Україна є “частково вільною” у рейтингу свободи інтернету – Freedom House
5 листопада 2019
5.11.2019

Правозахисна організація Freedom House назвала Україну “частково вільною країною” у рейтингу “Свобода в мережі-2019”. Відповідно до звіту організації показники доступу в Інтернет в Україні суттєво не змінилися у 2018-19 роках, а доступ залишається вільним для більшості населення.

У рейтингу Freedom House випередили Україну Киргизстан, також визнаний «частково вільним», а також цілком «вільні» Вірменія та Грузія.

У списку “невільних” країн - Росія, Азербайджан, Білорусь, Казахстан, Узбекистан. Серед проаналізованих країн найкраща ситуація зі свободою мережі у Ісландії. У першій п’ятірці з найбільш вільним інтернетом також Естонія, Канада, Німеччина, Австралія. На сьомому місці - США. карта України зі звіту У звіті організація зазначає, що українським користувачам подобаються низькі ціни на з'єднання, але швидкість також залишається низькою. Правозахисники наголошують, що наполегливі кібератаки продовжують обмежувати свободу Інтернету. У звіт також потрапив інцидент з ймовірною спробою втручання в комп’ютерну систему ЦВК.

«Центральна виборча комісія зіткнулася з хвилею кібератак, яка, ймовірно, походила від Росії перед президентськими виборами у квітні та травні 2019 року», – пише у звіті Freedom House.

Freedom House також наголошує, що «уряди у всьому світі все частіше використовують соціальні мережі для маніпулювання виборами та спостереження за своїми громадянами, наближаючи технологію до цифрового авторитаризму». Правозахисники стверджують, що такі тенденції знижують глобальну свободу інтернету дев’ятий рік поспіль.

Автори дослідження зафіксували, що окрім проблеми іноземного втручання у вибори, нова загроза демократії - це ситуації, коли лідери-популісти, спираючись на своїх прихильників в мережі, намагаються вплинути на внутрішню політику. Найбільш поширеною тактикою є дезінформація.

Президент Freedom House Майк Абрамовіц наголосив: «Багато урядів вважають, що в соціальних мережах пропаганда працює краще, ніж цензура».

Крім того, організація знайшла докази вдосконалених програм спостереження за соціальними медіа принаймні у 40 з 65 країн.

Рейтинг Freedom House “Свобода в мережі-2019” аналізує свободу доступу до інтернету у 65 країнах, у яких мешкають 87% користувачів мережі по всьому світу. У звіті оцінювалися події у період з червня 2018 року по травень 2019 року. Рейтинг враховує три фактори: відсутність перешкод для доступу до мережі, доступність контенту та дотримання прав користувачів.

Нагадаємо, за 5 років кількість українців, які постійно користуються інтернетом зросла на 50%, а кількість тих, хто не користується мережею взагалі знизилася вдвічі. І в 2019 році вперше Інтернет-ЗМІ за рівнем довіри випередили телебачення. Такі дані дослідження «Ставлення населення до ЗМІ та споживання різних типів медіа у 2019 р.», проведеного в травні-липні цього року на замовлення USAID-INTERNEWS.