Сумна доля Трампа у Twitter та які сайти увійшли до «білого списку» якісних українських медіа. Огляд Інтернет свободи за січень 2021
1 лютого 2021
1.02.2021

У новому огляді Інтернет свободи розповімо про таке: чи є прецедент блокування Дональда Трампа у Twitter порушенням свободи слова й які наслідки для регулювання інтернету він матиме; чому Роскомнагляд заблокував сайт Інституту масової інформації; чому «1+1 медіа» подав скарги на YouTube-канал «Geek Journal».

У МВС постійно зростає. Кількість звернень на гарячу лінію кіберполіції зросла в 5 разів, сума завданих матеріальних збитків від кібершахрайств склала майже 86 млн. гривень, а кількість дезінформації в онлайн-медіа збільшилася майже втричі — таким був 2020 рік для українського цифрового простору, за підсумками онлайн-конференції Мінцифри «Безпечний онлайн 2020: Сучасні виклики». Докладніше читайте в нашому матеріалі.

З турботою про користувачів і авторські права

Twitter заблокував Трампа — порушення свободи слова чи протидія насильству? «Twitter є приватною компанією, а тому те, що вони вважають порушенням за своїми правилами — їхнє право», — вважає Павло Бєлоусов, експерт із питань цифрової безпеки ГО «Інтерньюз-Україна». Хіба що тільки консервативні політики в Штатах стали на захист Трампа, «Нинішній Аятола може розміщувати твіти, а Трамп — ні. Це яскраво говорить про людей, які керують Twitter», – Ліндсі Грем, американський політик-республіканець . Докладніше про погляди на цей прецедент читайте в нашому матеріалі.

Unsplash

«Geek Journal» vs «1+1 медіа». YouTube-канал блогера з Запоріжжя Тайлера Андерсона опинився під загрозою блокування через звинувачення «1+1» у порушенні авторських прав. Сам блогер пов’язує можливе блокування його каналу з публікацією відео, що вийшло напередодні, з критикою проєктів телеканалу. Деталі в нашому матеріалі.

Менше маніпуляцій. 15 січня користувачам Apple і Google відмовили в доступі до сайту народного депутата від партії «Слуга народу» Олександра Дубінського, відомим своїми маніпуляціями та інфокілерством. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

COVID19 дозволяє заробляти шахраям

Фіктивний тест на COVID19 – швидко й недорого. Кіберполіція України викрила 3 осіб, що пропонували в інтернеті послуги з виготовлення фіктивних довідок результатів тесту на коронавірус. Усе, що потрібно — 500 грн та особисті дані для документації. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Pixabay

Російські хакери слабо вчать українську. Державні установи України отримали фішингові електронні листи з IP-адреси, яка зареєстрована на території Російської Федерації. Листи містили помилки й були надіслані начебто від Адміністрації Держспецзв’язку. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

За порушення авторських прав — до в’язниці. Кіберполіція України зупинила роботу сайту з піратським відеоконтентом, що завдав збитків на понад 1 млн. гривень. Його власнику загрожує до шести років в’язниці. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Сила відкритих даних

Селфі під час штурму Капітолію як пастка. ФБР через соцмережі та інші відкриті дані ідентифікувало понад 270 осіб причетних до штурму Капітолію. Для цього федеральне бюро розслідувань використало фото та відео з цієї події, якими учасники штурму Капітолію поділилися на власних сторінках у соціальних мережах. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Російські підходи в мережі

Українські сайти знову блокують в Росії. Роскомнагляд заблокував для російських користувачів сайт Інституту масової інформації через новину, опубліковану на сайті 5 років тому. Новина про блокування інтерв’ю Громадського ТБ із представником Хізб ут-Тахрір у Росії, на думку Роскомнагляду, «містить заклики до масових безладів та ведення екстремістської діяльності». Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Pixabay

Без доступу до акаунта за коментарі. Гендиректор Роскосмосу Дмитро Рогозін нахамив у коментарі до допису експосла США у РФ Майкла Макфола, який підтримав протести на захист опозиціонера Олексія Навального. Facebook у відповідь заблокував сторінку Дмитра Рогозіна на добу. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Читайте якісне

Склали список українських якісних онлайн-медіа.«Дзеркало тижня», «Ліга», «Українська правда» — загальноукраїнські онлайн-медіа, які набрали найбільше балів за результатами дотримання професійних стандартів, та мали найнижчі показники маніпуляцій, джинси та фейків у 2020-му році, за версією ІМІ. Хто ще увійшов до «білого списку», читайте в нашому матеріалі.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті: netfreedom.org.ua.