В Криму втілюють закон Ярової: ціни на інтернет ростуть, а українські сайти блокують
30 вересня 2020
30.09.2020

Крим. Реалії обговорили підняття цін на користування мережею на території півострова та блокування українських сайтів.

В Криму анонсують зростання цін на послуги інтернет-провайдерів. Вартість послуг збільшиться приблизно на 30%. Провайдери пояснюють це втіленням пакету Ярової, який зобов’язує їх придбати обладнання, здатне зберігати увесь трафік користувачів протягом щонайменше 30 днів.

«Це робиться для того, щоб співробітники російських спецслужб могли легко відстежити того, хто їм потрібен», — сказала Ірина Сєдова, гостя ефіру та експертка Кримської правозахисної групи.

Дев’ять провайдерів у восьми населених пунктах Криму повністю блокують 25 українських сайтів, одну соціальну мережу, сайт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, а також сайти Меджліса кримськотатарського народу, Хізб ут-Тахрір та релігійних організацій. Деякі із заблокованих сайтів продовжують працювати на території Російської Федерації, тому пояснити точні причини бану складно.

Найбільше блокують українські медіа, такі як Цензор. НЕТ, Громадське Радіо, Лівий берег, Дзеркало Тижня та Українська правда, а також місцеві ЗМІ, які раніше оперували на території півострова, але були змушені перенести офіси до Києва.

Михайло Климарєв, IT-спеціаліст та керівник «Товариства захисту інтернету» повідомив, що закони мають працювати однаково в усіх частинах Росії. Якщо Росія називає Крим своєю територією після анексії, таке часткове блокування неправомірне. Він радить фіксувати порушення і звертатися спочатку до провайдера, а потім, якщо змін немає, до вищих державних органів.

Також він прокоментував створення «Суверенного Рунету»: «Останні події в Білорусі показали, що такі заходи можуть відключити інтернет по всій країні. Справа в тому, що в Білорусі зареєстровано близько 160 автономних операторів, а в Росії таких автономних систем є більше ніж 6000. Тому звісно Росію було б важче відключити, але для цього і втілюють цей суверенний інтернет».

Михайло не рекомендує користуватись російськими платформами для комунікації, зокрема Вконтакті, адже листування перевіряється спецслужбами і може бути використано проти вас. Обидва експерти радять використовувати VPN.