У Казахстані заблокували незалежний новинний сайт через матеріал про Pandora Papers
22 жовтня 2021
22.10.2021

Влада Казахстану на 10 днів заблокувала незалежний новинний сайт HOLA News через публікацію про витік документів Pandora Papers із офшорів. Інтернет-видання розблокували лише після видання матеріалів.

Про це повідомляє ZMINA.

Про труднощі з доступом до сайту HOLA News незабаром після публікації статті про Pandora Papers почали повідомляти користувачі в Казахстані та за кордоном. Сайт видання був недоступний до 14 жовтня.

Після відновлення доступу до ресурсу замість публікації з’явився порожній запис із заголовком «Тут був заголовок».

У самому матеріалі йшлося про те, що Асель Курманбаєва, ймовірна коханка експрезидента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, нібито отримала $30 млн у 2010 році за частку в компанії, зареєстрованій на Британських Віргінських Островах.

Також у повідомленні була інформація про двох казахських олігархів, яких вважають близькими довіреними особами Нурсултана Назарбаєва.

HOLA News не отримав офіційних пояснень з боку влади чи постачальників послуг стосовно блокування.

За словами міністерки інформації Казахстану Аїди Балаєвої, відомство не причетне до блокування. Вона наголосила на тому, що міністерство розслідуватиме, чому сайт не працював, пише Комітет із захисту журналістів (CPJ).

HOLA News — єдиний серед кількох місцевих новинних сайтів, що повідомили про розслідування Pandora Papers, який заблокували.

На думку колишньої головної редакторки Заріни Ахметової, HOLA News заблокували за «сукупну» відмову «співпрацювати».

Засновники HOLA News Алішер Кайдаров і Аділет Турсинбек, а також головна редакторка Заріна Ахматова пішли у відставку після видалення новини. У своїй заяві від 15 жовтня вони пояснили, що йдуть, оскільки їм довелося пожертвувати своїми принципами, видаливши новину.

«Ми розуміли, що нічого не можемо зробити, але залишитися було б зрадою самих себе і журналістських принципів», — прокоментувала ситуацію Заріна Ахметова.

Головний редактор незалежного сайту новин Aq Zhayiq Азамат Майтанов, який також оприлюднив інформацію про Pandora Papers і причетність до скандалу представників місцевих еліт, розповів CPJ, що йому телефонував чоловік, який назвався «доброзичливцем з капіталом». Він запропонував видалити новину, «щоб уникнути проблем пізніше». Редактор вимоги не виконав.

Більшість казахстанських ЗМІ пишуть про Pandora Papers без жодних згадок про місцеву еліту.

Раніше ми розповідали, чому приховувати інформацію з допомогою видалення контенту у час інтернет-технологій — це неефективна практика на прикладі кейсу з народним депутатом від «Слуги народу» Олександра Трухіна.