Україна має впроваджувати європейське законодавство щодо інтернету — експерт «Інтерньюз-Україна»
2 жовтня 2018
2.10.2018

ЄС займає лідерські позиції у розробці і імплементації законодавства щодо всесвітньої мережі. Тому наша держава має наслідувати щодо цього європейські практики. Так вважає директор з правових питань «Інтерньюз-Україна» Павло Моісеєв. Майбутнє вітчизняного інтернет-законодавства обговорили під час панельної дискусії «Як захищати право на вільний інтернет в Україні? Перспективи 2019-2020 років», що пройшла в рамках «Днів українського інтернету-2018».

Павло Моісеєв з ГО “Інтерньюз-Україна” вказує на європейський досвід законодавства щодо інтернету. Фото: Євгеній Малолетка

Нині на доопрацюванні у Верховній Раді законопроект 6688, який дозволить без рішення суду блокувати сайти за 48 годин. У разі схвалення в цілому документ узаконить можливість тимчасового блокування доступу до інформаційних ресурсів і сервісів в інтернеті після розпорядження прокурора, слідчого та Ради національної безпеки і оборони України.

Державі потрібні чіткіші норми щодо інтернет-свободи, заявила юристка Інституту розвитку регіональної преси Оксана Максименюк. А ось жорсткіших обмежень та заборон не потрібно, зазначила юрист. Блокувати ж сайти, на її думку, мають все ж лише за рішенням суду. Її підтримали і інші учасники дискусії.

Оксана Максименюк з ІРРП дискутує щодо реалій українських законодавчих норм. Фото: Євгеній Малолетка

Зокрема, представник Інтернет Асоціації України Максим Тульєв вважає, що обмежувати інтернет-свободу просто немає сенсу. Адже існують VPN, TOR та десятки інших засобів обійти заборони. До того ж, обмежуючи інтернет-свободу, влада може отримати репутацію противника демократії. Особливо це небезпечно для політиків перед виборами.

«Такі закони перед виборами можуть налякати виборців, — підкреслив Максим Тульєв. Адже вони згадають і «закони 16 січня», і частина з них, дійсно, не проголосує за сьогоднішню владу».

Максим Тульєв виступав проти будь-яких обмежень щодо функціонування інтернету. Фото: Євгеній Малолетка

Але співпрацювати з парламентарями потрібно, зазначив юрист Центру демократії і верховенства права Максим Дворовий. Адже за наявності експертної підтримки депутати зможуть пропонувати якісніші та демократичніші законопроекти.

«Ці законопроекти, які існують зараз, не є адекватними, і їх приймати не варто. Але я бачу можливість громадянського суспільства самим ініціювати діалог, самим напрацювати вихід із ситуації, яка складеться, при цьому врахувати міжнародні та європейські практики, і вже далі виходити на нові пропозиції, які можуть стати гарним прикладом для України та світу».

Максим Дворовий з ЦЕДЕМ пояснював, як працювати з законопроектами у ВРУ. Фото: Євгеній Малолетка

Максим Дворовий вважає, що Україна має унікальний досвід роботи з дезінформацією, адже стикнулася з російськими «фейками» однією з перших. Тож можна синтезувати досвід з європейськими практиками і виробити якісні законопроекти.

В цей же день під час Днів українського інтернету виступила медіа-юристка IMS Антоніна Черевко. Під час майстер-класу, вона вказала на приклади регуляцій інтернету з боку окремих держав: від заборони «мови ненависті» у демократичній Німеччині до ув’язнення за репости у Росії. Україна ж, на думку Антоніни Черевко, поки зберігає крихкий розумний баланс між свободою та обмеженнями у всесвітній мережі.