факти, що провайдер не контролює свою абонентську базу, особливо кабельну, і не звітує про всіх своїх активних абонентів”, — заявили в “1+1”.

В Lanet заперечують офіційну версію. Так, за договором “плюси” мають право провести аудит і перевірити кількість абонентів, однак вони цього так і не зробили, кажуть у компанії.

Антимонопольний комітет розсудить

Кілька днів тому в ситуацію втрутилася Інтернет-асоціація України, яка об’єднує понад 220 підприємств галузі інформаційно-комунікаційних технологій. ІнАУ надіслала листи до комітетів Верховної ради з гуманітарної політики та цифрової трансформації, звернення до секретаря РНБО, міністра цифрової трансформації та міністра культури із проханням припинити неправомірні дії “1+1”.

Окремо лист від ІнАУ пішов до Антимонопольного комітету і він може мати серйозніші наслідки. Юристи асоціації вважають, що “дії медіагруп щодо спонукання провайдерів програмних послуг у відмові від ретрансляції телеканалів, сигнал яких доступний на супутнику в незакодованому вигляді, містять ознаки порушення статі 10 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції”. До листа в Асоціації додали заяви Lanet та телеканалу “Сонце”, який також заявив про тиск з боку “1+1”.

Якщо АМКУ візьметься за цю справу і з’ясує, що медіагрупа тиснула на Lanet, аби змусити малі телеканали до співпраці, “1+1” можуть оштрафувати за порушення статті 10 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» — схилення до бойкоту.