В Україні хочуть запровадити кримінальну відповідальність за поширення фейків
24 квітня 2023
24.04.2023

Законопроект, поданий у Верховну Раду, передбачає ув’язнення до 5-7 років та конфіскацію майна за розповсюдження фейків, зокрема – за «недостовірну інформацію», яка поширюється з несправжніх акаутів.

Ознайомитися із текстом законопроекту можна на сайті Верховної Ради.

Автором законопроекту є п’ятеро депутатів від фракції «Слуга народу» Георгій Мазурашу, Сергій Кузьміних, Максим Павлюк, Михайло Лаба та Олег Арсенюк.

В законопроекті пропонується запровадити кримінальну відповідальність «за створення, придбання, використання або збут облікових записів, що містять завідомо неправдиві відомості щодо користувача у соцмережах, за допомогою яких поширюється недостовірна інформація або здійснюється втручання в діяльність фізичних і юридичних осіб, якщо такі дії вчинені на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України».

Покарання за ці дії – від штрафу в розмірі 17-51 тис грн до виправних робіт на строк до двох років. Повторне правопорушення передбачає обмеження волі на строк від 3 до 5 років, а створення фейкового акаунту, який поширює дезінформацію, може вартувати від 5 до 7 років з конфіскацією майна.

«Наразі в умовах воєнного стану в Україні встановлено факти активного використання ботів у соціально орієнтованих ресурсах мережі Інтернет для здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду національній та державній безпеці України», - пояснюють автори.

Такі законодавчі вимоги зазвичай існують у авторитарних країнах і є чудовим інструментом боротьби з опозицією, інакомисленням чи просто пересічними громадянами. По великому рахунку, цей законопроект мало відрізняється від російського закону, який передбачає переслідування та ув’язнення за поширення фейків про діяльність російської армії.

Раніше «Інтернет свобода» розповідала про закон про фейки, прийнятий у Туреччині. Він передбачає ув’язнення журналістів і користувачів соціальних мереж на термін до трьох років за поширення «дезінформації».