У ВРУ можуть розглянути законопроєкт про кримінальну відповідальність за поширення фейків, чому Telegram все більше критикують та як деградує Twitter? Огляд «Інтернет свободи» за квітень 2023
10 травня 2023
10.05.2023

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: чому варто переоцінити Telegram для щоденного користування, один з депутатів запропонував карати кримінальним переслідуванням поширення недостовірних даних; українці стали вибагливішими щодо наповнення новин – дослідження від Детектор Медіа.

В Україні дискутують щодо небезпеки Telegram. Месенджером користується значна частина українських користувачів для спілкування та споживання контенту, а державні структури використовують сервіс як офіційний канал комунікації. Наскільки безпечно користуватися Telegram, враховуючи перестороги експертів і ймовірний зв’язок засновника проекту із російськими спецслужбами, читайте у матеріалі.

Український нардеп запропонував запровадити кримінальну відповідальність за поширення фейків. Законопроєкт, що передбачає ув’язнення до 7 років та конфіскацію майна за поширення недостовірної інформації до Верховної Ради, ініційований маловідомим депутатом від фракції «Слуга народу» з Чернівецької області. Читайте деталі у новині.

У Google Maps оновили карти – на них видно руйнування, здійснені країною-агресором в Україні. На оновлених мапах можна побачити зображення пошкоджених міст та територій, які зазнали руйнувань з початку повномасштабної війни. Серед цих карт можна побачити знімки Бучі, Маріуполя та Ірпеня. Ймовірно, фотографії були зроблені у другій половині березня 2022 року.

Дослідники: українські користувачі взялися перевіряти інформацію новин. За даними дослідження «Індекс медіаграмотності» від «Детектор медіа», за останні два роки вдвічі зросло число тих, хто шукає підтвердження новини в інших медіа—68% у 2022 році порівняно з 32% у 2020. Крім того, зросла чутливість до спотвореного контенту, а аудиторія стала більш компетентною в розпізнаванні фейкової інформації. Більше про висновки дослідження – читайте у новині.

Користувачі Viber сумніваюся в достовірності новин з неверифікованих каналів месенджера. Опитування від Rakuten Viber виявило, що користувачі довіряють переважно верифікованих офіційним джерелам, що мають представництво у Viber, й лише 2% довіряють неофіційним групам та каналам, які не мають верифікаційної позначки. Компанія Rakuten Viber опитала понад 50 тисяч своїх користувачів щодо споживання новин під час війни. Про результати дізнайтесь у новині.

Twitter перестав відмічати помітками акаунти російських та китайських пропагандистських медіа. Профілі пропагандистів знову з'являються в рекомендаціях і у верхніх рядках деяких пошукових запитів. Через загальне ослаблення регуляцій у соцмережі посилюється активність ботоферм, метою роботи яких є політичні маніпуляції.

Негативні зміни у Twitter не залишаються непоміченими—до прикладу, уряд Німеччини звинувачує платформу у неодноразовому недотриманні закону про видалення контенту з мовою ненависті та планує штрафувати техгіганта.

Монтана стала першим штатом США, який забороняє магазинам додатків пропонувати TikTok своїм користувачам. Ініціатива не забороняє тим, хто вже має встановлений TikTok, користуватися ним. Голосування за законопроєкт стало наступним кроком у процесі повної заборони додатку. Попередньою стадією було прийняття аналогічного рішення Сенатом штату у березні. Після отримання підпису губернатора, заборона набуде чинності у січні 2024 року.

Американські техгіганти виступають проти заборони TikTok у США. Американські технологічні компанії побоюються, що нові регуляції у вигляді закону The RESTRICT Act стосуватимуться не тільки китайської компанії, але й решти гравців на ринку. Читайте деталі у новині та дізнавайтесь про можливу загрозу національній безпеці США, яку становить відеосоцмережа, у матеріалі.

Щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету можна знайти на нашому сайті netfreedom.org.ua.