24 вересня в YouTube з'явилося відео, яке демонструє як штучний інтелект допомагає визначати особистості працівників спецслужб, що затримують людей на білоруських протестах.
Відео набрало близько 590,014 переглядів.
На ньому продемонстровано, як фото людей в масках, які особливо жорстоко затримували протестувальників, пропускають через інструмент, що визначає ідентичність. Програма відтворює обличчя за допомогою фото/скріншотів, знайдених у мережі, де обличчя працівників спецслужб повністю відкриті.
Користувач, який виклав ролик, вже відомий попереднім відео — анімацією про напад поліції на автомобіль з сім'єю. Це відео також було зроблено за допомогою штучного інтелекту.
Наш експерт Павло Бєлоусов пояснює, як працює інструмент:
«Технологія працює так (приблизно, бо є різні підходи): автори зібрали відео та фото, де в тому чи іншому вигляді фігурують силовики — нагородження, концерти на день МВС, паради, офіційні фото тощо. Потім «натренували» нейромережу виділяти з матеріалів силовиків за такими ознаками як погони, форма, берети, медалі тощо. Алгоритми «розклали» обличчя на складові (як у «фотороботі»): очі, ніс, форма обличчя тощо. Так була утворена структурована база з зовнішністю силовиків.
Потім так само створили базу з фото/ відео силовиків, які били та знущалися з людей на основі резонансних кадрів. Виокремили з різних ракурсів максимально чіткі вирази обличчя, де добре видно, наприклад, очі (бо решта під маскою).
Маючи ці 2 бази, алгоритми порівняли очі з першої та другої бази та видали результат співпадіння (в балах) по кожному випадку. Чим вище бал, тим більша вірогідність співпадіння.
Якщо в першій та другій базі дійсно є одні й ті самі силовики — алгоритми доволі точно це виявлять. Якщо немає — то співпадіння буде мінімальне.
Точність такого виявлення залежить від якості баз: чіткі та якісні фотографії з різних ракурсів, свіжі фото/ відео тощо».