Україна наблизилася до оподаткування техгігантів та в чому ризики користування Clubhouse. Огляд Інтернет свободи за лютий 2021
3 березня 2021
3.03.2021

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: яка роль російського бізнесу в наданні послуг з доступу до інтернету в Україні; як розцінювати санкції проти телеканалів Віктора Медведчука; як український уряд планує оподатковувати доходи техгігантів, як-от Google, Facebook і Apple.

Порівнюємо роль інтернету під час протестів в Україні та Білорусі

Інтернет для демократизації. На початку лютого ми презентували дослідження про роль інтернет-технологій у протестах в Україні (2013-2014) та Білорусі (2020-нині). Дослідження, яке тривало три місяці й залучило експертів з обох країн, виявило формування нових структур протесту завдяки інтернету. У колонці для «Інтернет свободи» автор дослідження Віталій Мороз дискутує, як використання онлайн-платформ під час протестів віддзеркалює етапи розвитку інтернету в Україні та Білорусі.

Фото, автор: Кравчук Наталя.

Інтернет для придушення протестів. Дослідження інтернету під час протестів в Україні та Білорусі виявило можливості його використання проти активістів: від шатдауну інтернету й до арештів адміністраторів протестних чатів у месенджерах. Однак, чи здатна держава всеохопно використовувати інтернет для репресій у Білорусі нині та чи було це успішно в Україні 7 років тому – читайте в матеріалі.

Інтернет і російські впливи

Частина зовнішнього інтернету в Україні надається з Росії. Чи можуть російські провайдери стати інструментом контролю українського інтернету? Ми розібралися на прикладі RETN — магістрального провайдера, що постачає трафік для майже 139 компаній, зокрема Воля, Lanet, Київстар і Укртелеком. Як він працює та кому належить насправді – читайте в нашому матеріалі.

Росія рухається до «суверенного інтернету». Росія хоче позбутися впливу західних техгігантів, обмеживши роботу Google, Facebook, YouTube та Twitter. Чи можливо це та що робить російський уряд для реалізації концепції «суверенного інтернету»? Докладніше в нашій статті.

Конфіденційність даних у минулому. Уряди країн домовляються з мобільними операторами та запускають застосунки для відстеження геолокацій. Усе для того, щоб попередити поширення коронавірусу. Чому уряди отримали доступ до наших конфіденційних даних, хто та як допомагає їм у цьому – відповіді в матеріалі.

В Україні ввели санкції проти телеканалів Медведчука

Телеканали просували російський порядок денний. «Демократичні суспільства дуже швидко програють у швидкості реакцій на ворожі впливи, особливо в інформаційній сфері, бо намагаються знайти баланс між свободою слова та безпекою», — зауважує Костянтин Квурт, експерт із розвитку медіа та голова правління ГО «Інтерньюз-Україна», коментуючи санкції проти телеканалів 112, NewsOne та Zik. Що це насправді: порушення права на свободу слова чи питання безпеки країни, і які наслідки матиме блокування телеканалів для медійного простору та України загалом – читайте в колонці експерта.

Оподаткування техгігантів: в Україні пропонують законопроєкт

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4184. Він передбачає податок у розмірі 20% для техгігантів, які працюють з українськими користувачами. Автор законопроєкту Данило Гетманцев пояснює: «Для українських користувачів цих послуг не буде жодних податків». Утім, не всі експерти поділяють оптимізм представника уряду.

Серед соцмереж з'явився новий гравець

Спілкуйся без відео. Нова соцмережа Clubhouse дійшла й до України. У світі її користувачів уже понад 2 мільйона, а ринкова вартість соцмережі сягнула $1 мільярд. У чому секрет популярності цієї соцмережі та чи дійсно «сказане в Clubhouse залишається в Clubhouse» – читайте в нашому матеріалі.

Користувачі просять Тwitter скасувати верифікацію росіян. Українські користувачі Twitter запустили флешмоб #TwitterSupportsTerorrism. Його мета – скасувати верифікацію акаунта Представництва МЗС Росії в окупованому Криму. Профіль верифікували ще в 2018 році. Чому про нього активно заговорили тільки зараз – більше в новині.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті: netfreedom.org.ua