Справа Юрія Бутусова: ДБР відкрило кримінальне провадження через відео у Facebook, на якому журналіст стріляє з гаубиці
30 листопада 2021
30.11.2021

27 листопада журналіст та головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов на своїй Facebook-сторінці опублікував відео пострілу з 152 мм гаубиці Д-20. 28 листопада Державне бюро розслідувань повідомило, що відкрило кримінальну справу стосовно публікації.

Про це повідомляє ВВС Україна.

Юрій Бутусов вважає, що відкриття кримінальної справи зумовила його суперечка з президентом України Володимиром Зеленським під час пресконференції 26 листопада. За словами президента, журналіст нібито несе відповідальність за загибель українських військових через публікацію інформації щодо бойового застосування безпілотників на Донбасі.

У Facebook-дописі до відео, на якому журналіст стріляє з гаубиці, Юрій Бутусов сказав, що може бути причетний «виключно до загибелі російських окупантів, терористів та вбивць українського народу» та заявив, що у владі є «російська агентура», яка намагається «злити» Донбас. Він також повідомив, що відео зняли на тренуванні підрозділів територіальної оборони одного з регіонів України.

«Це абсолютно точно не теперішній час, оскільки я зараз знаходжусь у Києві»,написав журналіст.

Державне бюро розслідувань зазначило, що оприлюднення подібних матеріалів завдає шкоду інформаційній безпеці України та дозволяє представникам держави-агресора посилювати тиск.

«Усі обставини публікації та запису відео пострілу з гармати, яке виклав Юрій Бутусов, будуть перевірені. В тому числі в порядку статті 414 КК України (Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення) та статті 437 ККУ (Планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни)», — повідомило відомство.

Позаштатний радник голови Офісу президента Олексій Арестович опублікував допис із критикою діяльності Юрія Бутусова та заявив, що проситиме надати йому державну охорону.

За словами журналіста, жодних пропозицій щодо охорони він не отримував, але й не планує приймати в разі, якщо вони надійдуть. Він пояснив, що не може прийняти охорону від державних органів. На його думку, найбільшу загрозу його життю наразі становлять саме керівники держави.

«Арестович вказав, що він ніби озвучив "ймовірний сценарій" [йдеться про порівняння Юрія Бутусова зі вбитим журналістом Георгієм Гонгадзе], і ніби він збирається надати мені державну охорону, але образлива форма подачі не залишає сумнівів — посадовець офісу президента висловив замасковану погрозу моєму життю»,написав журналіст.

Підтримку Юрію Бутусову висловила організація «Медіарух». Спільнота зокрема заявила, що вказані статті Кримінального кодексу не стосуються цивільних громадян, якщо немає додаткових обставин.

«Ми вважаємо, що такі дії ДБР є тиском на Юрія Бутусова і мають тягнути за собою кримінальну відповідальність, передбачену статтею 171 Кримінального кодексу України [перешкоджання законній професійній діяльності журналістів]. Для оцінки етичності чи неетичності дій журналіста існують саморегулівні організації, наприклад Комісія з журналістської етики. Це не входить до повноважень ні ДБР, ні Міністерства оборони, ні інших державних органів. У середовищі українських журналістів є різні погляди на прийнятність вчинку Юрія з погляду професійної етики, але ми всі солідарні в тому, що цей вчинок не може бути приводом для тиску з боку влади», — йдеться в повідомленні.

Політичний експерт видання «Слово і діло» Валентин Гладких засудив поведінку журналіста.

«На жаль, крім "корисних ідіотів" мають місце й інші категорії, які здається цілком свідомо роблять все, аби нашкодити інтересам України, загортаючи це у "пафосно патріотичну обгортку". Боюся, що "героїчне відео" "творця вагнергейту" саме з цього розряду», — написав він у Facebook.

На його думку, йдеться про свідому провокацію, яка «гарантовано буде використана нашими ворогами для дискредитації нашої держави».

Як повідомлялося раніше, 22 листопада сайт про коронавірусні фейки «По той бік пандемії» перестав працювати після суперечки фактчекерів «По той бік новин» зі співвласником «Букв» Петром Терентьєвим, який також є власником домену Coronafakes.com.