Статті української «Вікіпедії» переглянули понад мільярд разів, а Meta пообіцяла не блокувати на своїх платформах контент зі згадками полку «Азов». Огляд «Інтернет свободи» за січень
8 лютого 2023
8.02.2023

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: адвокати вільного інтернету вказують на ризики для свободи слова у драфті Договору ООН по боротьбі з кіберзлочинністю; у 2022 році українська «Вікіпедія» подолала новий рубіж у переглядах й займає 16 місце у світі за відвідуваністю; Тайвань за прикладом США заборонила відеосоцмережу TikTok для держслужбовців; Facebook та Instagram більше не блокуватимуть дописи із згадками полку «Азов».

Правозахисники критикують робочу версію Договору ООН по боротьбі з кіберзлочинністю. Документ містить низку недостатньо визначених пунктів, що можуть призвести до обмеження свободи слова та покарання користувачів, дії яких не є зловмисними – у тексті ініціативи відсутнє чітке визначення кіберзлочинності, отже будь-яка поведінка може бути криміналізована й визнана злочином. Більше про ризики розповідає «Інтернет Свобода».

Це не Telegram. Децентралізовані соцмережі зберігають анонімність користувачів та збирають мінімум особистих даних. Про те, як користуватися захищеним чатом Matrix/Element та про відмінності централізованих та децентралізованих соцмереж читайте у колонці консультанта з цифрових технологій Віталія Мороза.

Українська «Вікіпедія» подолала річний рубіж у мільярд переглядів. У 2022 році користувачі української «Вікіпедії» переглянули її сторінки понад 1 млрд разів. Цей показник є рекордом за всю історію існування українського сегменту ресурсу. Про найпопулярніші статті електронної енциклопедії за минулий рік дізнавайтесь за посиланням.

Соцмережі компанії Meta припинили блокувати дописи із згадками полку «Азов». Окрім того, в Instagram повернувся офіційний акаунт ОЗСП «Азов». Це стало можливим в результаті тривалих перемовин між українським урядом та компанією Meta. Читайте повну історію у матеріалі.

Українці зможуть дізнатися, хто переглядає їхні особисті дані, за допомогою нового сервісу Мінцифри «Трембіта». Це система обміну між державними реєстрами, що працює з 2020 року, яку наразі вирішили зробити доступною для всіх громадян України. Кожен випадок перегляду персональних українців фіксуватиметься у «Трембіті» та буде доступний власникам цих даних. Окрім того, через «Дію» українці отримуватимуть сповіщення про те, який державний орган переглядав їхні персональні дані.

Дослідження: українці читають новини у Facebook, а стежать за брендами в Instagram. Понад 75% українців отримують новини з інтернету, з них 65% – з соціальних мереж. Новини на телебаченні дивляться понад 55% респондентів. Детальніше про висновку звіту щодо медіаспоживання українців від Data Science Publicis Groupe Ukraine читайте у матеріалі.

Колишній президент США Дональд Трамп може повернутися у Facebook та Instagram. Облікові записи Дональда Трампа розблокують у найближчі тижні. За словами віцепрезидента Meta по глобальним політикам Ніка Клегга, причина розблокування – рішення Трампа взяти участь у майбутніх президентських виборах. Детальніше у новині.

Уряд Тайваню вслід за США заборонив державним структурам використовувати TikTok. Користуватися соцмережею на державних пристроях урядовці не зможуть через загрозу національній безпеці – TikTok підозрюють у незаконних комерційних операціях. Крім того, представники влади Тайваню зауважують, що Китай використовує соціальні мережі, в першу чергу TikTok, для поширення дезінформації.

В ЄС також не схвально сприймають роботу сервісу TikTok. Комісар ЄС із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон попередив соцмережу про можливе блокування через невідповідність застосунку правилам ЄС, які існують для цифрових платформ – детальніше читайте у новині.

Щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету можна знайти на нашому сайті netfreedom.org.ua.