В Україні можуть подорожчати телевізори, смартфони та флешки. Митці хочуть більше грошей
16 червня 2020
16.06.2020

Міністерство економіки дозволило двом приватним організаціям збирати винагороду з кожного проданого імпортного телефона, ноутбука, планшета, музичного центру, флешки і навіть офісного паперу. Про це пише Економічна правда. Логіка такого збору в тому, що власники смартфонів, телевізорів, планшетів можуть завантажувати піратський контент на пристрої чи навіть роздруковувати книжки. Відповідно страждають автори, в яких фактично крадуть контент.

Зібрані гроші авторам контенту будуть виплачувати організації колективного договору — Український музичний альянс та Всеукраїнська агенція авторських прав.

Збір з легального обладнання запрацював в Україні на початку 2000-их, але ставки були значно нижчі, аніж зараз запропонували організації колективного договору. Наприклад, з вартості кожної флешки відраховували 0,75%, а зараз Український музальянс хоче отримувати в 4 рази більше — 3%. Відрахування за куплений телевізор можуть зрости з нинішніх 0,17% від вартості до 0,44%, а за телефон — з 0,15% до 0,52%.

Європейська бізнес-асоціація, яка представляє інтереси імпортерів називає такий збір морально застарілим, оскільки він запроваджувався, коли більшість техніки була застарілою. Зараз же людина може купити телевізор і дивитися виключно кабельне ТБ чи стрімінговий пакет і жодним чином не споживати піратський контент чи слухати на телефоні музику через Apple.

Підвищення збору з легального обладнання може підвищити частку сірого імпорту, прогнозують у ЄБА, а офіційно завезений товар подорожчає до 5%.

Для того, щоб нові ставки запрацювали, організації колективного договору мають домовитися з імпортерами. ЄБА запропонувала відстрочити цю норму до кінця року, оскільки бізнес постраждав від карантину. Але інша сторона відмовляється на поступки, стверджуючи, що автори та виконавці від кризи постраждали не менше.

Нагадаємо, компанії Facebook і Viber погодилися сплачувати податок на додану вартість для електронних послуг в Україні. Про це в інтерв'ю виданню БізнесЦензор заявив Данило Гетьманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від “Слуги народу”.