Відстежити коронавірус і зберегти приватність. Чи це можливо
14 липня 2020
14.07.2020

Швидке розповсюдження COVID-19 поставило перед світом важливі запитання: як відслідковувати поширення хвороби і як захистити особисті дані? З одного боку, трекінг переміщень громадян допомагає краще зрозуміти епідеміологічну ситуацію, з іншого — такі дані можуть бути використані для комерційної мети і навіть дешифровані третьою стороною.

Інтернет свобода переповідає усі “за” і “проти”, з якими розбиралася авторка видання The New Yorker Сью Халперн.

Hans Lucas via Reuters

Трекінг для епідеміологів

Коли спалахнула пандемія коронавірусу перед епідеміологами постало важливе завдання — відслідкувати дієвість заходів із соціального дистанціювання для попередження захворювання. Для цього, Керолайн Бакі, головна епідеміологиня Гарвардської школи громадського здоров'я імені Т. Г. Чана, створила мережу епідеміологів із різних університетів світу. І разом із Яном Алленом, засновником стартапу Camber Systems, запустила ресурс Mobility Data Network, де усі охочі можуть відслідкувати переміщення населення у державах.

Такі агреговані дані про місцезнаходження, подані у зручному для пошуку і доступному форматі, дозволяють дослідникам COVID-19 та публічним службовцям зрозуміти, як люди рухаються всередині своїх країн. Якщо додати до них такі параметри як кількість нових випадків і рівень смертності, це дозволить більш обґрунтовано приймати рішення про карантинні заходи. Facebook також надає дані для мережі. За словами Бакі, закономірності між різними групами додає дослідникам впевненості у певних тенденціях: "Один набір даних ніколи не покаже, що відбувається насправді".

Програма шукає та очищує дані, отримані від технічних компаній та брокерів даних. Особливість системи — суворе дотримання приватності. Чому навіть дані про локацію — настільки важливі та чутливі?

Продати локацію

Дані про місцезнаходження — золота жила для рекламних технологій. Вони дозволяють маркетологам зрозуміти, що ви нещодавно купили кросівки, скидаєте зайву вагу і маєте слабкість до кукурудзи. Додатки на смартфонах моментально визначають широту і довготу, стежачи за споживачами у часі та просторі.

HBR Staff/Getty Images

Локація часто пов'язана з іншими, здавалося б, побіжними частинами приватної інформації. При чому настільки, що деякі брокери даних заявляють, що мають біля 5 тисяч блоків даних про кожного американця, а сам бізнес торгівлі даними оцінюють у 2 млрд доларів. Деякі дослідження доводять, що навіть зашифровані дані можна "відкрити" та отримати доступ до імен, адрес, номерів телефонів та інших деталей.

Здоров'я vs приватність: чи обов'язково обирати?

Цифрові технології можуть одночасно надавати дані з камер спостереження, біометричних сканерів, дронів, GPS-пристроїв, вишок мобільного зв'язку, Інтернет-пошуковиків та комерційних переказів. Вони можуть бути корисними не лише для сфери охорони здоров'я, але й для шпигування з боку держави, бізнесу і зловмисників.

Наприклад, Південна Корея поєднала таке всебічне відслідковування, тестування і досягла значного зниження позитивних випадків хвороби. Китай використовував державні камери для слідкування за дверима помешкань людей, які захворіли, для трекінгу їх переміщень.

Але підхід також має свої недоліки. "Ми усі надто добре знайомі з випадками, коли уряди та корпорації отримують нові повноваження у часи кризи тримаються за них впродовж невизначеного часу", -- зазначає юрист групи захисту цифрових прав Electronic Frontier Foundation Адам Шварц. Як, наприклад розширені повноваження розслідувальних органів, які вони отримали після терактів 11 вересня користуються ними впродовж двох десятиліть. Питання, яке ставить Шварц: якою частиною приватності ми готові пожертвувати для перемоги над вірусом?

Особистий захист

Сью Халперн влучно зазначає: основна турбота більшості — не глобальні тенденції, а захищеність від контактів із тими, хто захворів. Тому Google та Apple заявили про створення додатку, який через Bluetooth попереджав би власника смартфону про перебування поруч зі смартфоном хворого впродовж 2-х тижнів після підтвердження хвороби. Хворий сам вирішує, чи повідомляти додаток про свій статус.

Thomas Samson/AFP via Getty Images

Але і тут є кілька небезпек. По-перше, це також може порушувати приватність. По-друге, такі дані можуть також зберігатися і потім використовуватися зовсім не з метою захисту. Є й інша проблема — Bluetooth може діяти і через стіни, і на відкритому повітрі. А це значить велику кількість хибно підтверджених випадків і купу ресурсів намарно, оскільки, наприклад, люди, які живуть в сусідніх будинках чи відвідували сусідні магазини можуть взагалі між собою не контактувати. А от їх телефони “контактуватимуть”. Проблема такого додатку ще й в тому, що не всі погодяться його встановити.

Рішення та виклики

Єдиний можливий вихід — створювати нову технологію, яка зможе як надати необхідні дані, так і забезпечити їх захист та права на приватність. Наприклад, Бакі і Аллен дані, отримані від брокерів не передають одразу дослідникам. Перед тим вони агрегують та "підмішують" набори даних з математичною ймовірністю, щоб звести до нуля можливість отримати доступ до даних конкретного індивіда. Якщо дані зібрані з невеликої кількості інформації, їх теж прибирають, щоб не розкрити особистості.

Martin Sanchez/Unsplash

Результат такої роботи — сторінка сайту, яка дозволяє відслідкувати, наскільки передбачувано чи непередбачувано переміщуються люди у різних країнах. Бакі зазначила, що навіть анонімні дані можуть дискримінувати людей, які проживають у неблагополучних районах (їх видно за тим, що їх оминає більшість). Тому для звичайних користувачів доступні тільки дані по державі загалом.

На сьогодні, попри значні успіхи, ідеальної технології поки не створено, і науковцям та розробникам належить подолати іще багато викликів на шляху до неї.

Оригінал тексту за посиланням.