В Україні легалізували криптоактиви: ВР ухвалила законопроєкт «Про віртуальні валюти»
8 вересня 2021
8.09.2021

8 вересня Верховна Рада в цілому ухвалила закон «Про віртуальні валюти», який дозволяє легалізувати ринок криптовалют в Україні. «За» проголосувало 276 депутатів. У світі легалізували криптоактиви лише декілька країн, серед них – Німеччина, Люксембург і Сінгапур.

Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.

«Ринок віртуальних активів — це додаткова точка для зростання цифрової економіки в Україні. Легалізація віртуальних активів створює передумови для запуску цього інноваційного ринку в Україні. Вже незабаром іноземні та українські постачальники послуг, пов’язані з оборотом віртуальних активів, зокрема, криптобіржі, зможуть офіційно працювати в нашій юрисдикції. Розвиток нової індустрії дозволить залучити прозорі інвестиції та посилить імідж нашої країни як високотехнологічної держави»,зазначив Віцепрем'єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Законом передбачено:

  • комплексне врегулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні;
  • визначено права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, засади державної політики у сфері обігу віртуальних активів;
  • визначено поняття «віртуальний актив», згідно з яким, «віртуальний актив - нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі. Існування та оборотоздатність віртуального активу забезпечується системою забезпечення обороту віртуальних активів. Віртуальний актив може посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об'єкти цивільних прав».
  • визначено сферу його застосування, правовий режим віртуальних активів, учасників ринку віртуальних активів, їх права та обов’язки, послуги з обміну віртуальних активів;
  • встановлено загальні принципи державного регулювання обороту віртуальних активів та органи, що здійснюють державне регулювання у сфері обороту віртуальних активів;
  • визначено повноваження Національного банку України у сфері обороту віртуальних активів, повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у сфері обороту віртуальних активів, Державний реєстр постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів;
  • встановлено контроль за виконанням законодавства у сфері обороту віртуальних активів, який здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обороту віртуальних активів, та інші державні органи в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному Конституцією та законами України, та відповідальність постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів;
  • визначені загальні засади міжнародного співробітництва у сфері обороту віртуальних активів та повноваження державних органів щодо забезпечення міжнародного співробітництва у сфері обороту віртуальних активів та порядок їх реалізації.

«Легалізація віртуальних активів сприятиме активній реєстрації криптокомпаній в Україні. Зокрема, ухвалення профільного законодавства стимулюватиме залучення на український ринок іноземних бірж, що стане потужним стимулом для подальшого розвитку криптосфери в Україні. Банки відкриватимуть для них рахунки та проводитимуть операції з новим класом активів. Впевнений, що суспільство, бізнес та держава всебічно виграють від легалізації нового сектору економіки»,сказав заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.

Як зазначають в Міністерстві цифрової трансформації, закон базується на актуальних стандартах регулювання операцій із віртуальними активами міжнародної групи з протидії відмиванню грошей (ФАТФ). Прийняті норми встановлюють правила для постачальників послуг, пов'язаних з оборотом віртуальних активів і сприятимуть детінізації цього ринку.

Щоб провадити діяльність, пов’язану з оборотом віртуальних активів, постачальники послуг повинні будуть розкрити структуру власності для можливості встановлення кінцевих бенефіціарних власників. Такі власники повинні мати бездоганну ділову репутацію, а також запровадити внутрішні процедури фінансового моніторингу для запобігання відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом.

Михайло Федоров зазначає: «Ухвалений сьогодні законопроєкт — базовий. Зараз працюємо над законопроєктом про внесення змін у Податковий кодекс України. Він врегулює питання оподаткування учасників ринку віртуальних активів. Після його прийняття ми зможемо запустити ринок віртуальних активів».

Як повідомлялося раніше, 15 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 5495 про режим «без паперів» у цілому, що впроваджує особливості надання електронних публічних послуг та передбачає їхню повну цифровізацію.

Також 15 липня Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроєкт 4303, направлений на створення спеціального правового режиму для IT-галузі Дія.Сity.