Наказ Служби державної безпеки Узбекистану
Один із блогерів на умовах анонімності розповів виданню, що заборону на висвітлення подій у сусідній країні наклала Служба державної безпеки (СДБ) Узбекистану.
«У нас забороняють публікувати на сайтах відео- та аудіозаписи, що надходять з Казахстану, а також повідомлення, щоб ще більше не посилювати ситуації в сусідній республіці. Це неофіційний наказ! Я розмістив на своїх каналах два-три відеоролики про мародерство в Казахстані. Але потім мені зателефонували з Агентства інформації та масових комунікацій, попросили видалити ці відеоролики та більше не розміщувати їх. Від нас зажадали не говорити, не показувати та не обговорювати подій у Казахстані», — розповів узбекистанський блогер.
За його словами, навіть центральні видання, радіо та телеканали в Узбекистані промовчали про протести в Казахстані.
«Один мій друг, який працює на телебаченні, сказав, що такий наказ надійшов зі спецслужб. Крім того, представники Агентства інформації та масових комунікацій теж зізналися, що це наказ спецслужб», — додав блогер.
Інший анонімний співрозмовник «Радио Озодлик» повідомив, що співробітники спецслужби та дільничний вимагали письмового пояснення через пости про події в Казахстані.
Утиски у соцмережах
Ситуацію у Казахстані «бурхливо» обговорюють у закритих групах онлайн.
Активісти соціальних мереж повідомляють, що останнім часом отримують погрози від «анонімних профілів», а дописи та коментарі про події у Казахстані «зазнають атак».
Одного дописувача соцмереж викликали на «бесіду» до органів внутрішніх справ через публікацію під назвою «Коли ж прокинуться узбеки?» та змусили написати розписку, що він зобов'язується не висвітлювати подій у Казахстані та попереджений про відповідальність. За його словами, «роз'яснювальну роботу» проводять не лише з тими, хто пише про події, а й з коментаторами таких дописів.
Мешканцям Узбекистану не вистачає інформації
Видання зазначає, що центральні ЗМІ в Узбекистані дають дозовану інформацію про заворушення в Казахстані.
Один з місцевих журналістів повідомив «Радио Озодлик», що про події в Казахстані дозволили писати лише придворним блогерам та тим, хто отримав спеціальний дозвіл.
«Я не можу сказати, що в Узбекистані повністю заборонили висвітлювати події в Казахстані. Про них пишуть лише без подробиць, коротко. Тобто встановлено якийсь кордон. Наприклад, ті, хто висвітлюють ці події, не можуть порівнювати ситуацію в Казахстані та в нас, говорити про те, що в нас набагато гірше, ніж у них, критикувати уряд Токаєва. Крім того, нам заборонили показувати відео, зняте в Алмати. Сказали, що цим закликаємо народ до бунту. Мене теж викликали на “розмову”. Коли я сказав їм, що багато людей висвітлює ці події і чому тільки мені забороняють займатися цим, мені відповіли: “Серед людей збільшилася кількість тих, хто теж хоче, щоб у нас відбулися такі події”», — розповів місцевий журналіст.
Редакції «Радио Озодлик» поки що не вдалося зв'язатися з Міністерством внутрішніх справ Узбекистану, щоб отримати інформацію щодо виклику блогерів та журналістів на допит до органів внутрішніх справ.
Правозахисна організація «Репортери без кордонів» відзначала посилення контролю над журналістами та блогерами, а також інтернетом в Узбекистані. У 2021 році Узбекистан опустився в рейтингу свободи преси. Країна посідає 157-ме зі 180 місць.
Як повідомлялося раніше, в Алмати запрацював мобільний інтернет вперше після початку протестів. До цього в місті доступ до інтернету був повністю відсутній, в той час як в різних регіонах країни з 8 січня він з’являвся на кілька годин на день.