У Росії ухвалили закон щодо «фейків» про російських військових. Які наслідки?
7 березня 2022
7.03.2022

4 березня Державна Дума Росії ухвалила законопроєкт щодо покарання за поширення «фейків» про російських військових в Україні і, як наслідок, ще більше ізолювала себе в інформаційному полі. У Росії припинили роботу Радіо Свобода, CNN, BBC, Bloomberg та соцмережа TikTok.

Про що йдеться у законі?

За законопроєктом журналістів, чия думка про війну проти України відмінна від версії Кремля, можуть засудити до 15 років позбавлення волі.

Закон доповнює Кримінальний кодекс РФ статтею 207.3, що вводить покарання за поширення «завідомо неправдивої інформації про діяльність збройних сил РФ» і за «дискредитацію використання російських військ».

Радіо Свобода

6 березня Радіо Свобода повідомила про припинення роботи московського офісу.

«З глибоким жалем я оголошую про тимчасове зупинення наших фізичних операцій у Москві сьогодні. Це рішення ухвалене Радіо Свобода не за власним бажанням, рішення було навʼязане нам через напад режиму Путіна на правду»,прокоментував рішення корпорації Джеймі Флай, президент і виконавчий директор Радіо Свобода RFE/RL.

За його словами, Радіо Свобода продовжить поширювати репортажі для російської аудиторії і використовуватиме для цього всі можливі платформи.

CNN, BBC, CBS, ABC та Bloomberg

Роботу на території РФ припиняють видання CNN, BBC, CBS, ABC та Bloomberg.

«CNN припиняє мовлення у Росії, ми продовжуємо оцінку ситуації та зважуємо подальші дії», — підтвердив представник американського мовника у відповіді на запитання журналістів.

На думку гендиректора BBC Тіма Деві: «Це законодавство, схоже, криміналізує процес незалежної журналістики. І не залишає нам іншого вибору, окрім як призупинити роботу всіх журналістів BBC News і допоміжного персоналу в Російській Федерації, наразі ми оцінюємо можливі наслідки цієї небажаної події. Безпека наших співробітників має пріоритетне значення. Ми не готові наражати їх на небезпеку судового переслідування лише за те, що вони виконують свою роботу».

За словами Тіма Деві, новинні програми BBC російською мовою й надалі транслюватимуться за межами РФ. Так само продовжуватимуть репортажі з України.

The Washington Post

Через законопроєкт «про фейки» видання The Washington Post вирішило видалити імена авторів та інші вихідні дані з матеріалів своїх кореспондентів у Росії.

«У відповідь на погрози Путіна журналістам у Росії The Washington Post видаляє підписи й дати з матеріалів, підготовлених нашими журналістами у Росії. Мета — забезпечити безпеку персоналу», — написав журналіст видання Пол Фархі у Twitter.

TikTok

Через закон про «фейки» призупиняє свою роботу в Росії соціальна платформа TikTok.

«TikTok — це майданчик для творчості та розваг, який може стати джерелом полегшення та людського спілкування під час війни, коли люди стикаються з величезною трагедією та ізоляцією. Тим не менш, безпека наших співробітників та користувачів залишається нашим головним пріоритетом. Через новий російський закон про "фейкові новини" у нас немає іншого вибору, окрім як призупинити пряму трансляцію та новий контент для нашого відеосервісу, поки ми розглядаємо наслідки цього закону для безпеки», — написали представники TikTok.

При цьому служба обміну повідомленнями в застосунку не буде порушена. У TikTok також додали, що оцінюватимуть зміну обставин в Росії, щоб визначити, коли відновити свої послуги.

Як повідомлялося раніше, 4 березня Федеральна служба з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій заблокувала у Росії доступ до соцмереж Facebook та Twitter.