«Президентський університет» в Україні: що відомо про новий навчальний заклад
11 червня 2021
11.06.2021

31 травня 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про втілення проєкту «Президентський університет».

«Кабінету Міністрів України опрацювати в установленому порядку питання щодо підготовки та реалізації проєкту «Президентський університет» як сучасної освітньої платформи, що забезпечить доступність громадян України до інноваційних освітніх моделей та стратегій навчання, ефективного використання ресурсів освітньої інфраструктури та просторів коворкінгу з реалізації освітніх, наукових і творчих проектів», — йдеться в указі.

В університеті можна буде здобути ступінь бакалавра, магістра і доктора філософії за шістьма напрямками. Зокрема можна буде вивчати інформаційну та кібербезпеку, штучний інтелект, нанотехнології, аерокосмічні, енергетичні технології, біотехнології та науки про здоров'я, глобалізація та міжнародні комунікації.

Вступ відбуватиметься на конкурсній основі. Абітурієнтам, як зазначив міністр освіти та науки Сергій Шкарлет, потрібно буде скласти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) та інші вступні іспити, які саме, ще не повідомляється. Перший набір становитиме 120 осіб, в наступні роки його збільшать до 600. Навчання планують зробити безкоштовним, але випускники повинні будуть працювати на державній службі, повідомляють Детектор Медіа.

Університет разом із державою та партнерськими бізнесами матимуть забезпечувати студентам реалізацію власних наукових розробок та їхню подальшу комерціалізацію, як повідомив Президент України Володимир Зеленський.

Створення університету інформаційної та кібербезпеки — це також спроба реформувати українську освіту. «Президент сказав: треба їхати. А їхати — це створити приклад зовсім іншого університету, зовсім іншої філософії. Хочемо Гарвард — давайте законодавство під Гарвард. З окремою законодавчою платформою, з окремим законодавчим підґрунтям і зовсім на інших, на світових трендах розвитку вищої освіти», — зазначив міністр освіти Сергій Шкарлет для Суспільне.

Крім того, «Президентський університет», як повідомив віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, хочуть зробити «фундаментом і базою для наповнення держави топ-менеджерами, які займатимуться цифровою трансформацією країни».

Іван Вербицький, директор аналітичного центру Cedos, у колонці для «Української правди», зазначив, що слово «президентський» може вказувати на те, що однією з цілей заснування цього закладу освіти є покращення іміджу його ініціатора Володимира Зеленського.

«Це також несе ризик того, що після зміни влади проєкт втратить політичну підтримку, а його потенціал не буде реалізовано – що може призвести до неефективного використання бюджетних грошей», — написав Іван Вербицький.

Крім того, експерт зазначає, що створення нового університету не передбачене наявними стратегіями розвитку освіти в Україні. В Україні немає браку в кількості університетів, натомість є брак ресурсів для забезпечення у вже наявних закладах освіти гідних заробітних плат, здійснення наукових розробок, оновлення матеріально-технічної бази.

Чиїм коштом?

На створення університету планують витратити три роки та 7,2 млрд грн, а освітній процес розпочати 1 жовтня 2023 року.

Кошти залучатимуть з трьох джерел — державного бюджету, внесків міжнародних донорів та бізнесів. «Державних коштів у проєкті буде мінімальна кількість», а основні гроші прийдуть з бізнесу, цитують Ігора Гарбарука, заступника міністра освіти, BBC News Україна.

На думку Сергія Шкарлета, 7,2 млрд грн «економічно обрахована потреба»:

«Частина може бути із державного бюджету окремою програмою, а частину може давати бізнес. Хочемо Оксфорд і Гарвард? Треба йти по тій методиці, за якою йдуть Оксфорд і Гарвард сьогодні: державне приватне партнерство і бізнес, який буде залучений до формування цього університету. Принаймні така ідеологія поставлена, вона може сформувати найбільш цікаву історію».

Євген Поремчук, засновник компанії BWN Group та радник Міністра інфраструктури з ІТ, вважає, що бюджет на втілення проєкту було б варто інвестувати у розвиток вже наявних навчальних закладів. У коментарі для Радіо Свобода експерт зазначив, що на створення нового вишу піде забагато часу. Якщо кіберзагроза з’явиться сьогодні, то відповідати на неї треба буде миттєво. Тому із 7 млрд грн хоча б невелику суму варто було б витратити на підтримку нинішніх факультетів. «Ми не можемо поставити на паузу активні дії наших ворогів і сказати «потерпіть 2 роки, зараз ми там щось добудуємо, а потім ще 5 років потерпіть — ми зараз когось ще вивчимо», — пояснив Євген Поремчук.

На думку викладача політехнічного університету, політичного експерта, директора Інституту світової політики Євгена Магди, будівництво університету «імітація бурхливої діяльності». «Президентський університет утворюється на засадах державно-приватного партнерства. Як було заявлено, ми будемо готувати «людей майбутнього». Державних службовців на засадах державно приватного партнерства, в тому числі за гроші олігархів, яких збираються розкулачити? Тут дуже багато нестиковок. І це дуже помітно», — зазначив Євген Магда для Радіо Свобода.

Логічне завершення розвитку ВДНГ?

Джерело: Вікіпедія, автор: Сергій Венцеславський

Виш будуватимуть у державному «Експоцентрі України» (ВДНГ, Київ). Як повідомляють Mind.ua, на території майбутнього вищого навчального закладу планують створити:

  • 11 кампусів, серед яких 5 профільних наукових кампусів;
  • адміністративний корпус;
  • апарт-готель для студентів;
  • апарт-готель для педагогів,
  • лікарню;
  • дипломатичну службу;
  • корпус з офісами іноземних компаній.

Територія університету займатиме 16 га, загальна площа забудови — 25 800 квадратних метрів.

«Територіально локація — це 16 гектарів на ВДНГ... Загалом розвиток президентського університету спільно з біокластером і біоклінікою є логічним завершенням просторового розвитку території ВДНГ, для того, щоб студенти мали можливість користуватися всіма об'єктами інфраструктури одночасно», — сказав Сергій Шкарлет.

За його словами, «жодне дерево там не знищується», а втілення проєкту передбачає інтегрування в інфраструктуру київського ВДНГ.

Проте Ганна Новосад, міністр освіти і науки України 2019–2020 років, зауважує: «Є велике побоювання щодо будівництва на ВДНГ. Це може призвести до знищення цього місця, це прекрасні парки, це важлива територія для Києва».

За словами самої ж адміністрації ВДНГ для BBC News Україна, університет планують збудувати у північно-східній частині Експоцентру, яка не є частиною лісової зони. «Це площа, на якій вже розміщуються заасфальтовані майданчики, бетонні конструкції, кілька старих будівель, зокрема недобудований павільйон №42. Тому можу всіх заспокоїти: для створення університету дерева вирубувати не будуть, їх там просто немає», — заявив Євген Мушкін, генеральний директор ВДНГ, у коментарі ВВС News Україна.