У 2022 році майже 200 разів були застосовані заходи по обмеженню інтернету.
7 березня 2023
7.03.2023

Дослідження групи з захисту цифрових прав Access Now показало, що у 2022 році доступ до інтернету був обмежений 187 разів у 35 країнах. Це максимальний показник з 2016 року, з моменту початку спостережень.

Про це повідомляється у звіті Access Now

Важливо відзначити, що після скорочення інтернет-шатдаунів під час розпалу пандемії, обмеження доступу до Мережі відновлюються. Їх новою відмінністю є те, що вони тривають довше, спрямовані на конкретні групи населення та застосовуються в той момент, коли люди найбільше потребують зв'язку. Це стосується не тільки гуманітарних криз, але й масових протестів, активних конфліктів та воєн.

Більшість країн, що потрапили до звіту, відключали доступ до інтернету у відповідь на політичні потрясіння, зокрема протести, конфлікти та звинувачення у порушенні прав людини. У той же час, Індія, Іран та М'янма неодноразово застосовували примусові відключення. У 2022 році в Індії відбулося щонайменше 84 відключення інтернету, більшість з них сталися в спірних регіонах Джамми і Кашміра, які давно охоплені політичною нестабільністю. Одночасно з цим дедалі більше країн почали використовувати шатдауни як знаряддя контролю за цивільним населенням.

Уряд Ефіопії найтриваліше відключав доступ до інтернету в регіоні Тиграй на протязі понад двох років через звинувачення у вбивствах, зґвалтуваннях та етнічних чистках. Після підписання перемир'я в листопаді телефонний зв'язок та мобільний інтернет були відновлені, проте окремі населені пункти досі залишаються відрізаними від цифрової комунікації.

Загалом уряди 35 країн відключали доступ до Мережі під час різноманітних подій, таких як протести, активні конфлікти, шкільні іспити, вибори, періоди політичної нестабільності, а також релігійні свята чи візити державних чиновників. Це робиться з метою встановлення контролю і обмеження свободи слова. Більшість таких шатдаунів дає можливість безкарно порушувати права людини в умовах відсутності розголосу. У 2022 році п'ять країн обмежували доступ в інтернет через вибори.

Російські військові використовували ракетні удари та кібератаки для відключення інтернету в Україні 22 рази, а також докладали зусиль, щоб примусово під'єднати окуповані території до російських мереж. Через це у звіті Access Now Україна опинилась на другому місці у світі по випадкам відключення інтернету.

Останнім часом деякі уряди стають все більш витонченими та цілеспрямованими у проведенні блокувань, щоб безпосередньо впливати на певні групи та мінімізувати економічні наслідки. У 2022 році 23 країни здійснили 28 блокувань комунікаційних платформ (у порівнянні з 22 країнами та 29 блокуваннями платформ у 2021 році). Влада та інші суб'єкти, зокрема військові агресори, продовжували вводити цільові відключення мобільних мереж. Це стало популярною тактикою, зокрема, під час протестів (26 разів).

Раніше некомерційна організація Access Now розповідала про сценарії цифрової диктатури у Східній Європі та Центральній Азії.