В Українській Гельсінській спілці вважають, що “Дія” порушує права громадян
7 травня 2020
7.05.2020

Євген Захаров, голова правління Української Гельсінської спілки та директор Харківської правозахисної групи, заявив, що додаток Міністерства цифрової трансформації “Дія” порушує право користувачів на захист персональних даних та приватність спілкування.

Про це правозахисник повідомив у коментарі “Українським новинам”.

Захаров наголошує, що збір інформації користувачів має повинно мати легітимну мету та грунтуватися на законі.

“”Дія” порушує не тільки право на захист персональних даних. Він (додаток) порушує право на приватність. В даному випадку мова йде про приватності комунікацій, тому що фактично орган уряду, який уповноважений це робити, знімає інформацію з каналів зв'язку без жодного рішення (суду)", – зазначив він.

зображення Мінцифри: додаток "Дій вдома"

Правозахисник пояснює, що збір інформації – це оперативно-розшуковий захід, який передбачений законом «Про оперативно-розшукову діяльність» і можливий лише за рішенням голови Апеляційного суду або його заступника та стосується осіб, які готують або вчинили тяжкий або особливо тяжкий злочин, якщо іншим способом добути інформацію неможливо.

Голова правління Української Гельсінської спілки також заявив, що контроль самоізоляції через сервіс "Дій вдома" є незаконним.

"Це ввели без будь-якого закону, грунтуючись тільки на постанові уряду, ніякого злочину люди, які захворіли, не вчинили, тому застосовувати щодо них такі дії – порушення права на приватність, зокрема, порушення Конституції і Європейської конвенції. Цього робити не можна було категорично. Тобто це втручання у приватність, не засноване на законі, хоч мета і легітимна – турбота про безпеку і здоров'я громадян, з цим можна погодитися", – вважає Захаров.

Аби збір інформації був законним, має бути введений надзвичайний стан через пандемію або включені відповідні норми у спеціальний закон про надзвичайний стан, який повинен ухвалити парламент, додав Євген Захаров.

Нагадаємо, 22 квітня замість обов’язкової обсервації для частини українців уряд офіційно запровадив контроль самоізоляції через додаток “Дій вдома”. Більше про те, як працює додаток “Дій вдома” та на що скаржаться користувачі, читайте у матеріалі.