В Україні запрацювала гаряча лінія з цифрової безпеки Nadiyno. З якими порушеннями цифрових прав стикаються українці? Як влада Катара стежить за вболівальниками на чемпіонаті світу з футболу?
13 грудня 2022
13.12.2022

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: оператори гарячої лінії з цифрової безпеки Nadiyno допоможуть користувачам вирішити їхні проблеми; окупанти не дозволяють українським дітям вчитись онлайн рідною мовою, а вчителям — створювати акаунти у месенджерах з українських номерів; у ЄС вступив в дію закон про цифрові послуги – це дасть користувачам більше захисту.

Гаряча лінія з цифрової безпеки Nadiyno пропонує користувачам вирішення їхніх проблем з акаунтами, пристроями, соцмережами. Проєкт реалізує ГО «Інтерньюз-Україна» у співпраці з Міністерством закордонних справ Канади та організацією eQualit.ie. Оператори гарячої лінії надають відвідувачам допомогу через чат в режимі реального часу.

Крім того, на сайті доступні як загальні рекомендації щодо захисту пристроїв та даних користувачів, так і поради для мешканців окупованих територій з приводу цифрового захисту та приховування своїх цифрових слідів.

Окупанти не дозволяють українським дітям вчитись онлайн, а українським вчителям в окупації забороняють месенджери на українських номерах. За словами голови Херсонської ОВА Ярослава Янушевича, окупанти вриваються в будинки та шукають у гаджетах цифрові сліди, які свідчать про те, що українські діти вчаться в українських школах в режимі онлайн. В наказі так званого міністра освіти Херсонської області йдеться про те, що працівники освіти не мають право використовувати месенджери, прив’язані до українських номерів. Ще одна нова вимога — використання адрес електронної пошти лише в домені .RU.

Кібератаки, шахрайство і фейки – основні порушення цифрових прав українців у жовтні. У звіті «Платформи прав людини» про дотримання прав українців під час воєнного стану йдеться, що лише на державний сектор були здійснені понад 65 млн кібератак і 1 млн фішингових нападів. За даними Держспецзв'язку, кількість кіберінцидентів порівняно з попереднім кварталом зросла майже вдвічі — з 64 до 115 випадків. Докладніше у новині.

Росіянин отримав три роки обмеження свободи за використання захищеного месенджера. Суд РФ назвав месенджер Vipole «небезпечною комп’ютерною програмою», яка заважає ідентифікації користувача в інтернеті. Чоловікові, який завантажив програму на свій комп'ютер у 2018-2020 роках, заборонили виїжджати з Томська та змінювати місце проживання.

Насильство проти журналісток в інтернеті є однією з найсерйозніших глобальних загроз свободі преси. Дослідження Міжнародного центру журналістів (ICFJ) й Університету Шеффілда показало зв’язок між цифровими загрозами, пов’язаними з гендерною ознакою, і офлайн-атаками. Уряд Великобританії закликають ухвалити законопроекту про безпеку в Інтернеті. Детальніше у новині.

Мобільні застосунки для чемпіонату світу з футболу у Катарі стежать за користувачами. Туристи та журналісти, що приїхали на Чемпіонат світу з футболу у Катар, повинні встановити два обов’язкових мобільних додатки — Ehteraz та Hayya. Розробники застосунків можуть отримати повний контроль над гаджетами користувачів, зокрема редагувати та отримувати інформацію й контент. Докладніше у новині.

У ЄС вступив в дію закон про цифрові послуги. За задумом законодавців, це створить для громадян країн-ЄС безпечніше та відповідальніше онлайн-середовище. Закон про цифрові послуги (Digital Services Act — DSA) створює нові зобов’язання для онлайн-платформ щодо зменшення шкоди для кінцевого користувача та містить вимоги щодо протидії онлайн-ризикам. Крім того, законодавча ініціатива запроваджує захист прав користувачів в інтернеті та запроваджує нову систему прозорості та підзвітності для платформ.

Meta звільнила майже 20 співробітників через викрадення акаунтів у Facebook та Instagram. Працівники компанії та її підрядників були звільнені або притягнуті до відповідальності протягом останнього року через незаконний доступ до профілів користувачів. Деякі отримували за це хабарі. Дізнайтеся докладніше у матеріалі.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті netfreedom.org.ua.